Ünye Saray’ına Kavuştu

733

Ünye Belediyesi tarafından kiraya verilen ve İş Adamı Hamit Tecer tarafından işletilecek olan tarihi Saray Hamamı görkemli açılışla hizmete sunuldu.

Çamurlu Mahallesi Saray Caddesi üzerinde bulunan 220 yıllık geçmişi ile Türk Hamam tarihinde ilçenin önemli değerlerinden olan Saray Hamamı 40  yıl sonra yeniden hizmete açıldı. Restorasyon çalışmaları sonrası, işletilmek üzere Ünye Belediyesi tarafından kiraya verilen hamamda, işleticiliğini yapacak Ünye Madencilik tarafından hizmete sokulan tarihi hamam Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve Ak Parti Ünye İlçe Başkanı’nın katılımıyla açılışı gerçekleştirildi.

Tecer,”Hamam Kültürü İle Kil Kültürünü de Ünye’ye Kazandıracağız”

Açılışta konuşan Ünye Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı ve hamamı işletecek olan iş adamı Hamit Tecer,” Ünye’nin tarihini tekrar canlandırdık. Saray Hamamımızın geçmişi kültürü çok yüksektir. Belediye Başkanımız ve Kaymakamımız sayesinde burası Ünye halkına tekrar eski kimliğiyle kavuşturuldu. Sadece bizim burada hamam kimliğinin yanında çok iyi bir ilavemiz var. Ünye’mizin şifalı killeri var ve bu killeri biz ilçemizden dünyaya ihraç ediyoruz. Burayı biz aynı zamanda Ünye’nin şifalı killeri ile uygulama merkezi haline getirmeye çalıştık. Ünye’nin şifalı killerinin insanlara nasıl şifa verdiğini herkes her yerden okuyabilir. Ama bu Ünye’mizin en eski kültürüdür. Binlerce yıldan itibaren gelen bir gelenektir. Zannediyorum bundan sonra Ünye halkımıza sadece hamam kültürünü değil, ayrıca kil kültürünü de kazandırmış olacağız” dedi.

Tavlı,”Hamamın Yanı Sıra Killerin Olması da Ünye’miz İçin Sevindiricidir”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Burada çok kıymetli bir eserin hayata yeniden döndüğünü, bizim hamam kültürümüzün de yaşatılması noktasında yeniden can bulduğunu söylemek istiyorum. Burası sadece hamam kültürünün yaşatılması değil, aynı zamanda Ünye’de Manyetik kum nasıl bir turizm için nasıl önemliyse, bu hamamda Ünye’de çıkan bentonit ve kilinde önemli bir yer edinmesi bizler içinde sevindiricidir” diye konuştu.

Açılışta konuşan bir diğer isim Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan,” Osmanlı medeniyetine baktığımız zaman hanlar ve hamamların çok önemli yeri vardır. Bu anlamda Ünye’mizde özellikle bu eski hamamın tarihi özelliğine ve slüetine kavuşturulması bizler açısından güzel bir eser oldu. Ünye’de özellikle manyetik kumunun Ünye’mizde olması da turizm açısında ayrı bir öneme sahiptir” şeklinde konuştu.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ise,” Öncelikle bu hamamda geleneğimizi ve geleceğimizi görüyorum. Ünye köklü bir ilçe yapısına sahip. Bölgemiz, geçmişten günümüze miras kalan eserlerin korunduğu yaşatıldığı ve muhafaza edildiği ilçelerimizden bir tanesidir.  Biz geleneğimizden ve tarihimizden gelen eserleri günümüzün ihtiyaçlarına uyarlayıp ona fonksiyon katarak daha anlamlı ve sürdürülebilir yapıyoruz. Biz aslına uygun bir şekilde tarihe saygı ve geleneklerimize saygı göstererek hamamımızı onardık. Ünye Belediyemize devrettik. Belediyemiz daha sonra buranın hukuki alt yapısını hazırlayarak kullanabilecek bir hale getirdi” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Tarihi Saray Hamamının açılışı gerçekleşti.

Açılışa ayrıca Ünye İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, Ünye Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, İş Adamı Mustafa Duman, İnşaat Mühendisi İbrahim Ecioğlu, Berke Çiçekçilik Sahibi Murat Özkaya, Durak Fındık ailesi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı