İşletmeleri Kişiler Değil, Profesyoneller Yönetir.

306

Son günlerin en çok konuşulan konusu malumunuz üzere Ünye limanı, peki burada neler oluyor. Kısaca anlatayım, Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Limanını Konteynır limanı yapacağız diye Enver Yılmaz zamanında projeler yapıldı, sunuldu, görüşüldü. Yapılacak olan proje büyük olduğu için malum para lazım. Büyükşehir bütçesi buna yetmiyor, liman işletmesinden gelen parayı az bulduğu için liman içinde bulunan aracılar ile anlaşmalarını uzatmadılar. Neticede kendileri işleteceği için sıkıntı yok, mevcut işletmelerde buna zaten karşı çıkamıyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Konteynır limanını modern ekipmanlarla donatacağız diye bir haber geçti, bugün iki adet vinç limana ulaştı. Modern deyince bende mevcut vinçlerden daha iyi zannettim. Meğer oda ikinci el yani son model değil, mevcut olan vinçler gibi. Peki mevcut olan işletmeler dün niye basına demeçler verdi. İki tarafı da dinledim. Ay sonunda burayı terk edin diye bir yazı gönderiyorsunuz. Tamam tasımızı tarağımızı toplayıp gideceğiz bunda hiçbir bahis yok.  şimdi burada çalışan firma kim olursa olsun bir emek sarf etmiş elinde bir malı var, sen mevcut malı almıyorsun aynı değerde ki araçları başka bir yerden naklediyorsun. Hani biz bu zamana kadar her şeyi istişare ediyorduk da bunları niye istişare etmedik.

Art niyet arıyorum, bu araçlar kaça alındı veya kiralandı, kiralama veya alım teklifleri yapıldı mı? Şuanda limanda yükleme işini bekleyen bir firmanın gemisi liman dışında bekliyor, niye vinçleriniz olmadığı için yükleme yapamıyorsunuz. Kanunu sizler benden daha iyi biliyorsunuz, gemilerin beklenme süresi var eğer bu süre dolarsa gemiler her gün için yüklü miktarda para ödüyor. Sizler her şeyi bilen birileri olarak Ünye limanında yükleme veya boşaltma işi yapan firmalara bilgi verip geçiş sürecinde bir hafta veya kaç gün sürerse bir yazı ile bu durumu izah ettiniz mi? Hayır çünkü ben belediyeyim, her şey benim emrin altında. Profesyonellik yok.

Ünye de bulunan firmalar dünden itibaren Samsun limanı ile iletişime geçti ve kendileri için uzak görünse de maliyet açısından daha karlı bir fiyat ile buraya yönelmeleri an meselesi. Anlatmak istediğim şu; yazı her şeydir ancak konuşmak ve anlaşarak bunu yazıya dökmek daha güzeldir. Emenin başında ben varım benim dediğim olur dersen işte o zaman uzun vadede kaybeden olursun. Peki kaybeden hakikaten kim olur bence Ünye olur. Ordu Büyükşehir Belediyesi olmaz, onun böyle bir kaygısı olsa idi, her adımını inceler biz birlikte orduyuz dediğinin arkasında olurdu. Maalesef o hiçbir zaman konunun muhatapları ile değil de hep kendi yaverleri ile konuşur. Sen ona oluşmaya çalışsan da ulaşamazsın yanındakiler seni onunla muhatap etmez çünkü onunla konuşursa foyası ortaya çıkar.  En basit bir örnek Ünye limanı ile ilgili basına geçilen haberi okusa başkan gelen vinçlere baksa onları oradan kovar. Nedeni Haberde kendilerini haklı çıkartmak için son model vinçlerle donatılacak yazıyor, gelen vinçler ikinci el mevcudun da altında veya aynı eş değerde. Bu makamlar kimselere kalmadı sizlere de kalmaz. Yapacağınız işe haram karıştırmayın şeffaf olun, faturaları da ibraz edin bana değil halka.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı