DÜNYA MARKALARINA ÖNCÜLÜK EDİYOR”

151
Ünye’de 2002 yılında küçük bir atölyede yaklaşık 60 kişiyle başlayan üretim serüveni ile tekstil sektörüne giren Kuzey Kafkas Tekstil, bugün 450 çalışanı ile bölgemizde sektöre öncülük ediyor.
Aile şirketi olan, Kuzey Kafkas Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Uysal ve Üretim sorumlusu Ethem Rasim Uysal ile ortak yürütülen Kuzey Kafkas Tekstil A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şamiloğlu ile yaptığımız röportajda, Kuzey Kafkas Tekstil’in serüvenini ve tekstil sektörünü konuştuk.
Ünye’de organize sanayi olmadığı için fabrikayı Fatsa’ya taşımak zorunda kaldıklarını dile getiren Kuzey Kafkas Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şamiloğlu, 20 yıllık tekstil sektöründe zorlu süreçlerden geçtiklerini ama bu süreçte çalışma azimlerini kaybetmediklerini dile getirdi.Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şamiloğlu, Tekstil sektöründe dürüst ve güvenin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, 20 yıllık tekstil serüvenini anlattı. Başkan Ayhan Şamiloğlu şu ifadeleri kullandı:
“Tekstil sektörüne başladığımız o günden bu yana tam 20 yıl geçti. Biz de zaman içerisinde bu serüvende kendimizi geliştirdik. Zorluklar karşısında pes etmedik. Mücadele azmimizi bırakmadık. Doğru bildiğimiz yolda ilerleyerek bu günlere ulaştık. 2002 yılında, Ünye’de, küçük bir atölyede yaklaşık 50-60 kişiyle başlayan işletmemiz bugün 450 kişiye istihdam sağlıyor.
2008 yılında Ünye’de bir tık ileri alarak 200 kişilik istihdama çıktık. 2011 yılında Fatsa Organize Sanayi bölgesinden fabrika kiralayarak 200 kişilik daha çalışanla tekstil faaliyetlerine burada da başladık. Her iki yerde de olan işletmemiz kiraydı. Zaman ilerledikçe imalatı bırakıp ihracata başladık. Yurtdışındaki uluslararası büyük dev firmalara üretim yapar hale geldik. 2012 yılının Ağustos ayında bu fabrikanın temellerini attık. Burası Organize Sanayi Bölgesinde son arsaydı, bize nasip oldu. Ünye’deki kiralık olan iş yerimizi kapatarak buraya taşıdık. Kuzey Kafkas Tekstil A.Ş.’ni 2013 yılının Ocak ayında devreye aldık. 2013’ten bu yana istihdam sağlıyoruz.
2016 yılında Ünye’de Merkez Büyük Cami karşısında şirketimize bağlı, TURKCELL TİM Bayiliğini de alarak aile şirketimizin bünyesine kattık. GSM şirketimizin başında Kuzey Kafkas Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Uysal’ın küçük oğlu Çağatay Uysal var.”
“DÜNYA ÇAPINDA BÜYÜK MARKALARLA ÇALIŞIYORUZ”
Kuzey Kafkas Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şamiloğlu, dünya çapında markalar olan H&M (İsveç), Zara (İspanya), C&A (Almanya ), Marks&Spencer (İngiltere), Vero Moda (Almanya), Türkiye’de ise Disney lisansını alarak LC Waikiki’ye Disney ürünler diktiklerini söyledi.
Yönetim Kurulu Başkanı Şamiloğlu, tekstil firması bünyesinde sadece Fatsa’daki vatandaşlara istihdam sağlamadıklarını Ünye, Terme ve diğer ilçelerden de vatandaşlara istihdam sağladıklarını da ekledi.
“ÜNYE OSB’YE 700 KİŞİLİK YATIRIM”
Ünye OSB’den de 15 bin metrekare arsa alındığını ve 700 kişilik bir yatırım yapılacağını da sözlerine ekleyen Kuzey Kafkas Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şamiloğlu, “Ünyeli müteşebbisler taşın altına ellerini koydular bir yıl önce arsanın ödemelerini yaptılar şimdide sanayi bakanlığı tarafından tahsisleri yapılıyor. Ünye OSB de artık tescillenerek yatırımcılara arsaları verilmeye başlandı. Devletimizde inşallah altyapı faaliyetlerini bitirip müteşebbisler arsalarını tam teslim ettiği zaman, fabrikaları çoğaltıp, Ünye’deki işsizlik oranı da azaltmış olcağız. Ünye’de bir organize sanayi bölgesine kavuşmuş olacak. 8 yıldır Fatsa OSB’de üretim yapıyoruz. Bünyemizi temellerini ilk atılan Ünye İlçesine de taşıyarak İstihdam kapasitesini büyütmeyi planlıyoruz. Ünye organize sanayi bölgesinden 15 bin metrekarelik arsa aldık. Allah nasip ederse 700 kişiye istihdam sağlamayı düşünüyoruz. Önümüzdeki yılda temelini atıp inşaata başlayacağız.” dedi
“FATSA OSB 6 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR”
Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şamiloğlu, Fatsa Organize ve Sanayi Bölgesi’nin bugün yaklaşık 6 bin kişiye istihdam sağladığını, yüzde 80’ninin dünya çapındaki markalara üretim yaptıklarını vurgu yaptı.
Şamiloğlu, “Fatsa OSB sadece Türkiye’de değil dünya çapında bilinen ve ihracatın kalbi olmaya başlamış bir şehir. Global markaların yönetim kurulu üyeleri hem yurt içinden hem de yurt dışından OSB’yi ziyaret etmeye geliyorlar. Bu çok güzel bir örnek. OSB büyümeye devam ediyor. Yeni yatırımcılar geldikçe de büyümeye, üretim yapmaya devam edecek.” İfadelerini kullandı.
“TEDBİRLERİMİZ EN ÜST SEVİYEDE”
Kuzey Kafkas Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şamiloğlu, fabrikada, pandemi sürecinde salgının yayılmasını engellemek amacıyla çeşitli önlemler aldığını şuana kadar bir vaka tanısıyla karşılaşmadıklarını dile getirdi. Başkan Şamiloğlu, “Pandemi sürecini çok sağlıklı ilerletmeye çalışıyoruz, çünkü ülkelerin en büyük lokomotifleri üretim sektörleri bu fabrikalar. Bu fabrikaları Allah göstermesin bir sıkıntı olduğunda ülke ekonomileri bundan çok etkilenirler. Zaten dikkat ederseniz ülkeler fabrikaların en son merhalede kapatma yoluna gidiyorlar. Avrupa da bunu böyle yaşadı. Fabrikalarını kapatmamaya, üretimini durdurmamaya gayret gösterdi. Bizde bakanlıktan gelen tüm talimatlara uyarak iş yerimizin hijyen koşullarını sağlayarak işimizi öyle yürütmeye çalışıyoruz. Maske takmak, sabah ateş ölçtürmek ve sosyal mesafe kurallarına uymak zorunlu. Bunun yanında dezenfektanlarımız her tarafta mevcut. Fabrikalarımız her 3 günde bir dezenfekte ediliyor. Bunların hepsini sağlayarak bu süreci şu anda sağlıklı götürüyoruz. Türkiye’deki günlük vaka sayılarına bakarsak işletmemizde şu anda bir vakamız yok inşallah da bundan sonra olmaz.” dedi
“ZORLUKLAR KARŞISINDA PES ETMESİNLER”
Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şamiloğlu, ülke ekonomisini kalkındırmak, yatırım yapmak ve istihdama katkı sağlamak isteyen genç girişimcilere tavsiyelerde bulundu.
Kuzey Kafkas Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şamiloğlu, şu ifadeleri dile getirdi:
“Müteşebbislik ruhu çok ulvi, kutsal bir ruh. Herkesin parası olabilir ama bunu sanayiye çevirmek üretim yaparak istihdam sağlamak bu meşakkatli süreci götürmek herkese nasip olmaz. Rabbim bazı insanları seçmiş bunlar içerisinden bu yola yöneltmiş ve ona göre güç vermiş o yolda ilerlemeleri için.
Gençlerimize benim en büyük tavsiyem zorluklar karşısında pes etmemeleri, kolayı seçmemeleri, zoru tercih etmeleri; çünkü bu işin büyük bir sorumluluğu var. Aynı ülkede yaşıyor aynı havayı teneffüs ediyoruz. Biz gelirimizi ekonomik alana yönlendirerek, istihdamı tercih ettik. Ülke ekonomisine katkı sağlamak istedik. Evine bizim sayemizde ekmek götüren bir kişi bizi mutlu ediyor. Yaklaşık 450 kişi evine ekmek götürüyor. Eve gittiğimizde yastığa başımızı koyunca rahat uyuyoruz. Sadece çalışanlarımızla ilgili düşünmeyin bu konuyu bize üretimde aracılık yapanlar, hizmet sağlayan belki 5,6 bin kişi bundan etkileniyor. Bu çok güzel bir duygu. Üretmek kadar vatanına milletine faydalı olmak kadar mutluluk verici bir hadise yok. Zorlukları yok mu? Var, ama siz yılmadan usanmadan doğru bildiğiniz yolda dürüstçe hareket edeceksiniz. Dürüst ve düzgün ve güvenilir olursanız sizi doğru işler bulur peşinden de başarıyı getirir.
“TEKSTİL SEKTÖRÜ OLARAK GÖÇÜN ÖNÜNDE ÇOK BÜYÜK BİR ENGELİZ”
Kuzey Kafkas Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şamiloğlu, son olarak, cümlelerini şöyle tamamladı:
“İnşallah pandemi süreci sağlıklı bir şekilde sona erer. Dünya rahat bir nefes alır. Bizler de üretim yapan sektörler olarak bu tedirginliği üzerimizden atar, yolumuza daha sağlıklı devam ederiz.
Ülkemizin gelecek yarınları parlak olacak ben buna inanıyorum. Bu tip üretim tesisi çoğalarak artacak. Karadeniz ekonomisi sadece fındığa bağlı kalmayacak. Yan ekonomi ve sektörlerle burada bir yelpaze k inşallah göçü de engellemiş oluruz. Şuanda tekstil sektörü olarak göçün önünde çok büyük bir engeliz. Faaliyetlerimizi sürdürmeye işsizliğin ve göçün önüne geçerek, Fatsa’mızı yaşanır ilçe yapmaya devam edeceğiz.”
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı