“Benim Kitabım Değil, Kitap Fuarı Önemli”

244

Biyokimya ve klinikbiyokimya Uzmanı Dr. Ali Coşkun, olayları kaleme alırken, yazı ve görseli kullanarak karikatürize ettiği kitaplarıyla ilgi çekiyor.

Ünye Kaymakamlığı ve Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından birincisi düzenlenen “1.Ünye Kitap Fuarı”da yerini alan Ünyeli Doktor Biyokimya Uzmanı Dr. Ali Coşkun, 7 bin yıllık tıp tarihini yazı ve karikatürle harmanlayarak okurlara sunduğu “TIP TARİHİ” adlı kitabıyla, Türkiye’de bir ilke de imza atmış oldu.

Tıp tarihini yazı ve karikatür dilini kullanarak anlatan Coşkun, bu yöntemle okurlarının hafızasında daha fazla yer tutmayı amaçlıyor. Kitabını yazarken geniş kapsamlı araştırma yaptığını belirten Dr. Coşkun, tıp dünyasında Türk’lerin büyük buluşlara imza attığını hayranlıkla anlatıyor.

Bugüne kadar üç kitabını piyasaya süren Dr. Ali Coşkun, iki kitabının görsel şekillerle zenginleştirildiğini, bunun da okurlar üzerinde olumlu etki bıraktığını belirtti. “1. Ünye Kitap Fuarı”nda imza günü düzenleyen Dr. Ali Coşkun, kitaplarını anlatırken, şu ifadelere yer verdi.

-Kültürü ve tarihi “KIZIL ELMA” ile anlattım

“33 yıllık hekimim. Bunun 24 yılını Ünye’de geçirdim. Hekimlik mesleğim dışında, insanlara bilgi adına faydalı olmak için ve karikatürü de çok sevdiğim için bazı tarihi önemli olayları karikatürle gençlerimize anlatma gereği duydum. Ne derece başarılı oldum bilemiyorum fakat, yoğun ilgiyi görünce inşallah insanlar yazdıklarımı sevmiştir diye düşünüyorum. Yazıyla görseli harmanlayarak olayları karikatür yoluyla anlatarak, daha akılda kalıcı olmasına gayret gösterdim.

Bu güne kadar üç kitap çıkarttım. Karikatürlerle anlatmaya çalıştığım iki kitap hazırladım. Bir tanesi kültürümüzü ve tarihimizi karikatürlerle anlatan bir kitabım “KIZIL ELMA”…
Kızıl Elma yaklaşık bir yıl önce çıktı ve yoğun ilgi gördü. Karikatürlerle bütün tarihimizdeki olayları anlatmış bulunuyorum. Buradaki amaç, yazı kalabalığıyla insanların kafasını karıştırmak yerine, yazıyı şekille harmanlayarak anlatıp, insanların kafasında kalmasını sağlamaktır.

-7 bin yıllık “TIP TARİHİ” Türkiye’de İlk oldu

İkinci kitapta ise, 7 bin yıllık “TIP TARİHİ”ni anlatıyorum. Bu kitabın özelliği ise, Türkiye’de bir ilk olmasıdır. Yani, tıp tarihini karikatürlerle anlatan ilk tıp kitabıdır. Burada amaç yine, 7 bin yıllık tıp tarihini Sümerler’den başlayarak, 1800-1900’lü yıllara kadar karikatürlerle anlatan bir kitaptır. Bu kitapta da amacım, kişilere tıp tarihini sıkmadan anlatabilmektir. Burada kitabın başka bir amacı da, Müslüman ve Türk hekimlerin tıbba olan katkılarını göstermektir. Birçok kaynaktan araştırma yaparak çok sayıda bilgiden yararlandım. Gördüm ki, biz tıp alanında çok önemli buluşlar yapıp, çok iyi kademelere gelmişiz. Fakat bunlar bugüne kadar gün ışığına çıkmamış. Ben o bilgileri gün yüzüne çıkarmaya çalıştım ve kitabımı okuyan kişiler buradan doğruları görecektir.

-Fenerbahçeli olarak “FENER’İN KARANLIKLA MÜCADELESİ” ni anlattım

Üçüncü kitabım da, ben Fenerbahçeliyim. Fenerbahçe’nin tarihine çok güzel vurgu yaptım bu kitapta. Bu kitapta da “FENER’İN KARANLIKLA MÜCADELESİ”, Fenerbahçe’nin tarihini karikatürlerle anlatmaya çalıştım. Özellikle İstanbul’un işgalinde kahramanlık yaptığı yıllarda, İngilizlere karşı nasıl mücadele ettiğini ve İngilizlerin Anadolu’ya nasıl silah kaçırdığını, 1907 öncesi tarihini karikatürlerle anlatan bir kitap. Bu kitap da gördüğüm kadarıyla fuarda çok ilgi gören bir kitap oldu. Sizlerin ilgisi beni daha çok kitap yazmaya teşvik ediyor. İnandığım bir şey var; Kendini en iyi ifade etmenin yolu sanatını kullanmak diye düşünüyorum. Çok teşekkür ediyorum.” Dedi. 1.Ünye Kitap Fuarı Pazar günü ise son bulacak.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı