İlküvez’deki Sular İçilebilir Mi, İçilemez Mi?

232

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ‘içilemez’ raporu verilen İlküvez Mahallesi’ndeki su kaynakları ile ilgili Ordu’daki yetkililerden net bir cevap beklediklerini açıkladı.

ORDU’DAKİ YETKİLİLER NET CEVAP VERSİN

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Çaybaşı ilçesine bağlı İlküvez Mahallesi’ndeki Göksu mevki’inde, düzenli çöp depolama tesisine yöre halkının içme sularının kirlendiği gerekçesiyle tepki gösterdiğini söyledi. Çöpün döküldüğü bölgenin yakınında derelerin bulunduğunu ve buralardan taşınan suyun evlerdeki musluklardan aktığını kaydeden Adıgüzel, bu derelerden evlere giden suyun Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğüne ait laboratuvarda yapılan inceleme sonucu içilemez yönünde rapor verildiğini ifade etti.

HALKA YA KANSER YA DA KISIR OLACAKSIN DENMEKTEDİR

Sonuçlarda, suyun insan sağlığına zararlığı olduğuna dikkat çeken Adıgüzel, “Yöre halkının çöp alanının etrafından doğan derelerimiz var ve bu dereler, Çaybaşı, İlküvez ve Ünye’ye su kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu su, çöpten gelen su nedeniyle kirlenmektedir. Biz bunu şikayet ettik ancak Ordu Sağlık Müdürlüğü ve Çevre Müdürlüğü, bu suyun temiz olduğuna dair bize beyan verdiler fakat herhangi bir belge sunmadılar. Bunun üzerine oradan jandarma gözetiminde muhtarlar tarafından oluşturulan komisyonca su örneği alınarak, yine bu su örneğini Samsun Halk Sağlığı laboratuvarda analiz ettirdim. Burada çok açık bir şekilde bu suyun insan sağlığına zararlı olduğu ve asla kullanılmayacağı yönünde net bir evrak söz konusudur. İçerisindeki amonyum miktarı ve florun miktarı normalin 40 ve 50 katıdır. Amonyum çevrede organik atıkların yani hayvansal ve insanın organik atıklarının kalıntılarını barındır. Yüzde yüz kanserojen olduğu bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. Keza florun endüstriyel atıkların bir ürünüdür ve beyin ile sinir hücrelerinde, üreme sistemlerinde harabet yaptığı ve de hormon sistemini bozduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Yani İlküvez halkına ya kanser olacaksın, ya da kısır olacaksın denmektedir.  Ordu İl Sağlık Müdürlüğünü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü, yetkilileri ve Sağlık Bakanlığını, bu suyun içilebilir olup olmadığı konusunda net bir şekilde cevap vermeye davet ediyorum” diye konuştu.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı