Ayyıldız,” Vatandaşlarımız Bu Olayı Önemsemelidir”

212

Çin’in Wuhan kentinde binlerce insanın ölümüne yol açan Corona virüsü, dünyayı etkisi altına almaya devam ederken, Türkiye genelinde ise 2 vatandaşta virüsün görülmesi üzerine tedbirler arttırılarak devam ediyor. Virüsün insanlar üzerindeki etkisi üzerine İl ve ilçelerin hazırlık çalışmaları devam ederken, Ünye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sinan Dinçer Ayyıldız konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ayyıldız,“Korkacak Bir Durum Yok, Ama Önemsemeliyiz”

Türkiye’de bir vakanın bulunmasının ardından Ünye’de gerekli tedbirlerin alındığını, fakat virüsün basite alınmamasını ifade eden Ayyıldız,” Bilindiği üzere dünya sağlık örgütünün son pandemi açıklaması ile ister istemez bütün dünyada bir hareketlilik bir panik havası olmaya başladı. Sağlık bakanlığımızın gerekli önlemleri alması bizi dünyada sayılı ülkeler arasına soktu. Bu kapsamda Türkiye gönül rahatlılığıyla gerekli bütün önlemleri almıştır. Ordu ve ilçemiz geneli bakımından Devlet hastanemiz 1. ve 2. basamak olmak şartıyla gerekli bütün tedbirlerini en üst seviyeye çıkarmıştır. Bu virüsü bulaşıcı hastalıklar kapsamında değerlendirdiğimizde yapmamız gereken basit ama etkili yöntemleri vardır. Bunları halkımızın uygulamalarını istiyoruz. Korkacak bir durum veya paniğe gerek yoktur ama bunu önemsemeyeceğimiz anlamına gelmemelidir. Yakın zamanda bu durum erdiğinde insanlarımız tekrar normal hayatına dönebilir. Ellerimizi yıkamamız, öksürürken ağzımızı kapatmamız gerekmektedir. Sağlık bakanımızın da söylediği gibi 14 maddelik kuralımız vardır ve bunlara uyulduğu takdirde herhangi bir sorun sıkıntı ile karşılaşacağımızı düşünmüyoruz” dedi.

“En Ufak Hastalığı Korono’ya Bağlamayalım, Fakat Olmayacak Diye de Bakmayalım”

Dünya genelinde insanların ölümlerine yol açan virüsü basitleştirilmemesine vurgu yapan Ayyıldız,” Bu virüsü normal griplerden ayırmak doğru değildir. Bu hastalık tamamen bulaşıcı hastalıklar olarak adlandırılmalıdır. Burada dikkat etmemiz gereken yurtdışına çıkış ya da gelişlerde olası bir semptomlarda herhangi bir artış olursa aile hekimlerine devlet hastanelerine başvuruda bulunabilirler. Bu bütün bulaşıcı hastalıklar olmak şartı ile geçerlidir.  Devamında herhangi bir sıkıntı yaşamadan korkuya mahal vermeden suiistimal edilmeden panik havası yaratılmadan tedavisi planlanacak şekilde hastanelerimizde görevli ekiplerimizde çalışmalarını sürdürmektedir. Öncelikle ufak bir grip hastalığımızı her daim korona virüse bağlamayalım. Kişisel hijyenimiz, mekân hijyenine dikkat edelim. Ve çok fazla kalabalık ortamlarda bulunmayalım. Aksırma tıksırma bulaşıcı hastalıkların çoğalmasına sebebiyet verebilir. Öncelikle vücut direncimizi arttıracak beslenmelere, aktivitelere yönelmemiz lazım” diye konuştu.

“Olabilecek Bir Şüphede Mutlaka Doktora Başvurun”

Genel olarak yaşanılan virüs salgınında ilk belirtilerde doktora başvurulması gerektiğini söyleyen Ayyıldız,” Dünya genelinde vaka sayılarına bakarsak diğer griplere örnek alındığında çok cüzi seviyede bir pandemi mevcuttur. Ama gerekli bütün önlemler alınmıştır. Herhangi bir sıkıntıya mahal verecek bir organizasyon yaşatmamak için Ünye’mizde bu konuda rahat olabilir gönül rahatlığıyla yaşayabilir. Olası bir şüphe durumunda öncelikle aile hekimlerine devamında devlet hastanemizin acil polikliniğine başvuruda bulunabilirler. Genel olarak zaten çok fazla bir vaka söz konusu olmayacaktır. Ancak buda korona virüsünün çıkmayacağı anlamı taşımasın. Dediğim gibi kişisel hijyenimizi ellerimizi yıkamamızı ortamı havalandırmamızı öksürük veya hapşırma durumlarında kolumuzun iç kısmına ağzımızı kapatıp partikül dağılımını engellediğimiz durumunda ve beraberinde mevsimlerinde iyileşmesiyle bütün bulaşıcı hastalıkların azalması sağlanmış olacaktır” şeklinde konuştu. kullandı.

“Panik Havasına Gerek Yok, Ürün Artışları Yapanlara Cezalar Gelecek”

Türkiye genelinde 2 vakanın görülmesinin ardından kolonya ve diğer temizlik ürünlerinde yüksek artış olmasından kaynaklı durum hakkında konuşan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sinan Dinçer Ayyıldız,” Temizlik konusunda mutlaka şu sabun veya bu sabun olsun demiyoruz herhangi bir sabunla ellerini bol su ile yıkamaları öncelikli tavsiye ediyoruz. İkincisi olarak çok fazla yakın temasta bulunmalarını, çok fazla aynı eşyayı kullanmalarını, havasız ortamlarda kalmalarını, yetersiz beslenmelerini,  yetersiz uyumalarını istemiyoruz. Bunları yaptıktan sonra zaten herhangi bir bulaşma söz konusu olamayacaktır. Şu an hiçbir gerekliliği olmadan alınan temizlik ürünlerinde artışlar gözlenmektedir. Tamamen arz fazlalığını talebi karşılamayacak şekilde yaratarak bu fahiş fiyat dengesizliğini ortaya çıkarıyorlar. Bakanlıklarımızın da açıklamaları ve gerekli incelemeler yapıldıkları söyleniyor. Ceza yaptırımları başlamış. Dolayısı ile halkımız bu yaygara ortamına girmemesi gerekir. Eczanelerden ziyade mevcut elimizi sabit sade bir sabunla yıkamamız çamaşırlarımızı normal seviyede yıkamamız odalarımızı havalandırmamız bile o dezenfektanı kullanmasa bile temizlik için yeterlidir” diyerek sözlerini tamamladı.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı