EkonomiGündemİlçelerÜnyeYaşam

Başkan Akar, “20-25 Yıl Önceki Hayatı Yaşıyoruz!”

İnşaat sektörü için %0,99 kredi çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, kredilerin birkaç gün içinde piyasalara sunulacağını açıkladı.

İnşaat sektöründe yaşanan maliyetlerin birden bire artması, haliyle konut fiyatlarının da uçuk noktalara gelerek ev alma hayali kuranların hayal olarak kalması devam edecek gibi görünüyor.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, inşaat sektörünü rahatlatacak kredi çalışmaları olsa da, dar gelirli ailelerinde düşünülmesi gerektiğini, devletin biran önce TOKİ projelerini hızlandırması gerektiği vurgusu yaparak düşünce ve fikirlerini şu şekilde sundu;

“% 0,99 kredi çalışmaları devam ediyor. Birkaç gün içinde piyasalara sunulacak. Ancak bu sorun çözmeyecek. Bu kredi ilk defa daire alanlar ve sıfır daireler için geçerli olacak. Devletin bu konuya acilen el atıp TOKİ projelerini hızlandırması gerekiyor. Biraz daha küçük projeler yapıp,  az maliyetli daireler inşa ederek, dar gelirli ailelerin almasını sağlamalılar. Daire fiyatları aşırı şekilde yükseldi. İki memurun maaşını bir araya getirsek ev alıp taksitle ödeme imkanı çok zor görünüyor. Yapabileceğimiz şey, arsa ve malzeme fiyatları düşmeyeceği için metre kareden tasarruf etmemiz gerekecek. 80-90-100 metre kara bandında yeni bir oluşum şart. Böylelikle dar gelirli aileler bu fiyatlara yetişir. Bir an önce devletin ve müteahhitlerin de küçük konutlara yönelmesini bekliyoruz. Düşük metre kareler olursa fiyatlarda düşük olacaktır. Kredilerde uzun vadeli olursa büyük bir kesim buna yetişebilir.” dedi.

 

Vatandaşın Yüzü Güler Mi?

Artan maliyetler ve ekonomik sıkıntıların tavan yaptığı bir dönemden geçtiğimiz aylarda, 1 milyondan başlayan konut fiyatlarını duyan vatandaşlar alacağı ev ve ödeyeceği kredilerin arasında kalacağının sıkıntılarıyla yüzleri güler mi bilinmez, iki arada bir derede kalacağı kaçınılmaz.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, artık eski düzene tekrar geçmemiz gerektiğini, ülke olarak israf içinde olunduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Vatandaşlar aldıkları kredileri öderken tabi ki sıkıntılar çekecek. Yüzü gülmesinden ziyade ihtiyacını karşılar. Bugün piyasaya baktığımızda Bir milyondan aşağı daire yok. Bu fiyatın yarısı da olsa 2 memurun bunu ödeme şansı hiç yok. Bu zorlu şartlarda çok ciddi tasarruf etmemiz gereken bir süreçteyiz. 20-25 yıl önce yaşadığımız hayatı şuan yaşamak zorundayız. 10 yıla aşkın süredir israf içindeyiz. Artık eski düzene kendi ihtiyaçlarımızı kendimizin karşılayacağı noktasına gelmemiz gerekir.”

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu