Mutfağa Girdiler, Sertifikalı Aşçı Oldular

227
Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Ekonomik Sosyal Araştırma ve Kalkınma Derneği (ESAK) ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliğiyle ile düzenlenen ayrıca ÜNTİSAD iştiraki ile “Ünye’de Turizm, Nitelikli İnsan Gücüyle Gelişiyor” projesi kapsamında gerçekleşen aşçılık kursunu tamamlayan kursiyerler için sertifika töreni gerçekleşti. Atik Otel’in ev sahipliğinde düzenlenen törende 22 kursiyere sertifikaları teslim edilirken özellikle DOKA destekli olan projeyle 32 gün ve 96 saat süreyle aşçılık eğitimi verildi.

Sertifika töreni öncesi konuşan  Projenin koordinatörü Mehmet Çolakoğlu,”Özellikle bu proje mesleki anlamda becerilerin arttırması ve yereldeki kalkınmanın desteklenmesi anlamında bizim için çok bir değerdir. Ve projemizin adı ise Ünye’de Turizm Nitelikli İnsan Gücüyle Gelişiyor. Bu projemizi hazırladık ve DOKA’ya sunduk. DOKA değerlendirdi ve kabul etti. Eğitimimiz bitti ve 32 iş günü olarak toplamda 96 saatlik aşçılık eğitimi programını bitirmiş olduk. İnsanlarımızın belli başlı projelerde yer alması bizler içinde ayrıcalıklı faaliyettir” dedi.

Şimşek,”Ünye İçin ‘ÜNTİSAD’ Dedik”

ESAK ve ÜNTİSAD Derneklerinin Başkanı Hasan Şimşek,” Biz turizm anlamında çalışma arkadaşlarımızla beraber neler yapabiliriz veya ne gibi çalışmalar yapabiliriz diye derneğimiz kurduk. Faaliyetlerimiz olarak Avrupa Birliği Projelerini takip ediyor ve 7 öğrencimize burs veriyoruz. Engelli öğrenciler için İngilizce olarak yabancı dil kursu açtık. Yani sürekli Ünye’nin ihtiyacı olan konularda ne yapabiliriz bunları tartışıyoruz. Takip ettiğimiz Erasmus projesiyle genç kardeşlerimizi Avrupa’ya göndereceğiz. Yani kısacası Ünye için ÜNTİSAD’ı hayata geçirdik” şeklinde konuştu.

Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan,” Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA)’nın özellikle yöremizde turizm adına çok güzel katkılarının olduğuna şahidiz. Bunların bir tanesinin sertifika programındayız. Ben tabi ki Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Başkanımıza ve genel sekreterimiz başta olmak üzere Ünye Ekonomik Sosyal Araştırma ve Kalkınma Derneği (ESAK)’mize teşekkür ederim. Turizmin en önemli unsurlarından bir tanesi mutfaktır. Tabi mutfak denildiğinde ilk akla aşçılar gelir. Dolayısıyla bu gün burada hizmet sektörünün en önemli unsurlarından bir tanesini daha yerine getirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) genel sekreteri Onur Adıyaman,” Bizim Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) olarak Artvin’den Ordu’ya kadar Gümüşhane’de dahil olmak üzere hizmet bölgemiz içerisindedirler. Ben her zaman Doğu Karadeniz’de Ünye, dünyaya açılan penceredir ve aynı zamanda giriş kapısıdır. Biz kuruluşumuzdan itibaren Ünye’ye farklı bir gözle baktık. Buranın kendine has kültür ve değeri var. Biz bu ilçedeki potansiyeli nasıl açığa çıkarırız diye başta belediyemiz olmak üzere diğer tüm paydaşlarımızla Ünye’yi belli bir yere getirmeye çalıştık. Tabi bu turizm alt yapısı sadece turizmin gelişmesi için yeterli değildir. Siz turizmde düzgün hizmet kalitesini tutturamazsanız yaptığınız yatırımlarında bir değeri olmayacaktır. Ben Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA)’nın başvuru sahibi olduğu bu projeyi çok önemsiyorum. Özellikle gastronomi anlamında bölgenin de alt yapısını sağlamlaştırabilmemiz için ilk temeli bu kursla attığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ise sertifika töreni öncesi yaptığı konuşmada,” Ekonomik Sosyal Araştırma ve Kalkınma Derneği (ESAK)’nin çeşitli kurslar içinde de katkıları olmuştur. Ünye’de bu gün ise gastronominin öne çıktığı bu süreçte yöre insanının turizmde yer almasında ve sektör bakımından gastronominin öne çıktığını düşünürsek sizlerin bu eğitimi almanızı da taktir ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından 32 günde 96 saat süreyle aşçılık eğitiminde başarılı olan 22 kursiyere sertifikaları verildi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı