EMEP: “Öğrenciler Serbest Bırakılsın”

117

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör atamasını “kayyum” olarak değerlendiren öğrencilerin tepkileri devam ederken, öğrencilerin gözaltına alınmasına Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz tepki gösterdi.

Öğrencilerin demokratik tepkileri büyüdükçe aslı olmayan karalama kampanyalarıyla öğrencilerin meşru mücadelesini itibarsızlaştırılmak istediğini vurgulayan Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “ İktidar tek adam tek parti yönetimiyle üniversitelerde seçimle olan rektör belirleme yöntemini bir tarafa bırakarak doğrudan atama yapması karşısında öğrencilerin, öğretim görevlilerinin tepki göstermesi demokratik bir haktır. Bu hakkın şiddetle bastırılması kabul edilemez.” diyerek tepki gösterdi.

Sessiz Kalınmayacak

Poyraz açıklamasını sürdürerek, “Yapılan saldırı sonrası yüzden fazla öğrenci gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakılmalı, rektör ataması iptal edilmelidir. İktidar öğrencileri değil, yaptığı yanlışı sorgulasın. Bilim yuvalarında kırıntısı kalmış demokratik gelenek tamamen ortadan kaldırılıyor. Üniversiteler, özgür tartışma, düşünme yerleridir. Öğrencilerin demokratik tepkilerinin şiddetle bastırılması kabul edilemez. İktidar tek adam rejimi ile haklı ve meşru mücadeleyi engelleyebileceğini sanıyorsa aldanıyor. Demokrasi mücadelesi daha da büyüyerek devam edecek.” dedi.

Yok Oluşun İşaretleri

Poyraz, saldırıyı iktidarın erime sürecine girmesine bağlayarak, “İşçiler, üretici köylüler, esnaf, emekliler her gün tepki gösteriyor. Öğrencilerin bilimsel, özerk, demokratik üniversite mücadelesi de büyümeye başlayınca tedirgin olmaya başladılar. Halk desteğinin gün geçtikçe eridiğinin farkında olan iktidar, ömrünü baskıyla devam ettirmek istiyor. Ancak, her adımı daha fazla erimesine neden oluyor. Halkın demokratik mücadelesi büyüyecek ve tek adam tek parti rejimi değişecektir.” dedi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı