Köşe Yazıları

AKP’de Neler Oluyor?

Ak partide bu kavgalar aslında yeni değil, kendi içlerinde hep bir gruplaşmalar vardı. O onun adamı, şu filancanın adamı gibi üç dört grup bulunurdu. Ancak bölgenin hakimi olan kimse onun etrafında da bir araya geliniyordu. Şimdi burada 20 yılın vermiş olduğu bir rahatlık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ismi ile gelinen yerler, bulundukları konum, artık ne derseniz deyin çünkü herkes kendine göre bir yer edinmiş ve oradan küçük dağları ben yarattım diyecek kadar kendilerinde güç kudret buluyorlar.

Bu kavgalar ve gruplaşmalar çok nadir de olsa gün yüzüne çıkıyor. Burada ki olaya gelindiğinde sadece bir tarafa bakmamak lazım. Hem Hilmi Güler tarafı, hem de sözü söylenen grup tarafına baktığınız da bu lafların edilmesine de gerek yok, bir kırgınlığın olduğu aşikar ortada. Balık hafızalı olmaya gerek yok. O akşamki toplantıda veya iftarda olanlara bir bakın bir de davete icabet etmeyenlere. Bunun için müneccim olmak gerekmez.

Bir hafızalarımızı yoklasak bu kavganın zaten var olduğu aşikar. Şimdi kısa bir analiz yapalım; Ak Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşcı zaten Ordu Büyükşehir Belediyesi ve kendisinin eski danışmanı Mehmet Altun ile biri Ordu Büyükşehir Belediyesinde, bir diğeri Ankara’da spor bakanlığının organizasyonunda olmak üzere iki defa eski danışmanını yumrukladı veya yumruklamaya çalıştı. Yine Taşçı Büyükşehir Belediye Başkanı ile hem randevu alamamaktan hem de Ordu için bir araya gelememekten şikayetçi idi. Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören ile yine Büyükşehir Belediye Başkanı arasında geçtiğimiz gümlerde mecliste de gündem olan bir imar planı uygulama krizi var. İl Başkanı Tomakin ise iki arada bir derede gibi gözükse de safı belli olan bir isim. Gelelim AKP Kurucular Kurulu ve MKYK üyesi Haluk İpek’in oradaki sözlerine. Adam benim gibi kısa bir analiz yapmış ve oradaki kişilerin hoşuna gidecek sözler sarf ettiği ortada.

Başta da dediğim gibi kimse kendi hakkı ile oraya gelmediği için davayı güden büyük bir reis var, onlarda onun sayesinde geçinip gidiyorlar. Eğer kendi çabaları ile oralara ulaşsalar idi, görünen bu minik krizi büyütmek yerine olayı tatlıya bağlamak isterlerdi.

Mesela kriz sadece orada mı bence hayır, kendini aşmış olan ilçelere bir bakın. Büyükşehir 19 ilçe ile büyükşehir ancak yaptıkları icraata baktığında konuşlandığı yerden başkasını görmeyen bir Büyükşehir. Kendi web sitesinde https://www.ordu.bel.tr/ bile bunun ispatı mevcut.

Sonuç itibarı ile kim olursa olsun mevcut başkana ve bu kişi bir de Ak Parti kurucular listesinde olan bir kişi ise söylediği söze iki kere düşünüp ona göre hareket etmesi gerekirdi. Ancak şunu da vurgulamak gerekir ki 2023 seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan kendi yerini korur, ancak vekiller için aynı sözü söylemek çok zor.

Hamza Alp Kose

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu