Alp TvGündemİlçelerOrduSağlıkÜnyeYaşam

BAŞKAN COŞKUN’DAN KENE UYARISI!

 

Baharın gelmesi havanın ısınması ardından dikkat edilmesi gereken kırım Kongo kanamalı Ateşi keneler özellikle yüksek kesimlerde bulunan çayırlarda kendini göstermeye başladı.

Ordu’nun yüksek kesimlerinde hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar dikkat etmesi gereken kene için tedbirleri göz ardı etmemesi gereklidir.

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi kenelere karşı alınması gereken tedbirleri şöyle ifade etti.

Başkan Coşkun; “2 yılı aşkın süredir boğuştuğumuz pandemi sonrası havaların ısınması, yeşillenmesiyle çayır çimende oluşan kırım Kongo ateşli keneler çok sık görülmeye başladı. Kene ısırığına çok dikkat edilmesi ve bu hastalığın ölümcül olması sebebiyle tedbirleri göz ardı etmemiz gerekir.  Çünkü yeşil alanlarda önlem alınmazsa hem kıyafet olarak hem de kırım Kongo ateşli hastalığını yapabilirler. Çoraplarını pantolonun üzerine gelecek şekilde giymeliler ve açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Kenelerin yaptığı hastalıkta komşu ilimiz olan Tokat Bölgesinde yoğunluğu çok olsa da Ordu ilimizde ’de çok dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır” diye ifade etti.

 

“Kene Hekimler Tarafından Müdahale Edilmeli”

Üzerinizde kene bulursanız ona elinizle temas etmeyin diye uyarıda bulunan Başkan Uzm. Dr. Coşkun, “Eğer üzerinizde kene varsa kendiniz çıkarmayınız mutlaka hekimler tarafından müdahale ettirin. Aksi takdirde biz kendimiz çıkarırsak kenedeki enfeksiyonu olduğu gibi vücudumuza alır ve sağlığımızı tehlike altına almış oluruz. Onun için işi bilenlere yani doktora giderek imha işlemini onlara bırakın” dedi.

HABER: Tuğçe KAYMAK

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu