Ünye İçin Tarihi Gün

81

Ünye Organize Sanayi Bölgesi için  40 yıllık yapılan çalışma hayali gerçek oldu. Organize Sanayi Bölgesi  altyapı yapım ihalesi bugün Ankara’da gerçekleştirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda gerçekleştirilen ihale ile Ünye’nin Organize Sanayi Bölgesi hayali tam anlamıyla gerçekleşmiş oldu.  Ünye’de 40 yıllık özlem olan Organize Sanayi Bölgesinin altyapı yapım ihalesi Ankara’da gerçekleştirildi. 10 firmanın katıldığı ve 5 firmanın yeterlilik kazandığı ihaleyi Ünyeli Delta İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi kazandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında gerçekleştirilen ihaleye katılmak üzere  Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, AK Parti İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar ve Yönetim Kurulu Üyesi Hamza Alp Ankara’ya adeta çıkarma yaptı.

“Gurur Duyduğumuz Gün”

Yapılan alt yapı ihalesinin Ünye için gurur günü olduğunu söyleyen Kaymakam Ümit Hüseyin Güney,” Bizler için mutlu bir o kadar da gurur duyduğumuz bir gün. İlçemize hayırlı olsun. Hep gecikmesi ifade ediliyor ve geçmişte yaşanan olumsuz tecrübeler aktarılıyordu. Siyaseti, bürokrasisi, devleti ve millet ile bir amaç içerisinde yüründüğünde bugünkü aşamada belki de Türkiye geneli mukayese edilirse rekor hızda başlanan ve bitirilecek olan bir OSB’nin sürecini yaşıyoruz. Geçmişte kaybettiğimiz zamanı tela etmesi noktasında işbirliği içerisinde çalıştık. Son derece üst düzeyde bir katılımla objektif bir ihale süreci yaşandı. Birbirinden müstesna şirketler katıldı. Ekonomik anlamda en avantajlı tekli veren Ünyeli firmamız Delta İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ihaleyi kazandı. Bundan sonraki süreçte bize düşen işi başlatıp sıkı bir şekilde takip etmektir. İnşallah çok kısa süre içinde OSB bitecek ve dolacak. Bu yılsonuna kadar altyapısı bitecek. Daha altyapı bitmeden fabrikaların temelinin atılacağını inanıyorum” dedi.

“Ünye’mizin Bir Hayali Gerçekleşti”

Ünye’nin 40 yıllık Organize Sanayi Bölgesi (OSB) hayalinin bugün gerçekleştiğini belirten Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Ünye’mize istihdam ve ekonomi anlamında çok önemli bir ivme kazandıracak olan OSB projemizin bugün tam anlamıyla gerçekleşiyor olmasından son derece mutluyuz. Bu uzun soluklu bir yolculuktu ve bu yolculuğun sonuna geldik. OSB’nin, bizlerinde içerisinde bulunduğu bir süreçte çözüme kavuşmasından mutlu ve gururluyuz. Bugün güzel ve özel bir heyecanı yaşadık. Bunu neticesinde Ünye’nin yıllara sair bir projesinin çözüme kavuştuğuna şahit olduk. Uzun bir süreç yaşandı. Bu süreçte emeği olan büyüklerimiz var. Bugün geldiğimiz süreçte ihaleye 10 firma katıldı ve 5 firmanın yeterlilik belgesi oluştu. Yüzde 53,52 kırımla Ünyeli bir firma kazandı. Böylece yola çıkılmış olacak. En önemlisi de Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığımız ilk defa bu yıl yatırım programlarında olan yerlere ödeneği 3 katına çıkardı. Ödenek sıkıntısı olmayacağını görmüş oluyoruz. Firmalar bu anlamda sıkıntı yaşanmayacak ilçemizin istihdam noktasında ki beklentilerine cevap olacaktır. Bu süreçte bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen başta Genle Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere siyasi büyüklerimize, müteşebbislerimize ve tüm emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

“İstihdama Büyük Katkı Sağlayacak”

Altyapı ihalesi bugün gerçekleştirilen Ünye Organize Sanayi Bölgesi’nin istihdam açısından büyük önem arz ettiğini belirten AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan,”Ünyeli hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum. OSB hepimizin özlem duyduğu bir gerçekti. Bu anlamda da 2-2,5 yıl içerisinde hızlı yürüyüşle bugün çok ciddi bir yatırımın ve projenin başlangıcına şahit olduk. Bugün altyapı uygulama ihalesi gerçekleştirildi” diye konuştu.

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar ise, “ İlçemizin bir hayaline de kavuşturarak hep beraber şahit olduk. Bu gün hepimiz için tarihi  bir gün. Bende emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Allah devletimize zeval vermesin” şeklinde konuştu.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı