Torunoğlu, “Hükümetin Var Olma Nedeni Vatandaşın Yanında Olmaktır”

229

İYİ Parti Ünye İlçe Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Berkay Torunoğlu, pandemi süreci, vatandaşların yaşadığı ekonomik sorunlar ve fındıkla alakalı açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti Ünye İlçe binasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Başkan Yardımcısı Berkay Torunoğlu koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek sözlerine başlarken, süreçle alakalı maske mesafe ve temizlik vurgusunu yineledi.

“Hükümetin Var Olma Nedeni Vatandaşın Yanında Olmaktır”

Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşın ve esnafın yanında olunması gerektiğine dikkat çeken Torunoğlu,”Hepimizin malumu dünyada ve ülkemizde sosyal hayatımızı, iş yaşantımızı ve hepsinden daha önemlisi sağlığımızı tehdit eden Pandemi süreci şehrimizde endişe verici boyutlara ulaştı. Hemşerilerimizin durumun ciddiyetini anladıklarını ve ilk zamanlara göre daha temkinli davranarak; hem kendi sağlıklarına hem de toplum sağlığına dikkat ettiklerini görüyoruz. Aksi takdirde Pandemi sürecinin daha fazla uzayarak; hem maddi hem de manevi kayıplarımızın artmasından endişe ediyoruz. Bu süreç içinde bir çok insanımızı kaybettik maalesef. Kayıplarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabırlar diliyoruz. Böyle zamanlar toplumun birliğinin ve beraberliğinin en kıymetli olduğu zamanlardır. Aslında devlet yapılanmasının da, hükümetlerinde var olmalarının nedeni bu tip afet zamanlarında paydaşlarının yanında olmaları ve onların yaralarını sarabilmeleridir ” dedi.

“Alın Terinin Hiçe Sayılması Kabul Edilemez”

Hükümetin fındık politikalarını da eleştirerek vatandaşların pandemi sürecinde iyice zora düştüğünü söyleyen Torunoğlu, “Bugün görüyoruz ki maalesef toplumun büyük bir bölümü özellikle 2015 senesinden bugüne Türkiye ekonomisindeki büyük daralmadan kaynaklı kobilerimizin ve orta gelirli vatandaşlarımızın ekonomik açıdan bir girdabın içine girmiş ve kurtarıcısını bekler durumdadır. İyi parti teşkilatı olarak yaptığımız esnaf gezilerinde; kobilerin ciddi bir darboğazın içine girdikleri, her kesimden esnafımızın ciddi bir borç yükü altında ezildiğini gördük.  Böyle bir dönemde; Şehrimizin en büyük geçim kaynağı olan fındığın yatının baskılanması ve hükümetin bu duruma sessiz kalması kabul edilemez. Hepimizin malumu fındık yatı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 28 Temmuz günü açıklanmış ve fındık yatı 22 TL olarak belirlenmişti. Hatta o dönem rekolte tahminleri 650 bin ton açıklanarak yat baskılanmak istenmişti. Bir ihracat ürünü olan fındık yatı Dünya pazarında dolarla işlem görmekte olduğu için o günün kuruyla yapılan hesaba göre fındık yatı aslında 3,18 dolar civarında açıklanmıştı. Bu gün baktığımızda fındık rekoltesinin beklentilerin çok altında kaldığını görüyoruz. Kur farkından dolayı fındığın bugün işlem görmesi gereken rakam ise yaklaşık olarak 24,30 TL civarıdır. Dünyanın hiçbir yerinde; dolarla işlem gören bir ürünün yatının kur artmış olmasına rağmen sabit kaldığı görülmemiştir. Ayrıca rekoltenin beklenilen seviyelerin altında kalarak arz-talep dengesini karşılamamasına rağmen, ürünün yatının baskılanması, hükümetin çok büyük bir eksikliğidir. Pandemi döneminde zaten büyük bir sıkıntı içinde olan vatandaşımızın, esnafımızın yalnız bırakılması anlayışla karşılanacak bir durum değilken, üreticinin alın terinin bu denli hiçe sayılması kabul edilemez. Biliyorsunuz ki fındık ihracat kesintisi yapılan tek tarım ürünümüzdür. Biz İYİ Parti Temsilcileri olarak zor zamanlar geçiren üreticimize, esnafımıza en azından bir nefes olması açısından zaten reel kurla bakıldığında 24 TL olan fındık yatının; rekolteden kaynaklanan payın ve ihracat kesintisinden doğan hakkın fiyata yansıtılarak Fındık yatının 26 TL civarında revize edilmesini ve TMO’nun da bu yatın garantörü olmasını bekliyoruz. Bu bizim hakkımızdır” diye konuştu.

“Ordu Büyükşehir Ve Ünye Belediyesi’nin Plansız Yatırımları Kabul Edilemez”

Ünye’de 7 yıl önce yapılan baskı betonların sökülmesini eleştirerek Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Ünye Belediyesi’nin plan ve programsız çalıştıklarını sözlerine ekleyen Başkan Yardımcısı Torunoğlu, “Yıllar önce izlediğim bir haberde Hollywood’da kaldırımlar yenileniyor başlığı çok dikkatimi çekmişti. Öyle ya bizim ülkemizde yollar yapılır, su hattı için kazılır, elektrik hattı için kazılır, doğalgaz hattı için tekrar kazılır. Ancak Hollywood’daki kaldırımlar 50 yıl sonra yenileniyordu. Şimdi baktığınızda biz onlardan daha mı zenginiz? Çok mu paramız var? Bu plansızlık ve programsızlık maalesef ülkemize her sene milyarlarca lira kaybettiriyor. Buna benzer bir durum da ne yazık ki burnumuzun dibinde sahilimizde meydana geldi. Sadece 7 yıl önce yapılan ve henüz servis ömrünü tamamlamamış olan baskı betonun sökülmesi çok büyük bir yönetim zafiyetidir. 16 yıldır Ünye Belediyesini yöneten ve son 6 yıldır Büyükşehir Belediyesini yöneten iktidar partisinin plansız programsız günübirlik yatırım anlayışı kabul edilemez. Özellikle böyle bir dönemde, kaynakların yanlış kullanılmasından dolayı bu millete özür borçlu olduklarını düşünüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı