Ünye’li Firmaların Büyük Başarısı

552

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 2019 yılında en fazla fındık ihracatı yapan ilk 20 firmayı açıkladı. Ünye’de iki önemli isminde yer aldığı listede bulunan Durak Fındık ve Dost Fındık başarılarının sırlarını açıkladı.

Durak,”Başarının Sırrı ‘Müşteri Memnuniyeti’

124 milyon 30 bin 119 dolar ihracat değeri ile listede 2’nci sırada yer alan Durak Fındık’ın Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak’a göre başarılı olmak için; Teknolojiye açık olmalı, müşteri memnuniyetini ön planda tutmalı, çok çalışmalı ve disiplinli olmalısınız. Durak, “Günümüzde olmaz. Ayrıca müşterinin istediği ürünü, istediği zamanda ve şekilde onlara ulaştırıyor, geri bildirimleri takip ederek bizden istediklerini tam anlamıyla yerine getiriyoruz. Yarattığımız farkın temel sebeplerinden biri de bu.Ülkenin ekonomisine hakim olmak da çok önemli. Yaşadığınız her kriz sizin için tecrübe olmalı ve bundan ders çıkarmış bir şekilde bir sonraki adımı atmalısınız. Özellikle öz sermayeniz güçlü olmalı. Herhangi bir kriz anında herkes çok büyük bir karmaşa, kaos ve telaş içindeyken, siz kendi öz sermayenizin yardımıyla o krizden yara almadan, hatta krizi fırsata çevirecek mantıklı ve olumlu sonuçlar almalısınız” dedi.

Atik,”Doğru Stratejileri Doğru Kişilere Uyguluyoruz”

Güçlü bir network’e sahip olan ve 8 milyon 402 bin 995 dolar ihracat değeri ile listede 14’üncü sırada yer alan Dost Fındık’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mert Atik kendilerini sektörde ön plana çıkaran en önemli unsurun güçlü network olduğunu ifade ediyor. Atik, “Network’ünüz ne kadar güçlüyse o kadar iyi satış yapabiliyorsunuz. Biz senelik kontrat ya da alivre satış yapan bir firma değiliz. Bu nedenle doğru stratejileri doğru kişilerle uygulayıp, pazar tercihlerini de dikkatli yapıyoruz. Tabi bunları yaparken de yeniliklere açık olup, teknolojiden mutlaka faydalanıyoruz. Ayrıca,fındık sektöründe her gün farklı bir senaryoyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle müşterilerinize değer verip, olayları olduğu gibi aktarmalısınız ki güncel kalabilsinler. Ve sattığınız ürünlerin arkasında durup,en ufak bir problemde müşterinizle birebir diyalog kurmalısınız. Böylece her zaman onların yanında olduğunuzu bilirler. Şirketler bazen beklenmedik durumlarla karşılaşabilir. Bunun için, yaşanabilecek tüm risklere hazırlıklı olmak gerekir. Biz de adımlarımızı tedbirli atıp, riskimizi minimize ediyoruz Türkiye’de aile şirketlerinin sadece yüzde 3’ünün dördüncü kuşağa aktarılabildiğini gördüğümüz için dünyanın 5 büyük danışmanlık firmasından biriyle 1 yıl süren kurumsallaşma çalışması yaptık. Şimdi kurucu ortaklar dahil, tüm ortaklar maaşlı bir çalışan ve tüm kararlar oylama usulü ile alınıyor” şeklinde konuştu.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı