Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Kumaş’tan Önemli Açıklamalar

109

Gazeteci Ulvi Gündoğdu’nun Alp TV ekranlarında hazırlayıp sunduğu “KONUŞUYORUM” programının 11 Şubat Perşembe tarihli canlı yayınının konuğu Ünye Kuyumcular Derneği Başkanı ve Köroğlu Kuyumculuk İşletmecisi Nuri Kumaş oldu.

Programda Gazeteci Ulvi Gündoğdu’nun sorularını yanıtlayan Ünye Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Kumaş, ilk olarak pandeminin kuyumcuları nasıl etkilediği hakkında konuştu.

Başkan Kumaş, konuyla ilgili olarak; “Bir tünele girdik. Bunun adı Covid tüneli, pandemi tüneli. İnşallah çıkış görünüyor. İnşallah bundan kurtulacağız. Tüm sektörleri etkilediği gibi bizim sektörü de elbette etkiledi. Cumhurbaşkanımızın ilk ‘evde kal’ çağrısıyla birlikte biz de bu çağrılara harfiyen uyduk. Biz de bu çağrıya uyarak 3-4’er saat çalışmak kaydıyla hatta 3’er, 4’er hafta haftanın ilk günü ve ikinci günü 3’er, 4’er saat ihtiyaçlarımızı görmek amacıyla mağazalarımızı açtık. Genel olarak kapalı kaldık. Bundan dolayı da çalışamadık. İnsanlar zaten eve kapanmıştı. Ama her şeye rağmen yaz sezonumuz yine de güzel geçti.” ifadelerini kullandı.

Altın yatırımlarıyla ilgili soruya da cevap veren Kumaş, “Daha önce bizim için en minimize dediğimiz yatırım altınımız çeyrek altındı. Çeyrek altın bugün 700 TL’den satışa sunuldu. Çeyrek, yarım, tam ve ata böyle gidiyordu. Artık rafinerimiz yarım gram, bir gram bilezik ürettiler paketli bir şekilde bu da güzel oldu. Örnek olarak müşterimiz ‘ben yarım gram ya da bir gram bilezik almak istiyorum’ dese o bizde var.” dedi.

Bölgedeki kuyumcuların güvenilir olduğunun altını çizen Başkan Nuri Kumaş, “İlk şartımız güvenilir kuyumcudur. Peki bölgemizde güvensiz kuyumcu var mı? Yok! Vatandaşlarımız, İkizce’de, Akkuş’ta, Çaybaşı’nda ve Ünye’de her meslektaşımıza güvenle girebilir. Hiçbir sıkıntı yok. Bölgemizde bu anlamda bir problem yok ama genel olarak bunu sorduğun zaman, zaten güvenilir ve işi bilen bir kuyumcu sertifikası olmayan nerede yapıldığı ve işlendiği bir ürünü mağazasına koymaz. Koymadığı zaman da piyasada sahte altın çıkmaz. Düşük ayarlı altın piyasaya çıkmaz.” diye konuştu.

Bankalarda altın hesabı açılmasıyla ilgili olarak açıklama yapan Kumaş, “İnsanların yastık altındaki tasarruflarını değerlendirmek için BDDK böyle bir karar aldı. Belli bir oranda altınları alıyor ve kağıt üzerinde işlemini yaparak ekonomiye kazandırıyor. Asıl amaç buydu. Başarılı olundu mu, evet olundu.” dedi.

Konuşmasının devamında altının önemine de değinen Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Kumaş, “Pandemiyle birlikte suni bir yükseliş oldu mu? Evet oldu. Geçen bir televizyondaydım. Bana göre altının fiyatının yine yüksek olduğunu söyledim ve peşinden düştü ve 400’ün altını gördü. Altın nedir, altın bizim 18 tane madenimiz var. Geçenlerde Cumhurbaşkanımız açıkladı bu rakam 20’ye çıkacak. Bu ne demek altın ülke demek. Geçenlerde Cumhurbaşkanımız açıkladı. Bizim şuan 18 tane madenimiz var. Yakında 20’ye çıkacak. Altınımızı çoğalttığımız zaman ülke olarak bakarsak karşılıksız para basmayı da önlemiş oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı