Gündem

40 Yıllık Vasiyet Yerine Getiriliyor!

Ünye Gölevi Mahallesi’nde 11 Ocak günü ilk kazma vurulan Yarı Olimpik Yüzme Havuzu inşaatı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. İlçe protokolü, siyasiler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla ilk kazma vuruldu ve süreçte emeği geçenlere teşekkür edildi. Ancak havuzun temelleri atılacak olan bu arazinin asıl sahibine teşekkür edilmedi. Arazi yaklaşık 40 yıl önce, şuanda hayatta olmayan Akile Haznedar tarafından gençlere hizmet etmesi şartıyla devlete bağışlamış. Gençlik Spor Bakanlığı nezdinde olan bu arazide Ünye Belediyesi öncülüğünde ilk kazma programı düzenlendi. Haznedar’ın 40 yıl önceki vasiyeti şimdi yerine getiriliyor.

 

Yüzme Havuzuna Kimin İsmi Verilecek?

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve Ünye Belediyesi tarafından ihale edilen TOKİ mevkiindeki hafriyat çalışmaları başlayan inşaatın 4 ay gibi bir sürede tamamlanması beklenirken yüzme havuzuna verilecek olan isim de şimdiden merak konusu oldu. Kamuoyu araziyi bağışlayanların isimlerin de anılarak kendilerine ve geride kalanlarına teşekkür edilmesini bekledi. Projenin tamamlandığında isminin “Akile Haznedar Yarı Olimpik Yüzme Havuzu” olarak verilmesi görüşü de Ünyelilerin gündeminde.

 

Başkan Tavlı ve Protokol Üyelerinden Haznedar’a Teşekkür Yok!

Başkan Tavlı, sahada yaptığı açıklamada, Gençlik Spor Bakanının Ordu ziyaretinde Ünye’ye yüzme havuzu sözü verdiğini ve bu neticede bu hizmetin ortaya konulduğunu söylemişti. Programa katılan Ak Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin de Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan da özelliklere siyasi isimlere teşekkür ederken Akile Haznedar ismini telaffuz etmediler.

Yarı Olimpik Yüzme Havuzunun kısa sürede tamamlanacağını açıklayan Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, süreci şu ifadelerle değerlendirmişti:

“Karadeniz doğası ve deniziyle mükemmel bir bölge. Ama denize girme noktasında maalesef zaman zaman tehlikeler ortaya çıkabiliyor. Gençlerimiz ve hemşerilerimiz yüzmeye hasret kalabiliyordu. Onun için ilçemizin böyle bir hizmete ihtiyacı vardı. Gençlik ve Spor Bakanımızın Ordu’yu ziyaretinde bizlere destek sözü vermesiyle bizde çalışmalara başlamıştık. Allah’a şükürler olsun ihalesini yaptığımız projemizde yer teslimi yapıldı ve temel aşamasına gelindi. Toplamda 4 bin metrekareye yakın bir alan içerisinde Bin 400 metrekare kapalı alanı olan Yarı Olimpik Yüzme Havuzunu bu süre içerisinde Ünye’ye kazandıracağız. Müteahhit ile yaptığımız istişareye göre yaklaşık 4 aylık bir süre içerisinde hızlı bir şekilde hemşehrilerimizin hizmetine sunmuş olacağız. Yarı olimpik yüzme havuzumuzun hizmete girdiği gün bu heyecanı hep birlikte yaşarız.”

 

Ünye’de yapımına başlanan Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nun arazisini gençlerin hizmetine kullanılması şartıyla bağışlayan, bugünün gençliğine hediye eden merhume Akile Haznedar’ı Ünyeliler olarak saygı ve rahmetle anıyoruz. Teşekkürler Akile Haznedar.

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu