Muhtarlık Binasına Kütüphane Kurdu

219

Ordu Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Nazım Felek, muhtarlık binasını içerisinde bin 500 kitabın bulunduğu kütüphane kurdu.

Bir Kitap Gördü Hayatı Değişti!

Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Nazım Felek, muhtarlık binasını kütüphaneye çevirdi. Yaklaşık 1500 kitabın bulunduğu kütüphaneden, öğrencilerin yanı sıra mahalle sakinleri de yararlanıyor. Ordu’da bir ilk olan Türkiye’de ise bir başka örneğinin olup olmadığını tam olarak bilemediğini belirttiği mini kütüphanenin hikayesini Ordu Olay’a anlatan Felek, her şeyin 3 yıl önce gittiği İzmir’de başladığını ifade etti.

Her Şey İzmir’de Başladı

İzmir’de gittiği bir kafede oturduğu masanın üzerinde bir kitap gördüğünü anlatan Felek, “Oradaki görevlilerden birine ben birisinin masada kitabını unuttuğunu söyledim. ‘Hayır ağabey bu unutma değil bu kitap burada durur onu okumak isteyen alır yerine bir başka kitap bırakır’ cevabını alınca çok şaşırdım. Çok hoşuma gitti. Muhtar olunca ben de bir şeyler yapmak istedim. Düşünürken, çevremle konuşurken ortaya kütüphane kurma fikri çıktı. Evimdeki kitapları aldım geldim. Sonra Ordu içinden dışından gelen bağışlarla kitap sayısı arttı 1500’ü buldu. Kitaplar geldikçe kütüphaneye yeni raflar ekliyorum. Kitaplar içinde Ordu kitaplığıyla Atatürk kitapları için özel bölüm oluşturdum” dedi.

Şu An 50 Kitap Okurda

Mini kütüphanenin geçen haziran ayında hayata geçtiğini belirten Felek, “Bu zamana kadar 450 kitabı okumak için verdim. Hali hazırda da 50 kitap okunmak için alınmış bulunuyor. Bilindiği gibi burada mahallemizde 12 okul var. Daha çok öğrencilerimiz olmakla birlikte kemi zaman ev hanımı kimi zaman eczacı olmak üzere büyükler de kitap almak için geliyor. Bu süre içerisinde bir kız öğrencinin 470 sayfalık Nutuk’u alarak yaklaşık bir hafta içinde okuyarak getirmesi unutamadığım bir anı oluşturdu. Bundan güzel bir şey yok. Ben de kendisine bir başka kitap hediye ettim. Bunun dışında çok kitap alanlara çikolata gibi çeşitli hediyeler veriyorum. Buradan kitap almanın herhangi bir ücreti de yok” diye konuştu.

Gelin Hep Beraber Okuyalım

Kendisinin de okumayı sevdiğini dile getiren Felek, “Evimde yatağımın başucunda bir kitap mutlaka olur. Burada muhtarlıkta zaman zaman okurum. Şu an elimde Nazım Hikmet’in Yaşamak Güzel Şey isimli kitabı var. Benim için okumak bilgini artırmaktır, genel kültürünü artırmaktır, ufkunu geliştirmektir. Bundan güzel şey olabilir mi? Gelin hep beraber okuyalım. Boş zamanlarımızda boş boş gezeceğimize, kahve köşelerinde oturacağımıza, televizyon izleyeceğimize gelin hep beraber okuyalım. Bir gazete olabilir, çizgi roman olabilir bir kitap olabilir gelin okuyalım. Telefonla oynayarak gözün bozulacağına kitap okuyarak gözün bozulsun. Yani boşa zaman öldürmenin hiçbir anlamı yok” şeklinde konuştu.

Bu Örnek Yayılırsa Güzel Olur

Felek sözlerini şöyle tamamladı: “İnsanlar gelip kitap alırlarsa ben daha çok mutlu olurum. Bunu yayabilirsek daha güze olur diye düşünüyorum. Keşke bütün muhtarlıklarda böyle kütüphaneler olsa. Herhalde Ordu’da tekim. Muhtarlıklar belli kişilerin değil herkesin girdiği yerler olmalı.”

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı