GündemYaşam

Adıyaman’ a Ordu Köyü Kurulacak

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) üyeleri ve Altınordu ilçesindeki STK temsilcileri ile bir araya gelerek deprem bölgelerine yapılacak yardımlar hakkında istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Gerçekleşen toplantıda açıklamalarda bulunan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Levent Karlıbel şunları söyledi;

“İçinde bulunduğumuz durum savaş halinde olan ülkelerden daha kötü. Ülkemizin yüzde 10’a yakını bu işten mağdur olmuş durumda. Sömestr tatilini geçirmek için memleketlerine dönen çocuklar, aileleriyle beraber hayatlarını kaybettiler. Bir şehir plancısı olarak söylüyorum; deprem yaşanan şehirlerden en az 3 tanesi yeniden kurulmak zorunda. Bu sürecin nereye gideceği, kaç yıla uzayacağı meçhul. En kötü ihtimalle rehabilitasyon ve yenileme için 50 milyar dolar lazım. Ne kadar erken başlanırsa başlansın, tüm müteahhitlik hizmetleriyle yola çıkılsa bile görülen yolun uzun olduğu.

Biz önce oradaki insanların barınmasını sağlayalım istedik. Arkadaşlarımızla 20 konteyner için yola çıktık. Bu 20 konteynere bir hafta içinde ulaşacağımızı düşünüyordum. İkinci günden 20 konteyner kampanyamız doldu. O gün 52 konteyner siparişi verdik. Şuan 32 konteynere ulaştık.

Konteynerlerin içinde tuvaleti ve minik bir mutfağı var. Bunların içinde bağışlarla aldığımız yataklar ile nevresim takımları ve battaniyelerini koyuyoruz. Yine içerisine bağışlarla aldığımız halıları var. Bunları göndereceğiz. Konteynerlerden birini kreş olarak ayarlayacağız. Çünkü burada en büyük travmayı yaşayan çocuklar. Bir konteyneri de sağlık adına poliklinik gibi tasarlayalım ve kullanalım istiyoruz. Bizim amacımız 52 konteynerlik küçük bir köy oluşturmak. Burada 200-250 kişi konaklayacak.

Bu 52 konteyner kampanyamız yarın büyür, bir 52 konteyner daha göndeririz. Onu da başka bir ile ya da ilçeye koyabiliriz. Bunun artık ölçüsü yok. 20 bin konteyner olsa yine cevap verecek durumda değil. O yüzden işin boyutunu bilerek hareket edelim.”  Daha sonra üyelerin ve STK Temsilcilerinin de katılımları ile Adıyaman Gölbaşı’na kurulacak ev tipi konteynerlerin ilk 2 tanesi içerisine temel ihtiyaç malzemeleri konularak bölgeye gönderildi.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu