GündemTarım

400 Rakım Üzerinde Risk Var!

Ordu’da 3 gün boyunca etkili olan soğuk ve yağışlı hava fındık üreticilerini tedirgin ederken Ordu Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi ORTAR A.Ş. ziraat mühendisleri fındık bahçelerinde don hasar tespiti yaptı. Soğuk havanın devam edeceğini belirten mühendisler alınması gereken önlemler hakkında uyarılarda bulundu.

Karadeniz Bölgesi’nin fındık üretiminde lider şehri olan Ordu’da geçtiğimiz hafta boyunca yüksek rakımlı ilçelerde etkili olan kar yağışı ve buzlanmanın fındığa zarar verip vermediğini yerinde tespiti amacıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Ziraat Yüksek Mühendisleri eşliğinde arazide inceleme yapan ekipler buzlanmaya dikkati çekerek fındık üreticilerini uyardı.

 

Ortar A.Ş. Ziraat Yüksek Mühendisi Suat Akgül: “Zirai Don Riski Zararı Bekleniyor”

Soğuk havaların Ordu’da fındığa etkisini değerlendirmek amacıyla sahaya çıkan ORTAR A.Ş. Ziraat Yüksek Mühendisi Suat Akgül, “400 rakım üzeri olan birçok ilçemizde zirai don riski zararı görülmesi beklenmektedir” dedi.

Ziraat Yüksek Mühendisi Akgül, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“İlimizde yaşanan soğuk ve yağışlı havanın başladığı ilk andan itibaren ORTAR A.Ş. ekipleri olarak sahada yer aldık. Yaptığımız tespitler neticesinde sahil şeridinden 400 metre yüksekliğinde yer alan ilçelerimizde zirai don zararı görülmesi beklenmektedir. Fındık üreticisi vatandaşlarımızın bu süreçte bahçelerinde dumanlama ve bölge bölge ateş yakmaları sıcaklık açısından önemlidir. Üreticilerimiz gerekli desteği bizlerden ücretsiz olarak alabilirler. ORTAR A.Ş. olarak sahada tespit çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu