Psikoteknik Belgesinde Acele Ediniz

357

Her türlü ticari amaçla yük ve yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan ve ticari araç kullanan sürücülerin almak zorunda oldukları Psikoteknik değerlendirme raporlarını zaman kaybetmeden almaları uyarısında bulunuldu.

Konuya ilişkin önemli açıklamalar da bulunan Ünye Yunus Emre Psikoteknik Değerlendirme Merkezi Müdürü Alper Argan açıklamalarda bulundu.

Argan açıklamasında,”İnsan unsurundan kaynaklı olarak meydana gelen trafik kazalarını minimize etmek, sürücünün trafiğe çıktığı andan itibaren hafıza, hız kontrolü ve saldırganlık gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçmek için uygulanılan Psikoteknik testinin, ticari araç sürücülerine zorunlu hale getirildi. Bu bakımından toplum olarak Kurtuluş Savaşında verdiğimiz can kadar, trafik kazalarında da kayıp verildiğini, yaşanan bu kazalarındaki insan kaynaklı unsurları minimize ederek, can kaybının en düşük seviyede olmasını hedefliyoruz. Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu için sürücülerin; dikkat, koordinasyon, hız, refleks, karar verme, mesafe tahmini ve görsel algı gibi 12 farklı testten geçirildiklerini diğer taraftan da Psikoteknik raporu olmayan sürücülerin Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolu Taşıma yönetmeliği kapsamında belirtilen maddelerinden ruhsat sahibine ve sürücüye ayrı ayrı olmak üzere (araç sahibine 885 tl,  sürücüye 350tl) idari para cezası uygulanacağını bu açıdan herhangi bir cezai müeyyideye maruz kalmamaları bakımından raporlarını en hızlı şekilde temin etmelerinin menfaatlerine olacaktır” dedi.

Argan son olarak tüm sürücülere kazasız ve cezasız yaşam dileyerek sözlerine ekledi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı