GündemÇevreÜnye

Bir Şehrin 562 Yıllık Sır Küpü!

Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan 562 yıllık tarihi çınar ağacının, uzun yıllardır sakladığı sırlarla beraber şehrin merkezinde bütün anları içerisinde barındırıyor.

562 yıllık tarihi çınarın hikâyesinde, “1461 yılında Sultan Mehmet Han Trabzon Seferinden dönerken Akşemseddin ile beraber Ünye Meydanına çıkar. Bu koca meydanda bir ağaç bile yoktur. Fatih Sultan Mehmet Han, Lala buraya bir ağaç dikelim geldiğimizde gölgeliğimiz olsun der ve kendi elleriyle ufacık bir çınar diker. Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan tarihi çınar ağacının yaklaşık 562 yaşındadır. Çınarın çevresi 9 metre çapı 2,5 metre boyu 30 metredir. Ünye’de, tüm yollar bu ağacın olduğu yere çıkmış ve bu çevre Meydan olarak bilinmiştir”

 

Şehrin Bütün Sırrı Onun Gölgesinde

562 yıldır Ünye’nin Cumhuriyet Meydanında yaşayan binlerce insanın buluşma noktası olarak tercih edilen tarihi çınar ağacı, yaz aylarında ilçeye gelen binlerce turistin ise ilgi odağı oluyor. Özellikle bir çok insanın “Çınar ağacının yanındayım, orada bekliyorum” diyerek şehrin adeta bütün sırlarını içerisinde barındıran tarihi ağaç, Ünye’nin en büyük simgesi olma özelliği taşıyor.

 

İlk Gelen Gölgesinde Resim Çekiniyor

Son on yıldır Ünye ilçesine gele yerli ve yabancı turistlerin göz bebeği haline gelen asırlık çınar ağacı, meydanda inen bütün insanların ilk uğrak yeri oluyor. Çınar ağacını gören kimi yüzlerce insan birbirlerini beklerken, kimileri ise fotoğraf çektirmeden meydandan ayrılmıyor.

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu