KORONAVİRÜSÜ TUŞ ETTİK

699

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs (Covid-19) salgınında iyileşen hasta sayıları yüz güldürmeye devam ediyor. Türkiye’de Korona virüs başlangıcının ilk evresinde en riskli illerden biri olan ve alınan tedbirler kapsamında pozitif vaka sayıları düşerek, iyileşen hasta sayılarında artış yaşanan Trabzon’da bugüne kadar sadece 1 gün pozitif vaka görülmedi.

Yoğun bakımlarda 2, servislerden ise 35’in altındaki sayı oranlarıyla yüzlerin güldüğü Trabzon’da pozitif hastaların hastanedeki tedavileri sürüyor. Trabzon’da şuana kadar toplamda 19 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

BAYBURT’TA 3 KİŞİ YOĞUN BAKIMDA

Bayburt’ta yeni tip korona virüsün (covid-19) Türkiye’de görülmeye başlamasından bugüne kadar toplamda 12 kişi hayatını kaybetti. Bayburt Milletvekili Fetani Battal, pandemi sürecinde gelinen son durumu açıkladı. Bayburt’ta covid-19 mücadelesi ile ilgili tabloda, toplam vaka sayısı 179, iyileşen vaka sayısı 143 oldu. 12 vatandaş hayatını kaybetti. 3’ü yoğun bakımda olmak üzere 24 hastanın tedavisi devam etmekte. Yakın bir zamanda bu tedavi gören hastaların önemli bir kısmının taburcu olacakları, bayramı evlerinde aileleriyle birlikte geçirecekleri öngörülüyor.

ARTVİN TEMİZLENDİ

Türkiye’de bir ilke imza atarak 22 gündür vakanın sıfırlanıp ve yeni pozitif vakanın tespit edilmediği Artvin’de 12 Mayıs’ta yapılan testlerde negatif çıktı. İl genelinde Koronavirüs taraması için 58 kişiden alınan sürüntü numunelerinin test sonuçları negatif çıktığı öğrenildi. Artvin’de Koronavirus tablosunda 1068 test yapıldığı 39 kişinin pozitif çıktığını ve bu zamana kadar 5 kişinin hayatını kaybederek 34 kişinin de sağlığına kavuştuğu yer alıyor. Tabloda moral veren durum 12 Mayıs Salı günü gelen 58 test sonucunun hepsinin negatif olması ile birlikte il genelinde 22 gündür pozitif vaka görülmedi.

GÜMÜŞHANE ÖRNEK OLDU

Yayılma hızında düşüş gözlenen virüsün, kurallara uyulduğunda bulaşma riski de en aza iniyor. Bunun son örneği Gümüşhane ili oldu. Yapılan açıklamaya göre sağlık yetkililerinin “evde kal” çağrılarına uyan Gümüşhane’de, son iki haftada yeni corona virüsü (koronavirüs) vakasına rastlanmadı. Yöneticiler, halkın bu şekilde devam etmesi konusunda sık sık uyarılarda bulunuyor. Şehirde şu ana kadar corona kaynaklı vefat yaşanmazken, pozitif çıkan vaka sayısı ise 12.

RİZE NORMALLEŞİYOR

Rize’de alınan tedbirler ve vatandaşlarımızın gösterdiği hassasiyet sayesinde tüm veriler iyiye gidiyor. Son zamanlarda vatandaşlar biraz rehavete kapılsa da veri artışında bir oynama gözükmedi. Rize’de şuana kadar 9 kişi hayatını kaybederken, hastanelerde tedavi gören hasta sayısı 50 civarında.

ORDU’DA BİR İLÇEDE GÖRÜLMEDİ

Son açıklanan verilere göre, koronavirüsten 19 kişinin hayatını kaybettiği Ordu’da tedbir uyarıları devam ederken, kentin Çatalpınar ilçesinde hiç pozitif vaka çıkmadı. İlçe halkı, sosyal izolasyona önem verdiklerini belirterek, tedbiri elden bırakmadıklarını söyledi.

GİRESUN TEDBİRLİ

Giresun’da çok az vakanın yaşandığı belirtildi. 4 kişinin hayatını kaybettiği ilde virüse karşı alınan tedbirler sürdürülüyor. Vaka sayısını en az seviyede tutmak için yetkililer uyarılarına devam ediyor.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı