BAŞKAN TÖREN, ALTAŞ TV’NİN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

283

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Altaş TV’de yayınlanan “Ordu’yu Yönetenler” programının canlı yayın konuğu oldu.

Altınordu’nun konuşulduğu programda Başkan Tören, Funda Altaş Şimşit’in sorularını yanıtladı. Göreve gelmelerinin üzerinden yaklaşık 9 buçuk aylık bir süre geçtiğini ifade eden Başkan Tören, bu süre zarfında yapılan ve planlanan çalışmaları anlattı.

BAŞKAN TÖREN: “100 MİLYON TL ARTI DEĞER SAĞLADIK”

9.5 aylık sürede ilk işlerinin gelir-gider dengesini sağlamak olduğunu ve bu konuda önemli adımlar attıklarını aktaran Başkan Tören, “Milletimizin teveccühü ile aldığımız mazbatımızı ve bize verilen emaneti bismillah kabul ederek göreve başladık. Geçen 9 buçuk bir mali dengelenme yılı olduğunu söyleyebiliriz. Bu süre içerisinde klasik belediyeciliğin getirdiği yol, alt yapı çalışmalarımızı aksatmadan aralıksız sürdürdük. Bir bütünlük içerisinde şehrimizin gelişmesine katkı sağlamak üzere bizler hazırlıklarımızı büyük oranda tamamladık. Bu 9 buçuk aylık süre içerisinde yaptığımız tasarruflarla 100 milyon TL artı değer sağladık ve ayrıca 60 milyon TL’de bir borç ödemesi gerçekleştirdik” dedi.

9,5 AYDA 20 BİN KİŞİYİ MAKAMINDA AĞIRLADI

Binlerce Altınordu’luyu da makamında ağırladığını ve kapılarının herkese açık olduğunu belirten Başkan Tören, “1 Nisan tarihinden itibaren 20 bin kişiyi milletin evi Altınordu Belediyemizde ağırladık. Derdini anlatan, sıkıntısını paylaşan, eleştirisini dile getirmek için gelen herkesi dinledik. Randevu sistemi diye bir şey yok, ihtiyacı olan vatandaşlarımız bize her zaman ulaşıyor. Tabiki de bir çalışma prensibimiz var ama kapımızı çalan herkese kapımız açık oldu. Bizim seçim temamız gönül belediyeciliği, tevazu, samimiyet ve gayret bizim temel prensibimiz” şeklinde konuştu.

“KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLMA ŞİARIYLA YOLA REVAN OLDUK”

‘Bizler, hizmet yoluna kimsesizlerin kimsesi olma şiarıyla revan olduk’ diyen Başkan Tören, “Bir şehir; aklın, malın, çağın, neslin, dinin, çevrenin korunduğu ama aynı zamanda bilimin, sanatın, kültürün, düşüncenin ve teknolojinin geliştiği bir şehir tasavvuru ile yönetilmelidir anlayışına sahibiz. Bu manada hizmet yoluna revan olurken kimsesizlerin kimsesi ve garibin gurebanın yanında olmayı düstur edindik. Aynı zamanda  sosyal belediyecilik ilkesine uygun politikalarımızla şehrimizin 92 mahallesinde ‘bütün şehir eşit hizmet’ anlayışını ortaya koyduk” diye konuştu.

“İNSANI MERKEZE ALAN BİR ANLAYIŞLA ÇALIYORUZ”

İnsanı merkeze alan bir anlayışa sahip olduklarının altını çizen Başkan Tören, “Biz tarihi ve geçmişi konuşmaya değil, tarih yazmaya geldiğimizi söyledik. Bu hedeflerin ve bu ilkelerin en önemli vurgusu ise insana dokunmaktır. Bizde insanı merkeze alan, hâkim değil hâdim bir anlayışla insanımızın düğününde, cenazesinde, tasasında, kederinde yanında olmayı görev addediyoruz. Öte yandan haftada en az bir kez toplu taşımaya binmeye ve yine en az bir mahallemizde kimseden habersiz bulunmaya özen gösteriyorum. Bunu da bize ulaşamayan derdini tasasını anlatamayan insanlarımızı dinlemek için yapıyorum. Açık toplum ileri demokrasi anlayışına sıkı sıkı bağlıyız. Bunun içinde Altınordu Kent Konseyi’ni kuruyoruz. Artık şehir için bir itirazı, düşüncesi olan kim varsa katkı sunmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“YETER KELİMESİNE LÜGATIMIZDA YER YOK”

Yapılan tüm çalışmalarla amaçlarının şehirde rıza üretmek ve bu rızayı yaymak olduğunu vurgulayan Başkan Tören, “Bütüncül bir yaklaşım içerisinde bu şehri 5 yıl içerisinde insana ve şehre dokunan yatırımlarla, yarışan bir şehir yapmak istiyoruz. Yeter kelimesinin bizim lügatimizde yeri yok. Amaç bu şehirde rıza üretmek, amaç rızayı yaymak, amaç bu şehri güzelleştirmek ve rekabet edebilir hale getirmek” şeklinde konuştu.

“FEN İŞLERİ ÇALIŞMALARINDA MİLLİLEŞME ADIMLARI ATTIK”

Fen İşleri için millileşme adımları attıklarına değinen Başkan Tören, “Göreve geldiğimiz günden itibaren hizmetlerde millileşme düşüncesini savunduk. Bu sebeple yaptığımız birçok çalışmayı belediyemizin kendi imkanlarıyla gerçekleştirdik. Bunun için bir beton santrali, iki ayrı bölgede taş ocağı ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarla yıllık 12 milyon TL gibi bir tasarrufu sağlayacağız” dedi.

“TEMİZLİK İŞLERİNDEN 5 YILDA 60 MİLYON TL TASARRUF SAĞLAYACAĞIZ”

Kent temizliği işinde maliyetleri yarı yarıya düşürdüklerini ve bu tasarrufla birçok projeyi hayata geçireceklerine değinen Başkan Tören, “Hesap verilebilirlik sorumluluğundan vazgeçmeden, etik değerlerden vazgeçmeden, yapmış olduğumuz işlerde usul, esas ve hukuktan vazgeçmeden, kamu kaynaklarının verimli kullanılması, mali saydamlık, güvenirlilik ve şeffaflık gibi faaliyetlerimizle ilgili insiyatifler aldık. Bunlardan bir tanesi de kent temizliği. Bu kapsamda öncelikle iş eksiltmeden bir çalışma yaptık. Yapılan tüm bu çalışmaların sonucunda yapılan işin maliyeti yüzde 50 düştü. Yılda 12 milyon, 5 yılda ise 60 milyonluk bir tasarrufu benim şehrimin insanın vergilerinden tasarruf etmiş olduk. Bu tasarrufla, çocuklarımıza down sendromlu kafe, aile danışma merkezi, engelliler için tek durak hizmet merkezini, uyumayan kütüphaneyi, mahallelerimize kitap kafe nev mekanları, gündüz bakım evi ve kreşi, kadın kooperatifleri ile şehir düşünce enstitüsünü kuracağız” diye konuştu.

“5 YIL SONRA BU ŞEHİRDE MESLEKSİZ KİMSE KALMAYACAK”

Hayata geçirecekleri bir diğer önemli projeden bahseden Başkan Tören, “Bu şehrin işsiz gençleri ile ilgili bir iddia ortaya koyduk ve ‘5 yıl içerisinde bu şehirde mesleksiz gencimiz kalmayacak’ dedik. İŞKUR’a kayıtlı 40 bin işsizimiz var ve en fazla mesleksizim koduyla iş arayan kardeşlerimiz var. Geleceğin meslekleri ile ilgili yenilikçi mesleklere yönelecek bir Mesleki Eğitim Mükemmeliyet Merkezi kurulması için çaba sarf ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“MİLLİLİŞME KAPSAMINDA BELEDİYEYE BİRÇOK ARAÇ KAZANDIRDIK”

Millileşme adımları kapsamında belediye araç filosuna çok önemli araçlar kazandırdıklarını ifade eden Başkan Tören, “Millileşme adımları kapsamında milletten aldığımızı millete kazandırmanın en büyük örneklerinden bir tanesi de 2 adet büyük çöp kamyonu ve 1 adet arazözü belediyemize kazandırdık. Tamamlayıcı sağlık hizmetleri kapsamında hastaneye ulaşamayan vatandaşlarımız için Mobil Sağlık Tarama Aracını belediyemize kazandırdık. Öte yandan Fen İşleri Müdürlüğümüze de 6 adet 0 km yeni kamyon alarak şehrimizin hizmetine sunduk” şeklinde konuştu.

“SAYDAMLIK VE HESAP VERİLEBİLİRLİK İLKESİNE UYGUN HAREKET EDECEĞİZ”

İhalelerin canlı yayınlanmasına da vurgu yapan Başkan Tören, “Saydamlık ve hesap verilebilirlik ilkesine uygun olarak aldığımız karar doğrultusunda ihalelerin tamamını önceden ilan ederek canlı yayınlamaya başladık. Bu şeffaflık kararımız dönemimiz süresince devam edecek. Biz zenginleşmeyi, kazancı eşit bir şekilde dağıtmak için varız. Alın teriyle kazancını vergiye dönüştürmüş her mükellefe belediyemizin kapısı sonuna kadar açık. Bu anlayışla Belediyeye ve Meclisine olan güveni yükselteceğiz. Biz, bu şehrin tamamını kucaklamaya söz verdik.” değerlendirmesinde bulundu.

HAYATA GEÇEN VE PLANLANAN PROJELERLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Başkan Tören, öte yandan çalışmaların büyük bir kısmının tamamlandığı ve tematik alanda ilk olacak olan İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) hakkında da açıklamalar da bulundu. Belediyenin yaptığı birçok çalışmayı da değerlendiren Başkan Tören, 2020 yılında ekonomi, istihdam, kültür ve sanat gibi birçok alanda yapılacak olan yatırımlarını ve hayata geçirecekleri sayısız projeyi de izleyicilerle paylaştı.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı