Tüm Büro-Sen Ankara’ya Yürüyecek

80
Reklam
Reklamı Gizle

Tüm Büro-Sen Genel Başkanı Halit Önük, Ünye’de Tüm Büro-Sen Ünye İlçe Başkanı Metin Kuşcu ve Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları ile bir araya geldi. Atatürk Parkında basın mensupları ile bir araya gelen Tüm Büro-Sen Genel Başkanı Halit ÖNÜK ve Ünye İlçe Başkanı Metin Kuşcu basın açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan ve 15 Haziran itibarıyla 2 ay ücretsiz izne çıkarılan 32 Bin işçinin hakkını savunan Tüm Büro-Sen Genel Başkanı Halit ÖNÜK, önümüzdeki günlerde Ankara’ya yürüyüş başlatacaklarını duyurdu.

Önük,”Kadroya Geçenler Bizim Sayemizde”

Ayrıca kıdem tazminatı hakkındaki sıkıntıları da dile getiren Tüm Büro-Sen Genel Başkanı Halit Önük,” Tüm Büro-Sen Sendikası Genel Başkanı olarak ben Adana’dan geliyorum. Genel merkezimiz Adana’da. Ben yıllarca Taşeron olarak çalışıp, Dernek kurup ardından kadro sürecini başlattım. O dönem 300-400 kişi kadroya geçti ise bu bizim katkımızla oldu. Daha sonra arkadaşlarımız bir sendikamız olsun dedi ve kendi sendikamıza kurduk. Genelde kişiler bir işten emekli olduktan sonra ek iş olarak bir sendika kurar ve orada aylık alır. Biz bunun tam tersini yapıyoruz. Bizim sendikamızın yönetimi, il başkanları, ilçe başkanları ve tamamı fiilen çalışan işçilerden oluşuyor. Biz işin içinde olan insanlarız” dedi.

“2 Ay Boyunca Kaderimize Terk Edildik”

Yaşadıkları sıkıntılar içerisinde kendi kaderlerine terk edildiğini söyleyen Halit Önük,” Milli Eğitim Bakanlığında hizmetli olarak çalışan 32 Bin milli eğitim çalışanı var. Bunlar 15 Haziran itibarıyla 2 ay ücretsiz izne gönderiliyorlar. Sayın cumhurbaşkanı bir açıklama yaptı, ‘hiç kimse işten çıkarılmayacak. Ücretsiz izne çıkanlara da 1177 TL katkı vereceğiz’ dedi. Ama Milli Eğitim Bakanlığının bünyesinde çalışan 32 Bin çalışan bunun kapsamı dışında kaldı. Bizler gerçek anlamda emekçi insanlarız. Kurumların bize ihtiyacı var, bizim de kurumlara ihtiyacımız var. Biz adeta 2 ay boyunca kaderimize terk edildik” diye konuştu.

“Ankara’ya Yürüyeceğiz”

Seslerini duyurabilmek için Ankara’ya yürüyüş gerçekleştireceklerini söyleyen Önük,” Bir başka konu ise arkadaşlarımız yıllık izinlerini de kullanamıyor. Biz diğer arkadaşlarımız gibi yılın 12 ayı çalışalım. Şu anda biz tatil yapabilirdik. Hepimizin 24 gün yıllık izin hakkı var. Biz iznimizi şu dönemde kullanabilirdik. Geri kalan 36 günde de okulun tadilatını tamiratını badanasını yapardık. Biz sayın cumhurbaşkanımızdan biran önce bu haksızlığı ortadan kaldırmasını istiyoruz. Biz bu konuda sesimizi duyurabilmek için Ankara’ya yürümeyi düşünüyoruz. Biz şu an yürüyemezsek daha da yürüyemeyiz. Bu yürüyüş aylarca da sürse biz bu yürüyüşü gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

“Temmuz Ayında Ankara’dayız”

Temmuz ayının ikinci haftasında Ankara’da olacaklarını sözlerine ekleyen Halit Önük,” 10 yıllık çalışan bir işçiyi hiçbir işveren işten çıkaramaz. Çıkarırsa kıdem tazminatı vermesi gerekiyor. Eğer kıdem tazminatı fona devredilirse de işveren rahatlayacak, işçiyi rahatça kapının önüne koyabilecek. Sayın Cumhurbaşkanım taşeron olarak çalışan işçilerin kadrosunu verin. Devletimiz işçileri kadrosunu aldığında maddi olarak kâra geçiyor. Biz bu mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz. İnşallah Temmuz ayının ikinci haftasında Ankara’da olacağız. Külliyeye çıkacağız, siyasi partileri ziyaret edeceğiz ve ilk hedefimiz bakanlarla görüşmek olacak. Daha önce denedik, başardık. İnşallah bu defada başaracağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı