ÜNTİSAD Ünye Turizmini Değerlendirdi

257
Ünye’deki Eksikler İdarecilerin Desteği İle Giderilir…
Önceki hafta içerisinde toplamda 41 tur operatörünü Ünye’de ağırlayan sivil toplum kuruluşundan biri olan, ÜNTİSAD Başkanı Öznur Özkan Güdek ve yönetim kurulu üyeleri sabah kahvaltısında bir araya geldiği basın mensuplarına yaptığı açıklamada ”geçen hafta önemli turizmcileri Ünye’de ağırlayarak Turizmin fitilini ateşledik.Artık turizm atağının peşini bırakmayacağız ”dedi
Başkanı Öznur Özkan Güdek “Güzel çalışmalar yaptık. En güzeli de pandemi’den sonra yavaşlayan turizmi FAM TRİP ile aktif hale getirdik. Pandemi de biz bu işlerin daha da yavaşlayacağını düşünürken Ünye çok güzel karşıladı. Otellerimiz dolu dolu geçirdi. Çorum, Sivas, Tokat ve Amasya’dan gelenler oldu. Diğer il ve ilçeleri o kadar bilmiyoruz. Ama biz Ünye olarak iyiydik. İşletmeler olarak da güzel geçti. Katılımcı arkadaşlarımızın birçoğu iş nedeniyle gelemedi. Ama bir araya geldiğimiz de onların düşüncüleri bu şekilde. Ünye’de FAM TRIP’ten sonra turizmi daha da canlandıracağız. Yönetim ve basınla birlikte hareket ederek güzel işler başaracağız.”
Atik Otel müdürü ve ÜNTİSAD Başkan Yardımcısı Osman Duvar”Dernek olarak, farklı bir süreç içerisinde Ünye ticaret Odası Başkanımız Sayın İrfan Akar’ın da büyük desteğiyle başlatmış olduğumuz Türkiye genelinden 41 Tur Operatörünü ağırlamış olduğumuz FAM TRİP (Tanıtım Gezisi) organizasyonunda Ünye’mizi tanıtmaya çalıştığımız güzel bir hafta geçirdik.
“ÜNTİSAD 2019 yılında kuruldu. Pandemi süreci içerisinde başlatmış olduğumuz özellikle Ticaret Odasının projesini yazdığı Cem Bey’in öncülüğünü yaptığı ve ÜTSO Başkanımız İrfan Akar Bey’in de onayında, Ünye Kaymakamlığımız ve Belediyemizin destekleriyle güzel bir hafta geçirdiğimiz Fam Trıp organizasyonu yaptık. Toplam da 41 tane operatör geldi. Bu operatörlerin buraya gelmesinin en büyük nedenlerinde biri de Ordu-Ünye FAM TRİP Koordinatörü Mustafa Kılıç Bey’dir.
Ünye kapalı bir cennet ve buranın da birilerinin fark etmesi adına bu program çok önemliydi. Önümüzde ki süreçte yapacağımız fiziksel anlamda büyük işler için ciddi bir başlangıç oldu. Ben burada dört yıldızlı bir işletme müdürü olarak söylüyorum, çok keyif aldım. Geriye dönüp baktığımızda bu alanda özellikle orta doğu pazarında hareket eden Büyükşehir’e baktığımızda onlarında başlangıcı aynı bizim gibiydi.
Ben önce turizmin tanımını çok iyi öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Orta Karadeniz’de Ordu ve Ünye bandında bunu geliştirmek için çıktığımız bu yolda inşallah hep birlikte en küçük esnafımızla ve turizm anında iyi yola gelmiş esnafımızla birlikte bu projeleri devam ettireceğiz.”
Ünyeli İş insanı ve Turizmci ÜNTİSAD Kurucu Başkanı Hasan Şimşek”Bizim bugün Akkuş, Niksar ve Tokat yolunun her dönemde siyasilerimize taşıyarak canlı tutmamız lazım. Karadeniz’de turizmcilik yapmak cengâverlik işi, ama arkadaşlarımız ve ben bu işe girdik. Ünye’den beklentimiz bu işletmelere destek verilmesidir.
Genç ve zengin iş adamlarımız var. Turizme girmelerine özellikle istiyoruz. 80 yılından beri turizm ile uğraşıyorum. Ünye halkından beklentimiz, turizm işletmelerine destek verilmesi.. Ünye’de ki eski evleri alıp butik ve pansiyon haline getirirsek Safranbolu gibi olmamamız için hiçbir neden yoktur.
Mesela, Ünye’de 80 tane eski tarihi evlerimiz var. İşadamlarımız ya da vatandaşlarımız bu evlerden alıp yenilerse, bu da bizim Safranbolu’dan bir farkımız olmadığını göstertir. Çünkü, insanlar Safranbolu’ya bu tarihi evleri görmeye gidiyorlar. Fakat Ünye’nin bir avantajı var; yarım saatte yaylaya gidebiliyoruz. Dumantepe ve Karaarmut yaylalarına gidip, yarım saat sonra sahile inip denize girebiliyoruz. Ben bu FAM TRİP organizasyonundan son derece ümitliyim” dedi.
Tecrübeli Turizmci Ordu-Ünye FAM TRİP Koordinatörü Mustafa Kılıç “Bir ilçenin zengin olması ve refah seviyesinin yüksek olması gerekiyorsa bu sadece tarımla olmaz. Bizim tek gelir kaynağımız fındık değil.
Turizm burada yapılmayacak bir şey değil. Dolayısıyla Ticaret ve Sanayi Odasının desteği ile FAM TRİP’i gerçekleştirelim dedik. Yaklaşık 40 tane Ortadoğu’nun kaynağından turist getirdik.
Getirdiğimiz bir operatörümüz halen daha burada ve bu işi burada yaparak öncü olmak istiyor. Hatta bir tane operatörümüz burada ve yatırım yapmak istiyor ama üzerimizdeki yük daha fazla. Buradaki yerel idare amirlerinin bu konuda desteklerini göstermemiz lazım.
Turizmcilerimiz bize inandı, otelcisi inandı ama bizim arkamızda büyük bir güç olması gerekiyor, o da idari amirleridir. Eğer bu işe başladıysak devam edelim… Biz bir işe başladık ve bunu devam ettirmemiz gerekiyor. İdare amirlerimizden destek alırsak burada güzel şeyler olacak.
Burada güzel bir potansiyel var ve bu işin olacağına inanıyoruz. En büyük eksikliğimiz yatak sayısı ve alt yapı… Bir de istihdam edilen personelimizin eğitim eksiği var. Bu eksiklerin giderilmesi lazım. Bununla ilgili çalıştayı oluşturacağız. Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı