GündemÇevreİlçelerKültür- SanatTurizmUlaşımÜnye

Ali Rıza Nal: “Turizmde Her Sene Eksiğiz”

Ünye Turizm Danışma Ofisi Sorumlusu Ali Rıza Nal, Ünye’nin turizmi, nasıl turist kazandırılabilir, turizm kenti olmanın üst düzeye nasıl çıkarılabilir gibi soruları yanıtlayarak, tanıtım konusunda STK’lar ve danışmanlar olarak özverili davranılması gerektiğini, ilçeye turist çekmek adına girişimde bulunulmasının şart olduğunu söyledi.

Yaklaşık 1,5 yıl önce Ünye Turizm Danışmanlığı Sorumlusu görevini üstlene Ali Rıza Nal, Ünye’nin tanıtım konusunda eksikliklerinin olduğunu ancak bu durumun Türkiye’nin her noktasında görüldüğünü, turist çeken Antalya’nın bile şuan tanıtım olarak eksiklikleri olduğunu söyleyerek, turizm denildiği zaman ilk akla gelen yerler arasında Türkiye’nin ege tarafları gelirken günümüzde doğu tarafların da ciddi manada turizm potansiyelinin arttığını görüyoruz. Ünye’de bu anlamda ne yapabiliriz onun araştırmalarının olmasının gerektiğinin vurgusunu yaparak Alp Tv’ye verdiği özel röportajı ile Ünye’nin turizmini değerlendirdi.

Ünye’de turizm faaliyetlerinin olduğu, bununla ilgili çeşitli çalışmaların hala devam ettiğini söyleyen Danışman Nal,

“Bu faaliyetlere örnek vermek gerekirse Ünye Kalesi, Manyetik kum, kadılar yokuşu gibi değerler bulunuyor. Alt yapıları tamamlandığı zaman turistin gelmeme gibi bir durumu olamaz. İlk önce bu değerlerimizi ön plana çıkartarak kullanımı açısından hiçbir eksiğimizin olmaması gerekir.” Dedi

 

Her Yıl Aynı Eksikler Karşımıza Çıkıyor!

Her yıl turizm ile ilgili eksiklikleri, hataları ve ne yapılması gerektiği ile alakalı çalışmalar yapılsa da yeni yıl geldiğinde aynı sorunları aynı sıkıntıları çözümlenmemiş şekilde yetkililerin karşısına çıkması ne kadar önemseniyor ve ne kadar çözüme kavuşuyor sorularını da akla getiriyor.

Ünye’nin kültür ve sanat anlamımda yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu, ancak yapıldığı zaman başarıya ulaşacağını, özellikle sanatla uğraşan ve sanata değer veren insanların bu konuda çok çaba sarf ederek, ilçenin turizme değer katacak olan bakırcılar çarşısının trafiğe kapatılarak sanatçılarını bir araya toplanmasının çok güzel olacağını ifade eden ancak ilk önce trafik sorunun çözülmesini yönünde alternatifler olması gerektiğini vurgusu yapan Ali Rıza Nal,

“Turistlerin gezip göreceği yerler arasında ilk başta baktığı şey konaklamadır. 1 tane 5 yıldızlı, 1 tane 4 yıldızlı, 1 tane 3 yıldızlı, 1 tane 2 ve 1 tane butik olmak üzere 5 tesisin toplamda 235 oda ve 473 yatak kapasitesi bulunmakta. Belediye belgeli 22 tesiste 681 oda 1027 yatak kapasitesi bulunarak toplamda 27 tesiste 681 oda 1500 yatak kapasitesi mevcut olduğu halde bunlar yeterli değildir.

Bir şehrin sanat sokağı olması o şehrin değerini arttıran bir eserdir. Şehirlerde bir sanat bir kültür varsa onunla yaşıyor şehirler. Çünkü gelişmişlik böyle yakalanıyor. Ünye’de bu anlamda bir potansiyel var. Sanatçıları bir arda toplamak adına Bakırcılar Çarşısı kapatılırsa çok güzel bir ortam oluşur. Bakırcı esnafları, Manyetik kum ve diğer sanat dallarından olan sanatçılar oraya gelerek kendi tasarımlarını yaparak faaliyete geçmek isteyecek. Ünye Belediyesinin el sanatları uğraşan sanatçılar için Yalı Kilisesinde tahsis ettiği yerde sanatçılar kendini yalnız hissediyor. Bu gibi yerlerin şehrin içinde olması çok daha önemli. Kayıtlara bakıldığında 1,5 yıl önce turist sayısının fazla. Araya giren pandeminin de etkisiyle hiç yok denecek kadar düşüş yaşandı. Covid-19 un etkisinin azalması ve yasakların kalkması ile birlikte yeni yeni bir hareketlilik mevcut” olduğunu dile getirdi.

 

Ünye’yi Sağlık Turizmine Yönlendirmek Gerekiyor!

Ünye Turizm Danışma Ofisinin, ilçeye yakışır şekilde daha modern bir yapı olması için çalışmalarının Ünye Kaymakamlığı ve İl Kültür Müdürlüğü tarafından yapıldığını belirten Nal, ilçede bulunan tarihi yapıların, yerlerin, eserlerin turizme kazandırılmasıyla birlikte şifa kaynağı olan Manyetik Siyah Kum’un da sağlık turizmi açısından çok büyük katkısı olacağını ve ilçeyi Sağlık turizmine yönlendirilmesi gerektiğini söyleyerek sözlerini şu şekilde tamamladı;

“Ünye’ye gelen turistler ıslanmaya gelmeli, Güneydeki egedeki insanların oralarda yağmur bulması mümkün olmayan şeyler. Doğa her yerde var ancak manyetik kum her yerde yok. İnsanları çıplak ayakla sahillerde kumlarda yürütmemiz gerekir. Dünyada sağlıkla ilgili uygulanan kaplıcalar şifalı sular var.  Ancak bu zamana kadar denenmeyen bir yöntem var Manyetik Siyah Kum. Otellerde bununla ilgili bazı girişimler başlaması gerekiyor. Ya da sadece Manyetik Siyah Kum ile ilgili sağlık açısından oteller olması gerekiyor. Ünye’de sağlık turizmine yönlendirmek gerekiyor. En büyük şansı bu olur. Ünye’ye tur şirketlerinin operatörleri geldiğinde, söyledikleri şey, “eğer manyetik kumu tanıtabilirseniz, alt yapı çalışmalarınızı yapabilirseniz kaç bin tane turist ilçeye getirebiliriz. Ancak şuan bu turist gelse sizin burada yatıracak yeriniz bile olmaz.” İller de olan tanıtım günleri festivallerine ilçe olarak hazırlıklı gitmemiz gerekiyor. Yoksa oturduğumuz yerden bir şey elde etmek mümkün olmuyor. Ünye’nin turizm konusundaki ışığı çok iyi.”

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu