“Kahvehanelerin Ayakta Kalması Zor”

216

Ordu Kahveciler ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Korkmaz, koronavirüs salgını nedeniyle kapalı oldukları dönemde devletten hiçbir destek alamadıklarını belirterek, açıldıktan sonra da oyun oynatılamadığı için mağduriyetlerinin sürdüğünü söyledi.

Kahvehaneci esnafının biriken borçlardan dolayı dertli olduğunu aktaran Korkmaz, destek alamadıklarını, en azından oyunların serbest bırakılmasını istedi.

“Oyunları Serbest Bırakın”

Oyun oynatılamadığı için kahvehanelerin yüzde 10’unun kapalı olduğuna dikkat çeken Korkmaz; “Kahvehanelerde oyun yasağı devam ediyor. Çay ocakları çay satabiliyor. Ancak kahvehanelerde oyun olmadan müşteri olmuyor. Şuan Ordu’da kahvehanelerin yüzde 10’u kapalı. Cumartesi ve Pazar günleri kahvehanelerimiz tamamen boş. Ne gelen var ne de giden. Kahvehanede oturan yok. Oyun eğlence olmayınca kimse gelip oturmaz. Şuan durumlar aynı şekilde devam ediyor. Mağduriyetimiz çok. Tek çözüm oyunların serbest bırakılması. Tekrar oyun oynatılmasına izin verilirse, biz zaten sosyal mesafeyi koruruz. Belirtilen tüm kurallara uyarız. Eldiven, maske dağıtırız. Seyircisiz bir şekilde oyun oynanmasını sağlayabiliriz. Ama buna da müsaade edilmedi. Bu şekilde kahvehanelerin ayakta kalması zor.” dedi.

Düğün salonlarının da kısa süre içerisinde açılacağını hatırlatan Korkmaz, kahvehanelere de izin verilmesini istedi.

“Hiç Bir Destek Alamadık”

Borçların sürekli biriktiğini, bunun üzerine bir destek de alamadıklarını aktaran Korkmaz, şunları kaydetti; “Kahvehaneci esnafı devletten bir destek alamadı. Herhangi bir yardım da yok. Bağ-kur primleri, kiralar, elektrik, su faturaları birikti. Faturalar, borçlar sürekli geliyor. Kredi bile alınamadı. Uzun süre kapalı kalan kahvehanelere en azından asgari ücretten yardım yapılmasını istedik. Bağ-kur, sigorta primlerinin iş yerlerinin kapalı olduğu dönemde hazine tarafından ödenmesini istedik. Ancak bir cevap gelmedi. Hiç bir destek alamadık. Kahvehaneci esnafı olarak dertliyiz. Sorunlarımız sürüyor.”

Korkmaz, son olarak Türkiye Kahvehaneciler Federasyonu’nun bakanlıklardan bir randevu aldığını ve görüşmelerden olumlu sonuçlar umduklarını dile getirdi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı