Aday Adayları Nerede?

728

Hamza Alp

hamzaalp@alpmedyaajans.com

Erken seçim, baskın seçim dedik. Seçimlere hızlı girdik, ilk beş on gün yoğun bir tempo yaşadık ve temayül yoklaması sonrasında ithal adaylar memleketlerine geri döndüler. Yahu memurlar izin aldılar diyelim, iş adamları da en azından seçime kadar özlem duydukları yerde vakit geçirsinler, etrafı kolaçan etsinler bir baksınlar kim var kim yok. Geçen yazımda yazdım yerli mi, ithal mi diye. Bana kızdılar ithallerde buralı diye. Daha iki ay dişini sıkıp memleketlerinde kalamayanlar sevildikten sonra zaten burada durmayacaklar. Ankara’ya gittiğimizde ortak paydamız nasıl Ünye olacak, Ünye’yi nasıl konuşacağız? En azından şu iki aylık günde burada olsalar da biz de onlara Ünye’nin sorunlarını anlatsak, isteklerimiz nelerdir onları söylesek. Daha basın mensuplarını gezip Ünye’yi konuşmadılar. Nasıl olsa isimler yukarıdan yazılacak, şöyle sosyal medyadan hısım akrabadan ve burada ki üç beş arkadaşla gezdik yeter. Mantık bu, görünen köy kılavuz istemez derler atalarımız. Bunların arasında falanca ilçeye nasıl gidilir diye soranlar var. Neyse hepsini aynı kefeye koymayalım ama bende şöyle etrafıma bir bakınca yerelde aday adayı olanın haricinde sokakta kimseyi göremiyorum.
Politikayı yani siyaseti az değiştirelim istedik ama yine olmadı, sözde isimler yerelde tartışılır, üyeler seçer diyoruz ama yine Ankara buna fazla müdahil olursa seçmenin söylediğine değer vermez ise sandıkta sonuç nasıl olur hep birlikte göreceğiz.
Ben beni tanıyanı, memleketinin her karışını bileni ve görevi bittiğinde yine bana geri döneni orada görmek isterim. Çünkü ben ona yüklediğim görevi yerine getirmemişse geri geldiğinde bu sokakta gezerken bana sorarlar o yüzden bu görevi yapmam gerekir diye kendine bir yükleme yapar, yoksa zaten olmuyor deyip orada gün geçirir durur.
Seçimden seçime gelen değil, her zaman benim yanımda olan bir vekil istiyorum.