GündemÇevreEğitimİlçelerİllerOrduOrdu Büyükşehir BelediyesiPerşembeTarım

Arıcılara Polen Toplama Tuzağı Desteği

 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan ve Tarım ve Orman Bakanlığınca desteklenen “Çiçeklerden Gelen Arı Mucizesi” projesi kapsamında arıcılara polen toplama tuzağı desteğinde bulunuldu.

 

Arıcılara “Çiçeklerden Gelen Arı Mucizesi” projesi kapsamında toplamda 25 bin polen tuzağı desteği verilecek. Perşembe ilçesinin Aziziye Mahallesindeki arıcılara polen toplama tuzağı teslim edildi.

Perşembe ilçesi Aziziye Mahallesinde gerçekleştirilen polen toplama tuzağı teslimine, Vali Tuncay Sonel de katıldı.

Ordu’nun fındık üretiminde olduğu gibi bal üretiminde de yıllık 17 bin ton üretimle ülkemizde ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Vali Sonel, ”Burada, Tarım ve Orman Bakanlığımızın, DOKAP Kalkınma İdaresi Başkanlığımızın, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün, Ordu Arıcılar Birliğimizin, arıcılarımız ile birlikte çok güzel çalışmaları bulunuyor. Çiftçilerimizi tebrik ediyoruz, çalışma arkadaşlarımıza yapmış olduğu desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Hayırlı, bereketli kazançlar diliyoruz. Burada şunu da gördük, çiftçi ailelerimiz çocuklarıyla birlikte arı kovanlarının içerisinde çalışıyor, üretiyorlar. Bunlar mutluluk verici, güzel şeyler. Verimli bereketli, hayırlı bir sezon diliyoruz” dedi.

Çiftçilere bugüne kadar 15 bin adet polen toplama tuzağı dağıtıldığını, bu yıl içerisinde 10 bin adet daha dağıtım yapılacağını ifade eden Vali Sonel, toplamda 25 bin polen toplama tuzağının çiftçilerimize verilmiş olacağını sözlerine ekledi.

Vali Tuncay Sonel , “Çiçeklerden Gelen Arı Mucizesi” projesi kapsamında Nilüfer Karaman, Nazlı Kırış, Mustafa Şahin, Osman Çandır ve Ferhat Has adlı arıcılara polen toplama tuzaklarını vererek, bereketli kazançlar dileğinde bulundu.

Mevcut bal üretimi ile ilimiz ekonomisine yaklaşık 450 Milyon TL katkı sağlandığını belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, “Geliştirdiğimiz farklı projeler ile son 5 yılda 35 kadın üreticimize arı sütü üretimi eğitimi verilmiş ve gerekli ekipmanlar dağıtılmıştır. Her bir üretici sezonda ortalama 2-3 kg arı sütü üretmektedir” diye konuştu.

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu