GündemSiyasetÜnye

Başkan Şahin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönmek İstiyoruz”

Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, 6’lı masanın nasıl oluştuğuna ve neden 6’lı masa olduğuna dair açıklamalarda bulundu.

6’lı masa, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi tarafından ilk toplantısı 12 Şubat 2022’de yapılarak kurulmuş siyasi bir oluşumu olarak nitelendiriliyor.

En son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra sistem değişikliğine gidildiğine işaret eden Saadet partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, “Bu manada altı tane siyasi partinin genel başkanları ve teşkilatları bu sistemin bitmediği, bir takım sıkıntıların ve eksikliklerin olduğu düşüncesiyle kurulmuştur” ifadelerine yer verdi.

Yeniden güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek için bir araya geldiğini söyleyen Başkan Şahin, önemli açıklamalarının altını çizerek şunları söyledi;

“6’lı masanın bir araya gelmesinin en önemli ve ilk sebebi tekrar yeniden güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmektir. Bununla ilgili ilk olarak komisyon oluşturuldu. Her siyasi partiden birer tane genel başkan yardımcıları seçilerek çalışmalara başladı. Bu çalışmalar yaklaşık olarak 1 yıl sürdü. Bir yıllık zaman zarfı içersin de en son yapılan toplantı da 2 bin 300 maddeden oluşan bir metin ortaya konuldu.”

“6 Siyasi Partinin Genel Başkanlarının İttifakı ve Onayı İle Gerçekleşti”

Altılı Masa, ilk başta Millet İttifakı’ndan bağımsız bir oluşumdu. 26 Ocak 2023’de Altılı Masa yaptığı 11. toplantısı sonrası kendini ilk defa “Millet İttifakı” olarak tanımladı. Millet İttifakı, 30 Ocak 2023 tarihinde Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ ni Ankara’da kamuoyu ile paylaştı.

Saadet Partisinin de yer aldığı 6 ittifak içerisinde tüm siyasi partilerin, eğer yapılacak olan seçimlerde iktidara geldiğinde ülkeyi nasıl yöneteceğiz diye merak edenlere cevap olarak, “Tarımdan hayvancılığa, teknolojiden sanayiye, eğitimden -sağlığa ve ekonomiye kadar her anlamda bütün maddeleri içeren bir çalışma içerisine girdiği söyleyen başkan Şahin, “Cumhurbaşkanlığı adaylığı noktasında çalışmalar yapıldı” şeklinde konuştu.

Son dört toplantının Saadet Partisinin ev sahipliği yaparak gerçekleştiğini söyleyen Şahin,

“Genel Başkanların ortaklaşarak verdiği karar ile Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Millet ittifakının yani altılı masanın adayı olarak belirlendi. Bundan sonra çalışmalar planlı bir şekilde devam edecek.  Bizler tekrar güçlendirilmiş Parlamenter sisteme dönmek istiyoruz.  Burada en önemli etken madde sistemin değişmesidir. Ülkemiz, geleceğimiz, gençlerimiz için çok önemlidir.”

Haber. Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu