Emep: “İçişleri Bakanına Olağanüstü Yetkiler Veren Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir”

102

Emek Partisi Ordu Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, Meclis komisyonundan geçen “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi”ne tepki göstererek, “Derneklere kayyım atama yetkisi ile demokratik haklar yok edilmek istenmektedir.” dedi.

Kaya açıklamasında, “Meclis gündemine gelen “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi” İçişleri Bakanına yasa teklifinin adıyla bir ilişkisi olmayan yeni yetkiler veriyor. Yasa teklifi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarıyla ilişkilendirerek; terörizm finansmanı ve kara para aklama suçları ile mücadelede uluslararası standardı yakalama olarak gerekçelendiriliyor. İçeriğine baktığımızda ise muhalif kesimlere uygulanacak baskılarını ve hukuk dışı uygulamalarını sürdürmek üzere yeni yollar açacak bir düzenleme olduğu anlaşılıyor. “ dedi.

Yeni bir baskı aracı

Altınordu İlçe Başkanı Kaya taslağın yeni bir baskı aracı olarak kullanılacağını belirterek, “Bugüne kadar, hukuksuz KHK’larla binlerce kişinin işinden edildiğine, yetmedi açlığa mahkûm edildiğine, yüzlerce muhalif gazete, dergi, televizyon gibi basın-yayın araçlarının, dernek ve vakfın kapatıldığına, grevlerin yasaklandığına, binlerce insanın hukuk dışı yargılandığına, tutuklandığına, 15 Temmuz’un muhaliflerin susturulması için nasıl lütuf olarak değerlendirildiğine tanık olduk, olmaktayız. Muhalif siyasetçilerin, milletvekili ve belediye başkanları dâhil seçilmişlerin, gazetecilerin, mücadeleci sendikacıların hukuk dışı yargılanmaları, iktidarın nasıl bir siyasi kinle ve öç alma refleksiyle hareket ettiğinin göstergesi olmuştur. İşine gelmeyen AİHM ve AYM kararlarının tanınmaması, uygulanmaması ise son örneklerdendir.

İktidarın bugüne kadarki uygulamaları çok açıktır; siyasi muhalifler, iktidarın politikasına ortak olmayanlar, eleştirenler, yaptıkları haberler beğenilmeyenlerin mesnetsiz suçlanmaları, hukuk dışı yargılanmaları olmuştur. Şimdi de İçişleri Bakanına verilecek bu yeni yetkilerin benzer şekilde kullanılacağından hiç kuşku yoktur. Bu düzenlemeyle faşist bir siyasi rejim inşasına yeni bir tuğla daha konulmaktadır. Baskı rejiminin yetkilerini artırmaktan başka bir amacı yoktur. Bugün ihtiyaç tek adam yönetimine ve onun yönetim organlarına yeni yetkiler değildir. Tam tersine demokratik hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, gerçek anlamda halk iradesinin egemen olduğu bir siyasal rejimdir ve bunun gerçekleşmesi için mücadele kararlılıkla sürecektir.” dedi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı