Esnaflardan Akar’a “Teşekkür”

433

Ünye Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar’ın geçtiğimiz ay içerisinde yapmış olduğu kırtasiye ve büfelerdeki yaşanılan sorunları çözüme kavuşturmasının ardından Ünye’deki esnaflardan yapılan bu girişime “Teşekkür” geldi.

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na her yaptığı telekonferans sonrası esnafın yaşadığı sorunları dile getiren ÜTSO Başkanı İrfan Akar, konunun bakanlığa bildirilmesinin ardından zincir marketlerde ve alışveriş merkezlerinde sigara, kırtasiye gibi ürünlerin asıl muhataplarında satılmasını gündeme getirdi.

Yapılan çalışmalar neticesinde zincir marketlerde kırtasiye, sigara ve alkol gibi satışların durdurulması bakanlığa iletilirken, konunun muhatapları olan Ünye’deki büfe ve kırtasiye işletmecileri Başkan Akar’a desteklerinden dolayı “Teşekkür” etti.

“Herkes Kendi İşini Yapsın”

Yapılan girişimlere teşekkür eden ve her sektörün kendi işini yapması gerektiğini söyleyen 20 yıllık esnaf Promil Büfe sahibi Murat Fidan,” Öncelikle İrfan başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu bizim kanayan bir yaramızdı. Çünkü bizim satışlarımız sigara ve alkol üzerinedir. Yani biz ekmeğimizi tütün ve alkol ürünlerinden kazanıyoruz. BİM ve A101 gibi zincir olan kurumlar her yere market açabiliyor ve herkesin sattığı kalemi satabiliyorlar. Biz İrfan beyin öncülüğünde sadece şunu diyor ve herkes kendi işini yapsın istiyoruz.Marketse eğer marketçilik yapsınlar, alkol sektöründeyse alkolünü veya sigara satıyorsa sigarasını satsın istiyoruz. Sonuç olarak bir pandemi sürecindeyiz. Burada esnaf kardeşlerimizin zaten sıkıntıları var. Burada bizler için girişimlerde bulunan İrfan başkana ve yönetim kurulu üyelerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Bu Satışlar Bize Sekte Vuruyor”

Yapılan kararın gayet yerinde olduğunu ve zincir marketlerin satışlara sekte vurduğunu ifade eden Vegas Büfe Sahibi Bünyamin Can,” İrfan başkanımız gayet güzel bir konuya değinmiş. Normalde marketlerde tekel ürünlerinin bulunması normal karşılanmıyordu. Tabi biz işletmeciler olarak sadece bizlerin satmasını uygun buluyoruz. Sigara ve tekel ürünlerini, tekel büfelerde yada mahalle bakkallarında bulmak daha mantıklıdır. Bu satışlar büyük marketlerde olunca ister istemez bizlere sekte vuruyor” diye konuştu.

“Her Şeyi Bunlar Satacak, Küçük Esnaf Ne Satacak”

Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bulunan Çarkacı Büfe Sahibi İrfan Çarkacı,” Böyle bir durumu gündemine alıp konuyu bakanlığa kadar taşıyan İrfan başkanımıza çok teşekkür ederiz. Şimdi AVM ve zincir marketlerle ilgili baktığımızda zaten her şeyi onlar satacak. Buzdolabını, çamaşır makinesini, cep telefonu, alkolü, sigarayı, çikolatayı, bisküviyi bunlar satacak. Peki küçük esnafımız ne satacak. Her şeyi bunlar satacak, ucuz satacak. Küçük esnaf üç kutu, onlar bir tır alacak. Küçük esnafın bu gibi yerlerle mücadele etme şansı yok. Böyle bir harekatı başkanımız başlattığı için çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

“Marketlerde Kırtasiye Ürünleri Satışlarımızı Azaltıyor”

Marketlerde yapılan alışverişin satışlarını etkilediğini ifade eden Saadet Kırtasiye sahibi Şule Karaoğlan Demir,” Öncelikle İrfan başkanın bu girişimlerinden dolayı çok memnun kaldık. Zaten 1,5 yıldır bizler için zor bir dönem geçti. Marketlerde ve AVM’lerde satılan kırtasiye ürünleri bizlerinde en büyük yarasıydı. Yapılan bu çalışma bizler içinde çok iyi olacak. İnsanlar market alışverişi yaparken yanında kırtasiye ürünlerini gördüğü zaman kırtasiye ürünlerini de market alışverişlerine ekliyor. Bu alışverişlerde bizlerde azalma gösteriyor. Zaten fiyat açısından bakarsak kaliteleri daha düşük. Marketler aynı markanın ikinci bir ürününü satıyor. Biz senede bir sezon olarak bir ay bekliyoruz okullar açıldığında alışveriş yoğunluğunu. Tabi AVM ve zincir marketlerde işin içine girince bizde zorlanıyoruz. Yani İrfan başkanın girişimleriyle olacak bu çalışma bizleri çok memnun etti” dedi.

“Zincir Marketlerden Dolayı Ortadan Kalkma Durumuna Geldik”

Zincir marketlerdeki satışlardan dolayı sektör olarak ortadan kalkma durumuna kadar geldiklerini söyleyen Güven Kırtasiye sahibi Adem Argan ise,” Bu durum zaten biz kırtasiyeciler olarak uzun yıllardır kanayan bir yaramızdı. Bunun gündeme gelmesi bizler içinde sevindirici bir durum oldu. ÜTSO başkanımıza girişimleri için çok teşekkür ederiz. Zaten biz kırtasiyeciler hem pandemi hem de zincir marketlerdeki kırtasiye ürünleri satışları yapılmasıyla ortadan kalkma durumuna geldik. Zincir veya ulusal marketlerde kırtasiye ürünlerinin dışında olan farklı ürünlerinde yasaklanması gerekiyor. Burada kesinlikle bireysel düşünmemek lazım. Başkanımızın girişimleri bizler içinde sürpriz oldu” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı