GündemÜnyeYaşam

Bir Fuarla Hayatı Değişti!

Ünye’de yaşayan 75 yaşındaki lastik tamircisi Dursun Yılmaz, yaşının ilerlemesine rağmen yarım asrı geçen meslek hayatını halen devam ettiriyor.

Ünye’nin ilk lastik tamircisi olan ve Liseler Mahallesi Hükümet Caddesi üzerinde bulunan iş yerinde 60 yıldır mesleğine devam eden Dursun Yılmaz, geçmişten bu güne yetiştirdiği onlarca çırağını iş sahibi yaparak hayata kazandırdı. 1965 yılında 9 yaşında babasını kaybettikten sonra okulu bırakarak İstanbul’a çalışmaya giden Dursun Yılmaz, İzmir’de düzenlenen fuarla hayatını değiştirerek lastik tamirciliğine başladı. Yarım asrı geçen yıllara rağmen mesleğinden vazgeçmeyen Yılmaz, üç çocuğundan birisi olan Zeki Yılmaz’ı da yanına alarak ekmek teknesini devam ettiriyor.

 

“İzmir’deki fuarla hayatım değişti”

Babasının vefatı sonrası okulu bırakarak 1965 yılında İstanbul’a çalışmaya giden ve İzmir’deki fuarla hayatını lastik tamirciliği ile sürdürdüğünü söyleyen 75 yaşındaki Dursun Yılmaz, “Ben 1965 yılında okuldan sonra araba yıkamaya başladım. Araba yıkama işinden sonra muavinlik yapmak için İstanbul’a gittim. Ardından İstanbul’dan İzmir’de düzenlenen makine fuarına gittim. Orada şu an yıllardır kullandığım makineleri gördüm. O zaman mesleğimin ilk adımları olan makineyi  iş yerime almaya çalıştığımda bize 28 bin lira dediler. Tabi imkânsızlıktan alamadım. İzmir fuarı dönüşünde iş yerime ufak bir makine aldım. 1970 yılına kadar o zamanın imkânları dâhilinde alabildiğim makinelerle iş yerimi çalıştırdım. Tabi ilk iş yerim meydandaydı. Yıllar geçtikçe yeni bir makine ihtiyacım olmuştu. O zaman ilçemizin ileri gelenleri bizlere de yardımcı oldu” dedi.

 

“Her şeyimi bu mesleğe borçluyum”

Üç evladını bu meslekte büyüterek okuttuğunu söyleyen ve her şeyini bu mesleğe borçlu olduğunu ifade eden Dursun Yılmaz, “Bu iş yerimde 1965-1970 yılları arasında yetiştirdiğim 2 çırağım şimdilerde İstanbul’da iş sahibi oldular. O zamanın şartlarında aşağı yukarı on çırağım bu iş yerimde meslek sahibi oldu. Ünye’de ilk lastik ustası benim. Benden başka bir arkadaşım daha vardı. Oda hayatını kaybettiği için şu an sadece Ünye’de en eski lastikçiliği ben yapmaktayım. Eskiden biz on çırak yetiştiriyorduk şimdi ise üstümüz pislenir diye kimse yanaşmıyor. Zaten bu işin maliyeti de bir çırak almaya yetmiyor.  Ben çocuklarımı hep yanımda dışarıya göndermeden büyüttüm. Üç evladımın hepside meslek sahibi oldu, sadece bu yanımdaki çocuğum benim mesleğimi devam ettiriyor. Yani her şeyimi bu mesleğe borçluyum” diye konuştu.

 

“Babamızın ekmek teknesini devam ettiriyoruz”

Çocukluğundan itibaren babası Dursun Yılmaz’dan gördüklerini öğrendikten sonra kendisinin devam ettirdiğini söyleyen  46 yaşındaki Zeki Yılmaz, “Biz çocukluğumuzda evde duramaz babamızın yanına gelirdik. Babamın yanında hem okuduk, hem çalıştık ve babamıza yardım ettik. Askerden sonra babam bu işe halen devam ettiği için bende onunla beraber çalıştım. Yani babamızın ekmek teknesini devam ettiriyoruz. Babamızın yıllardır bize en önemli öğrettiği ise ‘ben asla haram lokma yemedim, sizde asla yemeyin’ demesiydi. Bizde burada helalinde çalışıp, öyle kazanmayı öğrendik. Babamızın bize de öğrettiği mesleği omuz omuza onunla devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

 

“Çocuklarım bu mesleği seçmiş olsa bende onlarla gurur duyarım”

Yıllardır babasının izinden gittiğini söyleyerek nesilden nesile aynı dükkanın çocuklarının da çalıştırmasıyla gurur duyacağını söyleyen Zeki Yılmaz, “Şu an insanlarımız hazır para ve alın teri dökmeden para kazanmanın peşine düşmüş. Biz babamızdan helal kazanmayı öğrendiğimiz için bu gün çocuğumda bu işi yapmasını isterim. Çocuklarım bu işi olur da yaparsa bende gurur duyarım. Bizde her türlü babamızın bize verdiği destek gibi bende çocuklarıma verir peşlerinden gideriz” ifadelerini kullandı.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu