Kitapseverler Sunay’a Akın Etti

348

Ünye 1. Kitap Fuarı’nın 4. gününde kitapseverlerle buluşan şair, yazar ve gazeteci Sunay Akın binlerce kitapseverlerle fuarda bir araya geldi.  Fuarın 4. gününde çeşitli söyleşi, imza günüyle bir araya gelen öğrenciler ve vatandaşlar Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde adeta izdiham yarattı.

Sunay Akın’ın düzenlediği imza gününde öğrenci, veli ve öğretmenler adeta izdiham oluşturdu.  Özellikle çevre il ve ilçelerden yoğun katılıma ev sahipliği yapan fuar, Sunay Akın’ın gelmesiyle binlerce kişiye ev sahipliği yaptı.

Fuarda kitap imzalatmak için sıra bekleyen ve özellikle yazarları sevdiğini söyleyen özel bir kolejin 8. sınıf öğrencisi Aybars Selim Tuna,” Buraya okulumla beraber geldim. İlk önce fuarı gezdik daha sonrada imza için bekliyoruz. Aslında ben kitap okumayı çokta sevmiyorum fakat kitap okudukça daha rahatladığımı fark ediyorum. Yavaş yavaş yazarlarla tanışarak kitap okuma isteğimin geliştiğini  fark ettim. Kitap okumayı alışkanlık edinmek istiyorum ve buna alışkanlık edinen arkadaşlarım var. Ben onları tebrik ediyorum. İnşallah bir gün onlar gibi kitap okumayı alışkanlık edinebilirim. Kitap insanın ilk önce konuşmasından ve gece gördüğü rüyaya kadar her şeyi etkiliyor” dedi.

Saadet Kitap Kırtasiye Sahibi Ahsen Karaoğlan,” Kitap fuarımız Ünye’mize gereken cevabı verdi. Ailelerde çocuklarda fazlasıyla ilgililer. Hele ki çocuklarda kitap okumanın aşkını fazlasıyla gördük. Çok mutluyuz devamını diliyoruz. Okul saati içinde çocuklar daha ilgili fakat doğal olarak akşam saat 16.00 dan sonra okullar kapanış olduğunda veliler daha da ilgili oluyorlar. Bu kadar çok fazla kalabalık olacağını düşünmüyordum. Açıkçası bizde böyle olmasından dolayı çok mutluyuz. Bu gün bir öğrenciyle konuştum. Kendisine hangi okulda okuyorsun diye sorduğumda Bolaman Anadolu Lisesi dedi bana. Dün Pelitliyatak Mahallesinden gelen öğrencilerimizde oldu, bugün ise kumrudan 60 kişi geldi” diye konuştu.

Özel bir okulun edebiyat öğretmeni olan Zeynep Karaca,”Ben kitap fuarının bu kadar kalabalık olacağını düşünüyordum. Çünkü yeni nesil çocukların okumaya önem verdiğini biliyorum. Çocukların gözlerindeki heyecan belli oluyor. Zaten herkes buraya bir şekilde bilinçli olarak gelmiş. Büyük ihtimal daha önce araştırma yapmışlardır. Öğretmenleri bilgi vermiştir ve bu kalabalık beni bir öğretmen olarak, bir anne olarak, bir Ünyeli olarak mutlu etti. İnşallah devamını bekliyoruz. Bir ön çalışma için baktım ne kadar öğrenci ne kadar insan buraya getirmek istenmiş. Hedef ne kadar diye baktım 25 bin civarında öğrenci var Ünye’de ve bunun üç katı kadar öğrenci gelmesini hedeflemişler. Ben inanıyorum ki bu fuar üç katı buldu ve daha fazlası olacaktır. Fuarın sonuna kadar ve burada hem halkın hem de okulun destekleriyle sayı daha da artacak diye düşünüyorum. Kitap öncelikle başkaların hayatlarını yaşama fırsatı ve başkaların hayatlarını başkalarının dan da empati kurma fırsatı verir. Biz birçok şeyi kendimiz yaşayarak öğrenemeyiz ama başkalarının yaşanmış hayatlarından kendimize çıkaracağımız çok şey vardır. Bize bir sürü kitap bir sürü kapı açar ve bu her açılan kapı kişiden kişiye çok fazla değişiklikler gösterir. Yani kitap okumak her insanda farklı şeyler yaratacak yeni dünyalar keşfettirecektir. Bende öğrencilerime bu noktada tavsiye olarak her ay en az 1 kitap okumalarını öneriyorum” şeklinde konuştu.

Çocuğunun Sunay Akın hayranı olduğunu ve hasta olduğu için kendisinin geldiğini söyleyen Barış Hakan Karayavuzoğlu,” Ben kitap fuarının Ünye’de ilk defa olmasından böyle bir kalabalık bekliyordum. Sunay Akın kalemi güçlü bir yazar. Kitaplarını daha öncede okudum. O anlamda bekliyordum bu kadar kalabalık olmasını. Ünye’ye de yakışıyor bu kadar kalabalık olmak. Çocuğum gelecekti ama grip olduğu için gelemedi. Oda çok seviyor Sunay Akın’ı. Kendisi gelemeyince  ben geldim. Hem çocuğumun selamlarını ileteceğim hem de kitap imzalatacağım. Ben annelerin ve babaların çocuklarıyla gelmesini isterdim” ifadelerini kullandı.

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz ise,”  Fuarımızın 4. günündeyiz. Pazartesi gününden itibaren açılan fuarımıza ortalama her gün 6 bin kişi ziyaret ediyor. Bizlerde duyulan memnuniyet noktasında hoşnut’uz. İlçemizde böyle bir etkinliğin olmasına bizlerde çok sevindik. Katkı sunan sayın kaymakamımız olmak üzere belediye başkanımıza ilçe milli eğitimdeki bütün ekiplerimize ve 8 adet kırtasiyemize gerçekten teşekkür ediyoruz. İlçemiz için güzel bir etkinlik oldu. İnşallah 2, 3 , 4. fuar diyerek geleneksel şekilde devam edeceğiz. Bizim ilçemizde 25 bin öğrencimiz var ve düzenli olarak fuarımız ziyaret ediliyor. Fakat komşu ilçelerimizden de yoğun bir talep var. Tabi bizi de bu sevindiriyor. Açıkçası biz bunu bu kadar beklemiyorduk” diyerek sözlerini tamamladı.

İmza Gününde Alp Medya Ajansımıza çarpıcı açıklamalarda bulunan Akın,” Ben Türkçeyi 6 yaşında Karadeniz’in kıyısı olan Trabzon’da öğrendim. Benden 1 yaş büyük olan Ağabeyim okula başlamıştı. O okuma yazmayı öğrenmek için çalışıyordu, bende masanın kenarında ona baka baka onu gözlemleye gözlemleye okuma yazmayı öğrendim. Ve 6 yaşından şu göründüğüm halime  gelene kadar sadece okudum ve yazdım. Hiç bir şey yapmadım. Ancak okumayı yazmayı, Türkçeyi çok sevdim. Şimdi ne mutlu bana ki yazdığım kitapların sayısı 40 oldu” diye konuştu.

Akın,”Ünye Benim İçin Trabzon Demek”

Bu meslekte iyi dayanan bir edebiyatçı olarak Karadeniz’in hemen kıyısında arkamda bulunan denize sıfır sahilde yani Ünye’de ilki düzenlenen kitap fuarında okurlarla buluşuyorum. Ünye benim için aslında Trabzon demek” şeklinde konuştu.

Yazar, Şair ve Gazeteci Sunay Akın,” Karadeniz’imizde  Trabzon’da milyonlarca yıl bu güzel kıyıyı kuyumcu gibi işlemişler. Fakat ne yazık ki rantçılık uğruna yanlış politikalarla Karadeniz’in bu güzelliği yok edildi. Asfalt yapıldı, yol yapıldı o güzel Karadeniz’in eseri tüketildi. Ama tüketilmeyen yerler var. Oda Ordu’nun kıyıları ve onlardan biriside Ünye’dir. Ben Ünyelilere çok teşekkür ediyorum. Her şeyden önce o doğa harikası kıyıya sahip çıktıkları ve kirletmedikleri için” dedi.

Akın,” Kıyımlar Sadece Karadeniz’de Değil, Yaylalarımızda Derelerimizde de Devam Ediyor”

Doğanın bir kıyımla yok edildiğini ifade eden Yazar Sunay Akın,” Ne yazık ki kıyım Karadeniz’de sadece kıyıda değil şu anda yaylalarında ve derelerinde de devam ediliyor. Bunların hepsi yanlış. Bunların yanlış olduğunu zaman gösteriyor ve zaman gösterecektir. Zaten önemli olan öncesinden bu doğada yaşadığımız güzel vatana sahip çıkmaktır” ifadelerini kullandı.

“Ünye’de Kitap Okumanın Işığını Gördük”

Bu organizasyonu düzenleyen herkes Ünyelilerin kitap fuarına ihtiyacı olduğunu ve gayet iyi bir şekilde başardığını ifade eden Akın,” Ben ülkemin her yerine gidiyorum ben sırça köşkte yaşayan bir yazar değilim. Bu ülkenin güzel insanlarının okuduğunu aydınlanmak istediğini biliyorum. Yeter ki kar makineleri  olsun. Kimlerdir kar makineleri diye sorarsak Ünye’de bu kitap fuarını düzenleyen güzel insanlardır.Bu güzel ilçede demek ki bir kar makinesi geçti ve bir yol açtı. Okuyan,okumak  isteyen insanlar var ama kitap fuarını hazırlayan güzel insanların emeklerini öncelikle taktir etmemiz gerekiyor. Yani Ünyeli kitap severler okurlar bu güzel insanlara sahip çıktı. Bu yüzden Ünyeli okurlara çok teşekkür etmek istiyorum. Onlar bizleri mahcup etmedi ve onlar yalnız bırakmadı. Kitap okurlarının Türkiye’nin her yerinde olduğunu ben biliyorum. Bizim ülkemiz okuyan aydınlanan güzel insanlarla dolu. Hele ki  şu son dönemlerimizde bize bilgi ışığı lazım. Bizi bir arada tutan bizi bir arada yaşatacak olan bilginin ışığıdır. O ışıkta kitaplarda var. Ünye’de biz bunu gördük. Onca insan yüzlerce binlerce insan neden bir araya geliyor diye sorduğumuzda çünkü bir kitap okumak aydınlanmak diyoruz. Bu fuarda emeği geçenlere sonra onları yalnız bırakmayan Ünyeli sevgili kitap okur kardeşlerime çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Ülkemizde Okurlara İhtiyacımız Var,Siyasi Vaatlere Ve Ayrıştırılmaya Değil”

Yazar Sunay Akın,” Ülkemizde ayrıştırıcı söylemleri olan politikacılara değil, okurlarımıza çok ihtiyacımız var diyerek siyasilere gönderme yaptı.

Kitapseverlere imza sonrası konuşan Yazar Sunay Akın,”Ülkemde ne yazık ki yakın tarihimizde politika, nefret öfke şiddet ardışımı üzerine yapılıyor. Ama kitap fuarlarında halkın gerçeğini görüyoruz. Oda çok farklı yaşam alanları ve yaşam biçimleri bir arada olmak istiyor. Yani bu toplumu ayrıştırarak, ötekileştirerek depeleştiremiyecekler. Biz bir bütünüz. Farklı farklı yaşam alanları, yaşam biçimlerinde olsak da bilginin dışında veya okumanın dışında bir araya gelmeyi çok seviyoruz. Bu fuarda bunu bir kez daha gördük. Yani bizim kitap okurlarına ve kitap sevgisine ihtiyacımız var. Bizim politikacıların ayrıştıran, ötekileştiren Türkiye’yi cebeleştiren söylemlerine hiç ihtiyacımız  yok. Gerçekten asil bir milletiz. Asaletimizi aydınlanmada bilginin sevgisinde buluyoruz. Ünye’ de biz bunu gördük. Her yaş grubundan her düşünce grubundan insanlar bir aradaydı. Türkiye’deki bütünleşme böyle olsun. Yani, bizim politikacıların vaatlerine hiç ihtiyacımız yok. Bizim kitap okuyan insanların bir arada yaşama sevgisine ihtiyacımız var” dedi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı