GündemÜnye

AVRUPA’DA BAŞLAYAN STAJA ÜNYE’DE DİKKAT ÇEKEN FİNAL!

Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2019-2022 ‘Stajıma Avrupa’da Başlıyorum’ projesi kapsamında Erasmus kapanış programı düzenlendi.

Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bugün  Erasmus+ programı mesleki eğitim öğrenici ve personel hareketliliği (KA102) Projesi  kapsamında ‘Stajıma Avrupa da Başlıyorum’ Projesi’nin kapanış programını gerçekleştirdi.

Ünye Turizm Otelcilik Proje Okulu uygulama Otelinde düzenlenen kapanış programında Ünye’den İspanya’ya oluşturulan eğitim koordinatörlüğünde Erasmus+, proje faaliyetleri, staj faaliyetleri, kültürel ziyaretler ve geziler hakkında bilgi verildi. Programda, İspanya’da eğitim gören öğrenciler İspanya’nın yöresel lezzetlerini Ünye’ye taşıdı. Öğrenciler tarafından yapılan sunumlar katılımcılar tarafından çok beğenildi.

“Okullarımız Erasmus Programlarında Yüksek Başarı Göstermektedir”

“Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2019-2022 ‘Stajıma Avrupa da Başlıyorum’ projesinin tamamlanması vesilesiyle buradayız. Erasmus projeleri eğitim kurumlarının uluslar arası düzeyde farklı okullarla birlikte çalışılmasına olanak sağlayan ortak projelerin Avrupa Birliği tarafından karşılıksız sağlanan mali destekler veren program türüdür. Bu deneyimle öğretmen ve öğrencilerimiz farklı kültürler tanımakta deneyimlemektedir.  Öğrencilerimiz yurtdışından edinecekleri deneyim ve tecrübelerle kendilerini iş alanlarında gösterebilmeleri çok kıymetlidir.2022 yılı içerisinde  KA1 personel  Hareketliliğinde 13,  KA2 okul ortaklıklarında 45 olmak üzer toplam 58 Erasmus projesi başvurusu yapılmıştır. Hala aktif olarak Erasmus çalışmaları yürüten 5 okulumuz bulunmaktadır. “ dedi.

 

“Öğrencilerimiz ‘Geleceğin Turizmcileri’ Olma Yolunda!”

Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  Müdür Yardımcısı Mehmet Güngör Can programda yaptığı konuşmasında,“Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak ErasmusDays kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikle 2019-2022 yılları arasında yürüttüğümüz ‘Stajıma Avrupa’da Başlıyorum’ adlı projelerimiz kişisel gelişimin güçlendirilmesi ve istihdam olanaklarını artırılmasını amaçlayan 2021-2020 yılları arasında devam eden bir programdır.  İspanya’nın kuzeyinde liman ve turizm şehri olan Gijon’da 4 turizm işletmesinde 8 öğrencimiz stajını gerçekleştirdiler. İspanya’nın güneyinde Cordoba şehrinde 6 öğrencimiz turizm işletmelerinde 3 hafta boyunca çalıştılar. 36 yıllık projeyi kapsayan bu projemizde konaklama ve seyahat hizmetleri ile yiyecek hizmetleri kapsamında toplam 14 öğrencimiz katılımcı olarak yer almıştır.

KA1-Bireylerin öğrenme hareketliliği, KA102- Mesleki eğitim öğrenici hareketliliği projesi kapsamında projemiz hazırlık, hareketlilik ve yaygınlaştırma olmak üzere 3 aşamada tamamlanmıştır. Öğrencilerimiz edindikleri tecrübelerini arkadaşlarına, işletme personel ve yöneticilerine aktararak projenin yaygınlaşmasına katkı sağladılar. 4. Projemiz olan bu projemiz öğrencilerimizi  ‘Geleceğin Turizmcileri’ olmaları yönünde güçlü adımlar atmalarını hedeflemektedir.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından oluşturulan eğitim grubuna katılan öğrencilere sertifika ve öğretmenlere plaket verildi.

Programa: Ünye Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel, Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Meslek Lisesi müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler yoğun katılım gösterdi.

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu