Sarıkahraman,” Köy Pazarcı Esnafı Dernek Kurarsa Destekleriz”

81
Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Ziraat Odası Başkanlığı ve Ünye Kent Konseyi tarafından köylü pazarının sorunları ortaklaşa düzenlenen toplantıda görüşüldü.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman ve Kent Konseyi Başkanı Sevindik Diktepe Demir köy pazarcı esnaflarının sorunlarının çözümü için esnaflarla bir araya geldi. Özellikle dernekleşmeye gidilmesi taktirde Ziraat Odası ve Kent Konseyi olarak yapılacak her türlü girişimlerin olması hususunda destek vereceklerini ifade etti. Özellikle köy pazarcılarının sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda, satış yerlerinin diğer pazarlardan ayrı satılması konusu da ele alındı.

“Yüksek Yüksek Binaların Tepesinde Oturanlar Ekmek Yapmasını Öğrendi”

Üç ay evlerde duran vatandaşların ekmek üretimini öğrendiklerini ve pandemi süresi içerisinde üretime konusunda daha bilinçli olunduğunu söyleyen Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman,” Bütün amacımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ünde dediği gibi “Köylü Milletin Efendisidir” söylemiyle bizimde amacımız millete hizmettir. Bildiğiniz gibi yaklaşık bir aydır Pazar yeri kaosu yaşanılıyor. Kıymetli üreticilerimiz bu pandemi süresinde üç aylık virüs tedbirleri döneminde sizlerin kıymetinin ne kadar anlaşıldığını ben hissediyorum. Yani üretenlerin hakkının ödenemeyeceğini hep beraber gördük. Tüm dünyada da gıdanın tekelleşmeye doğru gittiğini gördük. Artık diyor ki Avrupa’nın tarım üreten ülkeleri benim kendi gıdam ancak bana yetiyor, herkes başının çaresine baksın diyebiliyorlar. Bir başka boyutuyla bu pandemi süresinde bir kamyon paranız olsa ve bir dilim somun ekmek yoksa onu alamıyorsunuz. Çünkü paramız olsa bile ekmek üretimi yoksa ve topraktan üretim desteklenmiyorsa orada bir sorun vardır. Tabi burada en önemli husus ise çiftçilerimizin bir kez daha değeri anlaşılmıştır. Üç ay evden çıkamadık ancak şöyle bir gerçek var ki ekmek yapmasını yeniden öğrendik” dedi.

“Haldeki Ürün Köylü Pazarına Girmesin”

Özellikle hal ürünlerinin köy pazarında girmesini engellemek için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Başkan Sarıkahraman,” Biz Ünye’mizde üreten köylü pazarımız olsun istiyoruz. Bunu daha hijyenik ve daha güzel ortamlarda satış yapılması için çabalıyoruz. Öncelikle şu anki köylü pazarının iyileştirilmesi açısından bir proje yaptık. Yapmış olduğumuz ikinci proje ise Belediye Başkanımıza projemizi söyledik. Kendiside bu cesaretle projemize destek oldu. Burada pazarcı esnaflarımızın giriş ve çıkışları kim nerden geldi bunların hepsinin bilgi dahilinde olması lazım. Başka bir konu ise hal malının bu pazara girmemesidir. Bu gün yöremizde fasulyeler seralarında çıktı. Bizim her mahallemiz köy üretimi için büyük bir değerdir. Bizim seralarımızda kendi üretimimizi yapmamız ve birbirimizi otokontrol etmemiz lazım” diye konuştu.

“Köy Pazarcı Esnafı Dernek Kurarsa Destekleriz”

Pazarcıların kendi aralarında bir dernek kurması gerektiğini vurgulayan Başkan Sarıkahraman,” Buradaki köylü pazarcı esnaflarımız kendi aralarında bir dernek kursa ve bizlerde otokontrol mekanizması olsak diye düşünüyoruz. Köylü pazarında alışveriş yapan benim en naif insanımız ürünlerimizi değerlendirme açısından  sizlerle beraber böyle bir dernek ile yol haritası çizelim mi diye paylaşmak istedim” şeklinde konuştu.

“Çarşamba Pazarı Esnafı Çok Rahat Edecek”

Geçtiğimiz hafta sonrası ilk defa dün ırmak sırtında Pazar açan esnafların yeni yerlerinde rahat edeceklerini ifade eden Sarıkahraman,”  Dün yeni yerlerinde ilk defa Pazar kuran Çarşamba Pazar esnafının bulundukları yerde rahat edeceğini ifade eden Sarıkahraman,” O esnaflarımız gittikleri yerde bir hafta veya on gün sonra çok rahat edecekler. Onlara bir ay sonra para versek geri gelmeyeceklerdir. Ben dün gezip baktığımda herkes kasasını boşalttıktan sonra yenisini doldurdu. Yani ürünlerini sattılar” ifadelerini kullandı.

“Köylü Pazarına Hal Ürününün Gelmesi Bizi Rahatsız Ediyor”

Yapılan toplantıda söz alan ve köylü pazarına hal ürünlerinin girmesinden rahatsızlık duyduklarını söyleyen Ünye Kent Konseyi Başkanı Sevindik Diktepe Demir,” Yaşadığımız bu pandemi sürecinde tarımın ve toprağın ne kadar önemli olduğunu hepimiz anladık. Yani siz bahçelerinizde ürettiğinizde, bahçesi olmayan insanlarımız ise saksılarında üretmeye başladı. 17-18 Haziran Çölleşmeyle Mücadele Günü olması nedeniyle maalesef yaşadığımız topraklarımızın verimlerini de kaybediyoruz. Biz sizlerin önemini değerini her zaman takdir ediyoruz. Gelecek nesillerimizin sağlıklı olabilmeleri için doğru besinlere ihtiyaçları var. Bütün bunlarda doğru üretim ve doğru tarımdan gelmektedir. Orada hal ürününün dışarıdan gelmesi sizleri rahatsız ettiği kadar bizleri de rahatsız etti. Sizlerin bir dernekleşmeye ihtiyacınız var ve bizlerde sizin bu emeğinizin karşılığını almak için bizlerde Ünye Kent Konseyi olarak destekliyoruz” dedi.

Toplantı sonrası Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman ve Kent Konseyi Başkanı Sevindik Diktepe Demir köylü pazarcı esnaflarıyla istişarelerde bulunarak alınması gereken tedbirleri ve yapılması gerekenleri konuştu.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı