TÜGVA’dan Çin’in Doğu Türkistan’da Uyguladığı Zulme Tepki

267

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Başkanı Hamza Can Demirci ve yönetim kurulu üyeleri, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı zulmü protesto etti.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Başkanı Hamza Can Demirci yaptığı açıklamada “Türkiye Gençlik Vakfı ve Ünye’nin değerli sivil toplum kuruluşları olarak insanlık katledilmeden, yaşanan trajedi daha da büyümeden önce Türk Hükümeti’ni ve Birleşmiş Milletler Örgütünü, Doğu Türkistan’da yaşanan ve bu katliamı durdurmak üzere yetkili organlarının harekete geçirmeye ve etkili tedbirler almaya davet ediyoruz.” Dedi.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Başkanı Hamza Can Demirci’nin açıklaması şöyle;

“Gözümüze uzak, gönlümüze yakın Doğu Türkistan’dan yükselen çığlıkla yüreklerimiz yanmaktadır. Neredeyse 250 yıldır Doğu Türkistan’da bir millet kan ağlarken; bütün dünya kör, sağır, dilsiz; bu hayasız bu alçakça zulmü seyretmektedir. Ne yazık ki milletimizin bütün çoğunluğunun yaşanan insanlık dramından haberi dahi yoktur. Çin Devleti yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da sistematik katliamlar gerçekleştirmektedir. Türkistan Kan Gölü haline gelmişken başta İslam ülkeleri ve Birleşmiş Milletler yaşanan dramı görmezden gelmekte, sözde insan hakları savunucuları susmakla yetinmektedir.

Doğu Türkistan’da evlerinden, yurtlarından edilmiş milyonlara, katledilen canlara kimsenin gözlerini kapatma hakkı yoktur. Türkmen soydaşlarımız toplama kamplarında tecrit altında tutulmakta türlü işkencelere maruz bırakılmaktadır. Ne Batı’da nede Türkiye’de işgal altındaki Turkistan’ın çığlığı bir türlü duyulmamakta, akan kan Türk’ün olunca kulaklar sağır, gözler kör olmaktadır.

Birleşmiş Milletler; Temel İnsan Hakları Sözleşmesi, Soykırımın Önlenmesi ve Savaş Suçlularının Cezalandırılması Sözleşmesi ve Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi ile tüm insanların can ve mal güvenliğini teminat altına almıştır. Oysa bugün Birleşmiş Milletler’e üye devletlerin gözleri önünde Müslüman kanı atılmakta, insanlık suçu işlenmektedir.
Birleşmiş Milletler insanlığın etrafında mı yoksa küresel güçlerin ortak çıkarları etrafında mı birleşmiştir?
Doğu Türkistan’da akıtılan bu kanı durdurmak, yaşanan insanlık dramına son vermek insanlığın üzerine düşen tarihi bir sorumluluktur. Ama BM ya susmakta ya da gerçekleri gözlerini kapatmaktadır. Birleşmiş Milletler’in görevi olayları takip etmek değil olaylara müdahale etmektir.

Birleşmiş Milletler üyelerinin vicdanlarına sızlaması için daha kaç Müslümanın kanı akmalı, kaç çocuk zehirli gazlarla boğulmalı, kaç kadına tecavüz edilmeli, kaç genç parçalanmalıdır?

Bu nedenle BM, duruma müdahale etmek, olayların önlenemez noktalara gelmesinin önüne geçmek ve bu soykırıma son vermek için derhal harekete geçmelidir. Unutulmamalıdır ki, Birleşmiş Milletler egemen güçlerin siyasi, ekonomik ve ideolojik emellerine alet olmak için değil, adalet ve güvenliği ekonomik kalkınma ve sosyal eşitliği tüm ülkelere sağlamak için vardır. Ata yurdumuzda biden olan ve yüz yıllardır işgallere direnen, soykırımlara dayanan İslam’ın, Türklüğün sancağını Güneşin doğduğu en uzak noktada dalgalandıran Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi ilgisizliğin girdaplarında, cellatlara teslim eden anlayışı şiddetle protesto ediyoruz.

Çin Müslüman Doğu Türkistan halkının ve Çinli Müslümanların haklı taleplerini susturmak, örtbas etmek ve bu hakların dış dünya ile irtibatlarını kesmek yerine farklı kimliklerin temel hak ve özgürlüklerini yaşayabilecekleri bir zemin oluşturmanın gereklerini yerine getirmelidir.

Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin Müslüman Doğu Türkistan haklı talepleri doğrultusunda Çin’e karşı birlikte hareket etmeleri ve her platformda bu konuyu dile getirmeleri Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin seslerini ses katacaktır.
Türkiye Gençlik Vakfı ve Ünye’nin değerli sivil toplum kuruluşları olarak insanlık katledilmeden, yaşanan trajedi daha da büyümeden önce Türk Hükümeti’ni ve Birleşmiş Milletler Örgütünü, Doğu Türkistan’da yaşanan ve bu katliamı durdurmak üzere yetkili organlarının harekete geçirmeye ve etkili tedbirler almaya davet ediyoruz.

Bu vesile ile bugün burada Doğu Türkistanlı Müslüman kardeşlerimizin sesine ses olmamız da emeği geçen ünlü İlim Yayma Cemiyeti’ne teşekkürü bir borç biliriz.”

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı