GündemEğitimEkonomiİlçelerTarımÜnyeYaşam

Başkan Akar: “ Ekonominin Freni Patladı, Önlem Alınmalı!”

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, yaşanan ekonomik sıkıntıları, freni patlamış araba gibi durdurulamayacak bir boyuta geldiğini söyleyerek, Alp Tv mikrofonlarına önemli söyleşide bulundu.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan ekonomik dalgalanmalar özellikle dar gelirli ailelerde ciddi sorunlara yol açarak, ekonomik buhrana yol açtı. Tarım konusunda Rusya-Ukrayna savaşının da çıkması, ülke olarak en çok Türkiye’yi etkilediği açıkça ortada.

Ticaret ve Sanayi Odası başkanı İrfan Akar, yaşanan ekonomik sıkıntılar karşısında insanların artık sabrının kalmadığını ve bu sorunların önüne geçilmezse freni patlayan araba gibi durdurulamayacak boyutlara geleceğini söyleyerek yetkililerin çığlıklara kulak verip çözümler üretmesi gerektiği vurgusu yaparak açıklamalarına bir yenisini daha ekledi.

Akar yaptığı açıklamalarda,

“Hayat pahalılığı dünyanın sorunu ancak Türkiye’ nin en büyük sorunlarından biri ve ülkemizde daha çok hissediliyor. Uzmanlardan aldığımız bilgilere göre bu sıkıntılar yılbaşına kadar devam edecek. Artık hükümet kesinlikle bir şey yapmalı. İnsanların sabrı kalmadı patlama noktasına geldi. Ev kiraları, pazardaki ve marketteki fiyatlar dur durak bilmiyor. Olay artık freni patlamış bir araç gibi kabul edilemez bir boyuta doğru gidiyor. Yetkililer bu çığlıklara kulak verip çözüm üretmeli.

Rusya- Ukrayna savasından kaynaklı ciddi anlamda sıkıntılar var. Rusya ve Ukrayna’da büyük oranda tarım arazileri var. Bu nedenle tarım arazilerinde üretim yapılamaması çeşitli ürünlerin ulaşımında sıkıntıya soktu. Dolar kurunun sürekli yükselmesi yine en büyük etkenlerden bir tanesi. Dolar girdisi olan birçok ham maddelerimiz bulunuyor. Bu sebeple her şey aldı başını gidiyor. Doların artması bizim için her zaman sıkıntı demektir.

 

Başkan Akar, Vatandaşlara Önerilerde Bulundu!

Yıllardır köylerde yaşayan insanların ciddi anlamda şehirlere göç ederek köylerini terk etmeleri ve arazilerinin boş kalması, geçen yıllarda etkisini göstermese de şuan da yaşanan zamlar ve enflasyonun yüksek olması, sorunların ne derece yüksek olduğunu gözler önüne seriyor.

Yaşanan sorunların önüne geçmek için hem hükümetin hem de vatandaşların vereceği ehemmiyet ile üstesinden geleceğini belirten Başkan Akar,  Resmi gazetede yayınlanan köy okulları projesinin hayata geçirilerek, köylerde tekrar bir canlılık ve hareketlenmenin olacağını, 20 yıl önce kendi kendine yeten bir ülke konumundayken şimdi de olacağımızı belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kırsal alanlarda yaşayan ya da köyü olan kişilerin, kendi yiyeceği içeceği konusunda en azından kendilerine yetecek kadar üretim yapmalılar. Pandemi sürecinde tarıma ilgi daha fazla arttı. Şuan ekim dikim zamanı olduğu için kendi topraklarımızı ekerek biraz olsun market ve pazardan uzak durabiliriz. Çünkü yaşananlardan anlıyoruz ki her şey çok zor olacak gibi duruyor.

Kendi kendine yeten 7 ülke arasındaydık. Ancak zamanla köylerden şehirlere dönüş, üretim bandımızı düşürdü. Hükümetin karar verdiği ve resmi gazetede yayınlanan köy okullarının yeniden hayata geçirilmesi ile kırsal kesimlerin tekrar canlanması anlamına gelir. Köy okullarının harabe olması, yeniden bakım ve onarım yapılması çok uzun bir zaman alacak gibi duruyor. Bir yıldan daha fazla süreceği kesin. Bu konuda hükümet ve vatandaşın ehemmiyet göstermeleri gerekiyor. Vatandaş isterse çok kısa zamanda gerçekleşeceğini düşünüyorum.”  dedi.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu