Sarıkahraman,”Havaların İyi Gitmesi Fındığa Zarar”

89

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, hava şartlarının iyi olmasının fındığa zararlı olabileceğini söyleyerek, iklim değişikliğinin fındığı yakma tehlikesiyle karşı karşıyayız” dedi.

Sarıkahraman, Karadeniz Bölgesi’nde fındığın şımarık bir ürün olduğunu belirterek, hava şartlarının normal derecelerde gitmesi ve ardından oluşabilecek bir kar veya buzlanmanın fındığı yakma tehlikesi oluşturabileceğini söyledi.

“Hava Şartları Fındığı Yakabilir”

Tarın adına kötü bir havanın etkili olduğunu ifade eden Sarıkahraman,” Biz şu an Ocak ayının ortasına doğru geliyoruz. Bu mevsimlerde havaların güzel olduğunu söyleyemeyiz. Bir kesim insanlarımız havalar güzel gidiyor diyebilir ancak çiftçilerimiz açısından bakarsak bu havalar güzel değil, aksine tarım adına çok kötü bir hava geçiriyoruz. Havalar bu şekilde gider ve yağış alamazsak ve fındıkta uyku dönemi karlanma veya buzlanma gibi bir durum olmazsa fındıkta erken döllenme meydana gelir. Zaten döllenmeler başladı. Dolayısıyla bu gelecekle alakalı en ufak bir buzlanmada sıkıntıya girer diye düşünüyoruz. Havalar soğuk bir atmosfere girmez isek durum ciddi olarak tehlike altındadır. Zaten genel olarak baktığımızda fındıkta tomurcuklanma ve yapraklanmalar başladı. Fındık halk deyimiyle şımarık bir bitki olduğu için en ufak bir sıcaklıkta hemen harekete geçer. Kocakarı deyimiyle fındık senede iki defa dinlenir. O yüzden fındığın dinlenmesi yağış ve soğuk havalarda daha etkili olur. Şu anki hava şartlarında veya 15 gün sonra havalar böyle giderse fındık açar. Eğer fındık açarsa ve daha sonra havalar soğumasıyla dereceler eksi görürse fındık yanmış olur. İnşallah batıdan gelen yağışların ardından ilçemizde de yağışı bekler ve fındıkta oluşabilecek bir hasar olmaz diye temenni ediyoruz” diye konuştu.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı