‘Kıl Payı Kurtulduk’

210

Altınordu ilçesinde Karadeniz Sahil Yolu’nun Taşbaşı Mahallesi mevkisinde heyelan oluştu. Heyelan nedeniyle yamaçtan kayan toprak birikintisi ve taş parçaları, Karadeniz Sahil Yolu’na döküldü. O anda kaldırımda yürüyen 1 kişi hafif şekilde yaralandı.

Bir Anda Neye Uğradıklarını Şaşırdılar

Karadeniz Sahil Yolu’nun Taşbaşı Mahallesi mevkisinde bugün saat 11.00 sularında heyelan meydana geldi. Yamaçtan kopan toprak ve kaya parçaları, ağaçları da yerinden söküp önüne katarak Samsun-Ordu kara yolunun Ordu istikametine aktı. Heyelan sırasında yol kenarında yürüyen 1 kişi yaralandı. İhbarı üzerine bölgeye itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekiplerinin ilk müdahalede bulunduğu yaralılar, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Tedaviye alınan yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Ulaşımın çevre yolundan verildiği bölgede, belediye ve karayolları ekipleri yolu açmak için iş makineleriyle çalışma başlattı.

Evler Tedbir Amaçlı Tahliye Edildi

Heyelan nedeniyle kapanan kara yolunun üst yamacında yer alan bazı binalar da tedbir amaçlı tahliye edildi. Ordu Valisi Seddar Yavuz, heyelan bölgesinde incelemelerde bulundu ve yetkililerden çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Heyelanın meydana geldiği bölgenin üst kısmında bulunan üç binada ilgili kurum ekiplerince inceleme yapıldığını ifade eden Yavuz, “Saat 11.00 sularında Ordu girişinde meydana gelen heyelan nedeniyle kaldırımda yürüyen bir kardeşimiz yaralanmış. Hastanede tedavi devam ediyor. Hafif yaralı kendisi. Devletimizin tüm imkanlarıyla burada şu anda çalışmalarımızı yapıyoruz. Önce buradaki heyelanlı bölgedeki taş ve toprakları yoldan kaldırıyoruz. Daha sonra ekiplerimiz özellikle heyelanlı bölgenin üstünde bulunan üç binayla ilgili incelemelerini tamamladılarr. Tedbir amaçlı o binaları da boşaltacağız. Zaten burada 6 hanede 17 kişi yaşıyor. Güvenlik amacıyla kendilerini başka yere nakletmiş olacağız” dedi.

‘Perde Beton Yapılacak’

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ise olay yerinde yaptığı incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde bölgede hayata geçirilmiş olan uygulamayı da anlatan Başkan Güler, “Heyelan yaşanan yolun alt tarafını sağlıklı bir şekilde yapmıştık. Üst kısımlar da riskli görünüyor.  Burayı da çok ciddi olarak ele alıp perde beton ve farklı uygulamalarla kademeli olarak ele alacağız. Yapacağımız çalışmalarla hem buranın yeniden şehirleşmesi noktasındaki projeleri uygulayacak hem de muhtemel toprak kaymalarını önlemiş olacağız.  Kademe kademe yapacağımız çalışma ile yaşanabilecek benzer durumların önüne geçeceğiz. Hazırlanacak teknik rapor sonrası sağlam ve sağlıklı bir sistemi Ordu’muza kazandıracağız” diye konuştu.

‘Kıl Payı Kurtulduk’

Olay anında yoldan geçen Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma aracı şoförlerinden Kazım Özcan, “Normal bir şekilde seyir halinde gelirken, iki yaya gördüm. Yaya yola atladı. Sanırım yukarıdan gelen taşı gördü. Yayayı görünce frene bastım. Frene basmamla ilk durduğum yer toprak yığınına dönüştü. Bu arada geri vitese atıp aracı geriye aldım. O anda aracın içerisinde yolcu da vardı. Ne olursa olsun o anda 50 senelik şoför de olsanız insanın eli ayağı boşalıyor. Eğer orada kalsaydım araç toprağın veya kaya parçasının altında kalırdı. O andaki reflekse kıl payı kurtulduk” ifadelerinde bulundu.

‘Eşimi Kurtarmak İstedim Ancak Başaramadım’

Heyelan sırasında kaldırımdan eşi Dürdane Aktaş ile yürüyen Şenel Aktaş da o anları anlattı. Aktaş, yürüdükleri sırada bir ses duyduğunu belirterek, “Eşimle birlikte kaldırımdan yürüyorduk. Duvarda bir çatlama sesi duydum. Bu sırada eşime dönüp burada heyelan mı ne olacak, taş dökülüyor dedim. Bu sırada eşimi tuttum yola çıkarttım. Çıkartmamla birlikte yol toz bulutunun içinde kaldı. Aşağıya düşen taş parçalarının arasından eşimi aldık. Elleri toprakların altında kalmıştı. Ben eşimi kurtarmak için bir zaman yerde sürükledim ancak çabam yetersiz kaldı. Şu anda hastanedeyiz. Eşim tedavi oluyor. Kafasında yara var ve ağzından da kan geldi. Doktorlar durumunun iyi olduğunu söylediler” şeklinde konuştu.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı