GündemEkonomiİlçelerKültür-SanatÜnyeYaşam

Bakırcılık Mesleği Can Çekişiyor!

Baba mesleği olarak çocukluğundan gelen bakırcılık işini,  51 yıllık deneyimi ile aşkla yürüten Ahmet Türkmen, sanatı ve sanatçıyı yaşatacak mesleklerin artık ölüden farkı olmadığını belirtti.

Ünyelilerin bakırcılar çarşısı olarak bildiği ve Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür ve Sanat Sokağı olarak adı değiştirilen sokakta, adından başka hiçbir değişikliğe gidilmezken, unutulmaya yüz tutmuş meslek dalları da can çekişiyor.

Yıllardır emeklerinin karşılığı almak için bir asırdan fazla mesleğini icra eden esnaflardan sadece biri olan Bakırcı Ahmet Türkmen, kendilerinden sonra mesleklerini icra edecek kimsenin olmamasından ve sanatı ve sanatçıyı yaşatacak bir şehir olduğunda kazanmanın mümkün olduğunu belirterek serzenişlerini Alp TV mikrofonlarına anlattı.

Ahmet Türkmen, sadece adı değişen Bakırcılar Çarşısı ile alakalı değişimlerin olması, dar sokaklarından geçen arabaların, trafikte çözümler bulunarak kapatılmasını isteyerek açıklamalarına şu şekilde devam etti,

“Sadece bakırcılık mesleğinde değil bütün meslek dallarında çırak yetişme gibi bir şansı yok. Şu anda eğitim gören çocuklarımıza bizim yanımıza gel mesleğimizi devam ettir diyemiyoruz. Bakırcılık mesleği ile zor geçinen insanlar olarak, çırak aldığımızda iyi bir kazancımızın olması gerekir. Ancak mesleğimiz öldü. Rövanş da değil. Kültür ve Sanata kazandırılmış bir şehrimiz olduğunda kazanmak o zaman mümkün olacak. Buradaki esnaflar bende dahil hepimiz can çekişiyoruz. Trafiğe kapatılsın isteriz. Ancak ilk önce trafiği rahatlatacak alternatifler bulunursa kapatılabilir. Eskiden bakır insanların vazgeçilmeziyken şimdi süs eşyası olarak kullanıyor.”

 

Turist Ünye’de Neden Kalsın?

Ünye’nin kendine özgü bir güzelliği ve cazibesi olduğu halde turistin günü birlik değil de kalması için bir nedenin olması gerektiğini söyleyen Bakırcı Ustası Türkmen,

“Her bölgenin kendisine göre sanatı ve yöresel ürünleri vardır. Ben el sanatı denildiğinde Ünye’den başkasını tanımam. Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Gaziantep en güzel örnekleri. O kadar memleket gezdim gördüm. Görmediğime yanarım. Turistin gelip gezeceği alışveriş yapabileceği yerler, sokaklar olması gerekir. Bu konular programa alındığında, turistler Ünye’den satın alabileceği bir şeyler olsun. Bunun içinde Ünye’de kültür ve sanat ile uğraşan insanların bir arada olması şart. Elimizden tutan olursa kazana şehrimiz olur.” dedi.

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu