GündemÜnyeYaşam

Bayram Gelmiş Neyimize

Bayram öncesi vatandaş soluğu pazarda aldı ancak umduğunu bulamadı.

Ramazan Bayramına günler kala vatandaşları alıveriş telaşı sararken, bir yandan da pazarın pahalılığı vatandaşlara nerede o eski bayramlar dedirtti. Ünye’de her hafta kurulan Çarşamba pazarında bayramında yaklaşması ile birlikte büyük bir yoğunluk yaşandı.

Alp Tv mikrofonlarını uzattığımız vatandaşlar, bayram ikramiyelerini aldıkları gibi gittiğini, gelecek aya nasıl yetişeceklerini kara kara düşünüyoruz dediler.

Yıllardır esnafçılık işiyle uğraşan Yusuf Gül, vatandaşın alım gücünün kalmadığını söyleyerek şu ifadelere yer verdi;

Yusuf Gül, “ Fiyatlar çok yüksek. Elimizden gelenin en düşük fiyatıyla satmaya çalışıyoruz ancak vatandaşın alım gücü çok düştü. Normalde 10 kilodan aşağı patates almayanlar  1-2 kilo alıp evine dönüyor. Bayram haftası hiç yok, insanlar günlük ihtiyacını karşılamak için pazara çıkıyor. Şuana kadar hiç bir değişiklik yok. Normal haftalarda daha iyi satış yapıyorduk ancak bayram yaklaşsada bir durgunluk var.

Bayram maaşını daha çekmeden bittiğini, geçen yıl ki bayram ikramiyesi ile aynı olduğunu söyleyen Emekli Öğretmen ;

“ Bayram maaşımı daha çekmeden bitti. Geçen yılki ikramiye ile aynı olunca ne alabiliriz. Pazara gelmeden para bitiyor. Hayvanlarıma yemler pahalı bir çuval yem 192 lira olmuş. Fiyatların düzelmesini bekliyoruz.

İnsanlar günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanırken bayram gelmiş neyime diyen vatandaşlar ise şu ifadelere yer verdi:

Neziha Hanım: “Aldığımız maaş yaptığımız pazar alışverişine  yetmiyor. Herşey ateş pahası. Et değil ot toplayıp yiyoruz.

Duran Polat: Hayat pahalı işsizlik var. Bayram alışverişine çıktık ancak yarım kilo 1 kilo ile bir iki gün zor idare ediyoruz. İnsanlar 1-2 kilo alarak geçinmeye çalışıyor.

Beray Okuyucu: “ Bugün benim maaş günüm olduğu için pazarda alıveriş yapabiliyorum. Aldığım maaş elimden uçtu gitti. Olmasa ne yapacaktık bilmiyorum. Gelecek aya kadar yapacağız hiç bilmiyorum.

Ennure Bol: “ Hayat çok pahalı ancak biz köylülerin malının hiç değeri yok. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. 2 liraya ürün satıpta ne yapacağız. Bayram alışverişi diye bir şey yok. Eskidendi o günler ve çok güzeldi o bayramlar. Bayramın geldiğini bilirdik. Herşeyin tadı tuzu vardı.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu