“ENGELSİZ BİR YAŞAM MÜMKÜN” GÖSTERİME GİRDİ

70
Reklam
Reklamı Gizle

Eğitimci ve Yazar Erdal KARA’nın hazırlamış olduğu “Engelsiz  Yaşam Mümkün” adlı belgesel film,  Milas Belediyesi youtube sitesinde, Engelliler Farkındalık Haftasında  yayımlandı. 14 Mayıs’ta gösterime giren Belgesel Film, 20 Mayıs 2020 tarihinde saat 24.00’a kadar gösterimde kalacak.

Eğitimci ve yazar kimliğiyle bilinen Erdal KARA, 2020 yılında  bir kısa film, bir animasyon ve bir belgesel filme imza attı. Ayrıca öykü ve romanlardan oluşan beş adet eseri bulunmaktadır.

Erdal KARA,

“Engelsiz Yaşam Mümkün”  adlı belgesel filmle, özel bireylerin sorunlarına dikkat çekmek ve başarı hikâyelerine değinmeyi amaç edindim. Beni bu sosyal projeye iten ana tema , beş yaşında kollarını buğday patozuna kaptıran öğrencim Ayşe’dir. Onun yıllar öncesine uzanan ressam olma tutkusundan etkilenerek yazdığım Sarı Buğday Mavi Umut romanı, engelli bireylerin ve yakınlarının sevgisini kazanmama neden oldu. Zamanla onlarla yaptığımız ortak projeler, dostluklara dönüştü.  Uzunca bir zamandır onların yaşam hikâyelerini yakından inceledikten sonra bir romanım, 2 öykümü onların hikâyeleri şekillendirdi. Mücadele dolu yaşamlarını hayranlıkla izledim. Sonraları, “Kitabını Al Sevgini Ver” “Tekerlekli Sandalyeler İçin İmza Akşamları” “Engelsiz Edebiyat Söyleşileri” ve “Ayaklarımla Çiziyorum Hayatı” ve buna benzer gönüllü  aktivisti olduğum anlamlı projelere, onlarla birlikte imza attık. Bu tanışmaların, dostlukların, etkinliklerin meyvelerini harmanlayıp virüsle savaştığımız bu günlerde belgesel film oluşturmaya karar verdim. Bu belgesel film sürecinde, ilişki içinde olduğum derneklerden destek aldım. Öncelikle Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü BOYRAZ’ın konuya hassasiyetine teşekkür ederim. İzmir TSD Başkanı dostum İlknur Peder yanımda oldu. Ünye Eski TSD başkanı Arslan GÜDEK bestelediği türküsüyle belgeselimize renk ve anlam kattı. Milas’ta henüz yeni kurulmuş TSD ve derneklerine yer bulamadığını bana serzenişle anlatan Milas Sakatlar Derneği Başkanı Hüsnü TEVŞİ Bey, Milas’ta yapmak istedikleri projelerden bahsederek Milas’ta böyle bir derneğin varlığını Belgeselimiz aracılığıyla duyurmuş oldu. Gerek spor yaparak gerek şarkı söyleyerek gerekse zeybek oynayarak kendini gerçekleştiren bireyler (ben onları bulutları yakalamaya çalışan uçurtmaların çırpınışına benzetiyorum.) belgeselime konu oldu. Belgeseldeki Engelli Kahramanlar aybergin görünen yüzü gibi.  Ulaşamadığımız, nice başarılara imza atmış aysbergin görünmeyen tarafında daha anlamlı hikâyelere ve başarılara imza atmış bireyler olduğuna eminim.

“Kıyıya Vuran Öykü” kısa filmim ve “Karia’ya Mavi Yolculuk” adlı animasyonumda olduğu gibi, “Engelsiz Bir Yaşam Mümkün” Belgesel filmimde de  özgün müziği Gürkan Cumbul, Görüntü ve ses kurgusunu Emre ÖZSOY yaptı. Milas Belediye Başkanımız Muhammet TOKAT’ın,  Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz Bekir GÜNEY’in moral desteklerini almış olmak ve sosyal bir projeye verdikleri önemi görmüş olmak mutlu etti.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı