GündemİlçelerÜnyeÜnye Belediyesi

Trafik Denetimleri Daha Sıkı

BASIN BİLDİRİSİ

 

Her yıl ülkemizde trafik kazalarında ortalama 5.000 (Beş bin) insanımız hayatını kaybederken 288.000 (İki yüz seksen sekiz bin) insanımız yaralanmaktadır.

Ordu ili genelinde Trafik Jandarması sorumluluk bölgesinde 2023 Ocak-Haziran dönemde (5) ölümlü, (127) yaralanmalı olmak üzere toplam (132) trafik kazası meydana gelmiştir. Kazalarda (5) sivil yol kullanıcısı hayatını kaybetmiş, (280) sivil yol kullanıcısı ise yaralanmıştır.

Ordu İl Jandarma Komutanlığınca ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarını azaltmak için sabit, seyir, radarla hız ve DRONE ile havadan trafik denetim ve kontrollerine aralıksız devam edilmektedir.

Trafik kazalarını önlemek ve vatandaşlarda trafik bilincinin oluşmasını sağlamak amacıyla;

2023 yılı Ocak-Haziran dönemi içerisinde Ordu İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde trafik kazalarının önlenmesine yönelik yapılan denetimlerde (241.035) araç kontrol edilerek çeşitli suçlardan aranan (101) şahıs ile hacizli yakalamalı olarak aranan (67) araç yakalanmış, trafik kural ihlalinde bulunan (336) araç sürücüne hatalı sollamadan, (898) araç sürücüsüne hız sınırlarını aşmaktan, (443) araç sürücüsüne seyir halinde cep telefonu ile konuşmaktan, (523) araç sürücüsüne Emniyet Kemeri kullanmamaktan, (406) araç sürücüsüne sürücü belgesiz araç kullanmaktan, (130) araç sürücüsüne alkollü araç kullanmaktan işlem yapılmıştır. Denetimler esnasında (1.288) araç trafikten men edilmiştir.

(7.556 ) Okul Servis Aracı kontrol edilmiş, yönetmeliğe uygun olmayacak şekilde servis taşımacılığı yapan (63) araç sürücüsü hakkında cezai işlem uygulanmıştır.

Ayrıca 2023 Ocak-Haziran döneminde (268) saat DRONE” cihazı ile özel denetim faaliyeti icra edilmiş olup,

(9) araç sürücüsüne seyir halinde iken cep telefonu ile konuşmaktan,

(10) araç sürücüsüne emniyet kemeri kullanmamaktan,

(8) araç sürücüsüne muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkmaktan,

(3) araç sürücüsüne geçmenin yasak olduğu yerlerde önündeki aracı geçmek olmak üzere toplam (30) araç sürücüsüne yasal işlem yapılmış ve (8) araç trafikten men edilmiştir.

Trafikte farkındalık oluşturulması kapsamında ise (14.085) sivil yol kullanıcısı ile (5.848) öğrenciye trafik eğitimi verilmiştir.

Ordu İl Jandarma Komutanlığınca Trafik Jandarması sorumluluk bölgesinde; trafik kazalarının önlenmesi ile vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde karayolunda seyahat edebilmesini sağlamaya yönelik denetim ve bilgilendirme faaliyetlerine aralıksız devam edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ORDU VALİLİĞİ

jandarma 32 1 jandarma 32 1 1 jandarma 32 2

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu