EkonomiGündem

Balcı: “Zincir Marketlere Kayırma Var!”

Son dönemde Türkiye’de polemik konularından biri olan sıvı yağdaki tedarik sıkıntısı ve alım gücünün düşmesi meselesi sonrası şimdi de şeker fiyatları gündemde.

Ünye’de ticari faaliyetlerini sürdüren Balcı Toplu Tüketim işletme sahibi Hayati Balcı, şeker fiyatlarına yönelik değerlendirmede bulundu. İş insanı Hayati Balcı, şekerde fiyatların oldukça yüksek olduğuna ve tedarikte zorluklar yaşanmaya başlandığına dikkat çekti. Balcı, devletin şeker fabrikalarının zincir marketlere daha uygun fiyata şeker sattığını ve yerel esnafa ise üvey evlat muamelesi yaptığını ifade etti.

 

“Devletin Fabrikaları Şekeri 450’den Satarken Özelde 900 Lira!”

Balcı Toplu Tüketim işletmecisi Hayati Balcı, açıklamasında şu detaylara yer verdi:

“Son zamanlarda ülkemizde yaşanan sıkıntılar sadece yağ ve şekerle alakalı bir durum değil. Her üründe sıkıntı yaşıyoruz. Tedarik konusunda çok ciddi bir sıkıntı yaşamasak da fiyat konusunda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Yağdaki olan sıkıntılar yavaş yavaş aşınmaya başladı ancak fiyatta bir gevşeme yaşanmadı. Şu anda ise şekerde hem fiyat açısından hem de tedarik açısından sıkıntılar yaşıyoruz. Elimizde şeker stoğu yok, bulmakta da zorluk çekiyoruz.

Devletin Türkiye genelinde 18 tane toplamda ise 38 tane şeker fabrikası olduğunu biliyorum. Devletin şeker fabrikalarında 50 kiloluk şeker fiyatı 450 TL iken özel sektörde 900 TL’ye dayandı. Bu durumda da vatandaşın cebine yansıyor.”

 

“Biz Üvey Evlat mıyız, Devletin Fabrikalarından Şeker Alamıyoruz”

Zincir marketlerin yönetim kurullarında hükümete yakın isimlerin de var olduğunu aktaran Balcı, devletin fabrikalarının yerel esnafa sahip çıkmadığını dile getirdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Devletin şeker fabrikalarından biz şeker alamıyoruz, bize vermiyorlar. Sadece üretim yapanlara tedarik verdiklerini söylüyorlar.Zincir marketlere verip de bize vermemelerini anlayamıyoruz. Tabi zincir marketlerin yönetim kadrosunda mutlaka hükümete yakın isimler var ki o marketler devletten ucuza şeker alabiliyor. Bizler alamadığımız için pahalıya alıp pahalı fiyata satmak zorunda kalıyoruz.

Bizim ülkemizde şekerde olduğun gibi şekerde de kayırma var. Zincir marketler devletin fabrikalarından şekeri 450 liradan alırken bizler toptancılar olarak 900 civarında satın alıyoruz. Biz bunu vatandaşa nasıl satalım 900 liradan. Hükümet bizi üvey evlat olarak görüyor. Buna bir önlem alınması lazım.”

Haber: Talip KOCAKOÇ

Haberin Videosu Yüklenecek…

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu