Başkanlardan Ortak Çağrı: Teşvik Desteği Uzatılsın

233

Ünye’de bulunan Oda başkanları ortak açıklama yaparak devletin işverenler açısından prim desteğine devam etmesi gerektiğini ve aksi olması halinde birçok kişinin işsiz kalabileceğini söylediler. Ünye’de faaliyet gösteren Madeni Eşya Sanatkarları Esnaf Odası, Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası ile Terzi ve Kuaförler Esnaf Odası yönetimi ortak bir açıklama yaparak teşvik ücretlerinin uzatılması noktasında çağrıda bulundular.

Özkan,”Teşvik Olmazsa İş Verenler İçin Yük Ortaya Çıkacaktır”

Başkanlar adına açıklama yapan Ünye Madeni Eşya Sanatkarları Esnaf Odası Ali Özkan, “Bilindiği gibi 6486 sayılı kanunla prime esas kazanç alt  sınırı üzerinden 6 puan ilave prim desteği hazine tarafından karşılanmaktaydı. 1 Ocak 2020 yılı asgari ücret tutarı brüt 2.943,00 TL 6 puanlık sigorta primi işveren hissesi desteği özel sektör işyerlerinde 1 işçi için 176,58 TL’ye tekabül etmektedir. Bu konuda Cumhurbaşkanlığınca bir uzatma yapılmaması halinde 01.01.2020 tarihinden itibaren özel sektör işyerlerinde istihdam edilen işçiler için 6 puanlık sigorta primi işveren desteği hazinece karşılanmayacaktır. Bu tutar yeni açıklanan asgari ücrete göre bir işçi için aylık 176,58 TL’dir. Asgari ücrette meydana gelen artış ve geçen yıl bir işçinin aylık toplam 150,00 TL’si olan asgari ücret desteğinin 2020 yılında bir işçi için 2/2 aylık toplam 75,00 TL’si olarak uygulanacak olması işverenler için önemli bir yük olarak ortaya çıkacaktır.

“Milletvekillerinden Çözüm İStiyoruz”

Ordu’nun milletvekillerine destek çağrısında bulunan Başkan Özkan, “%6 il bazlı ilave prim desteği 176,58 TL ve asgari ücret desteği 75,00 TL kaldırılmış olacak. Böylece işverene 251,58 TL işçi başına yeni prim yükü yüklenmiş olacaktır. Biz işveren esnaf olarak işçiye ücret artışının yapılıp bunun bizlere yıkılmasından muzdarip durumdayız. Madem işçiye asgari ücret artışı yapılıyor işverene de teşviklerin arttırılması gerekirken teşvikler azaltılarak hem ücret artışı hem prim artışı ayakta durmaya çalışan esnafın belini iyice bükmektedir. Biz esnaf odaları olarak işçiye yapılan ücret artışının esnafın kasasından değil hükümetin kasasından çıkması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu konuda bölgemiz Milletvekillerinden en kısa sürede bunu çözüme kavuşturmasını bekliyoruz. Aksi takdirde belimizi büken bu durum işçi çıkarmaya kadar gidebilir” şeklinde konuştu.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı