“Argan, Ankara Ziyaretini Değerlendirdi”

231

AK Parti İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ile birlikte gerçekleştirdikleri Ankara ziyareti sonrası gündemi değerlendirdi. Argan, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’u ve Sanayi Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret ettiklerini ifade ederek gerçekleştirdikleri görüşmeler neticesinde Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere ve Ünye’yle ilgili konuların son durumu hakkında bilgi verdi.

Fındık İle İlgili Fiyatta Üreticilerimiz Memnun

Fındıkla alakalı gelişmeleri değerlendiren Argan,” Fındık fiyatı ile ilgili yıllardan beri erken açıklandı ya da beklenilen seviyede açıklanmadı gibi şeyler konuşuldu. Bu manada ben özellikle bize destek olan üreticilerimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu bu destekten dolayı şükranlarımı arz etmek istiyorum. Hakikaten hasat mevsimi öncesinde rakamın açıklanması ve beklenilenin daha üzerinde bir fiyatın verilmiş olması dolayısıyla üreticilerimizin duyduğu memnuniyet bizleri heyecanlandırdı. Rakam 17 TL ama alan bazlı gelir desteği ve mazot gübre desteği ile beraber 19 TL civarına çıkan rakamın olduğu aşikardır.”dedi.

Ünye’deki Çöp Sorunu Tarih Oldu

Ünye’nin Akçay mevkisinde bulunan çöpün yıllardır sorun olduğunu ve çözüme kavuştuğunu ifade eden Kenan Selim Argan,” Biz Ünye’de OSB ile ilgili çalışmaları öncesinde 31 Mart seçimlerinde Ünye’de çöp alanı ile ilgili yapılacak olan çalışmalar ile alakalı Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle bir şeyleri ortaya koymanın gayretinde olacağız demiştik. Bu anlamda Büyükşehir Belediye Başkanımız yaklaşık 15 gün önce Ünye’ye gerçekleştirmiş olduğu ziyarette, çöp alanına kesinlikle o dakikadan itibaren çöp dökülmemesi ile ilgili net tavrını ortaya koymuş ve orada seferberlik ilan etmişti ve o gün bu gündür orada çöp dökülmesi ile ilgili süreç sona erdi. Bugün baktığınızda 35 yıllık bir geçmişi olan Ünye Akçay’daki çöp depolama alanına artık çöp dökülme işlemi yapılmıyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve Ünye Belediye Başkanımızın desteği doğrultusunda artık buradaki çöpün üstünün kapatılması ile ilgili süreç başlamış oldu. Yaklaşık 80 dönümlük araziye sahip olan bu Akçay’daki alanın tamamen rehabilite edilmek suretiyle planlandığını biliyoruz. Bu manada Büyükşehir Belediyemiz ciddi olarak çalışmalarını sürdürüyor. O alanın insanların boş vakitlerini geçirebilecekleri bir yere dönüştürülebilmesi ile ilgili süreci yakından takip ediyorlar. Tam anlamıyla şu uygulanacak demiyoruz ama Ünyelilere hizmet edecek bir alanın oluşturulabilmesi için çalışmalar devam ediyor. Çöplerin bertarafı ile ilgili cevizlere bölgesinde çöp ayrıştırma tesisimizde devreye girdi. Çöp ayrıştırma tesisinde yaklaşık % 60 olarak yanıcı maddeler ayrıştırılıyor ve devamında %18 ve % 23 arasındaki çöpte geriye dönüşüm malzemesi olarak kullanılıyor. Ünye artık çöpten kurtulmuş vaziyette diyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Patpatlara En Ağır Ceza Gelecek

Tarım aracı olarak kullanılan Patpat’ın şehir içlerinde çok sık görüldüğü ve tehlike arz ettiğini ifade eden Argan,” Patpat diye tabir edilen araçlar aslında tarım aracı olarak imal edilmişlerdir. Bu araçların karayollarında kullanılması yasaktır ve suçtur. Kaymakam bey ile gerçekleştirdiğiniz toplantılar neticesinde ve Valiliğimizin bu konuda çok hassas davranması suretiyle vatandaşlarımız patpat ile ilgili şehir merkezinde ciddi direnç ile karşılaşacaklar. Valiliğimizin bu konuda almış olduğu kararlar net. Ben bu sebeple Vatandaşlarımızın tarım araçları ile şehir merkezine gelmemelerini özellikle istirham ediyorum.”ifadelerini kullandı.

Ünye Organize Sanayi Bölgesi konusuna da değinen Argan,” OSB ile ilgili olarak Belediye Başkanımız Hüseyin Tavlı ile beraber Ankara temaslarında bulunduk. İlk olarak Ünyeli hemşehrimiz AK Parti Genel Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’u ziyaret ettik. Biz Ünye’deki konuların tamamını ona aktarıyoruz, o da ilgili olan bakanlıklarla görüşmek suretiyle bizlere yardımcı oluyor. İlk olarak kendisine Ünye OSB’nin dünü, bugünü ve yarını ile ilgili brifing verdik. OSB’de her şeyin düzenli ve istenilen şekilde gittiğini sizlerle paylaşabilirim. OSB’de 9. ayın 11’inde yapılacak olan en son mahkeme ile beraber inşallah yer teslimi sürecine geçmiş olacağız. Bu anlamda Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’ı ziyaret ettik. Mustafa Varank bu konuda üzerine düşeni yapacağı ile ilgili ifadelerini bizlere belirtmişti. Konunun sorumlu olan genel müdürleri, daire başkanları ve bakan yardımcıları ile bir noktaya kadar geldik. İnşallah 9. ayda yer teslimi yapıldıktan sonra imar planları yapılacak, ardından altyapı ihalesi ile ilgili sürece başlamış olacağız. Ünye Kültür Merkezi biliyorsunuz ki tasarruf tedbirlerine takılmıştı. Genel Başkan Vekilimiz, Kültür Bakanımızla konuyu istişare ettiğini bizlere ifade ettiler. Bizler bu konunun takipçisi olacağız. Ünye için Üniversite’de OSB kadar önemli gördüğümüz konulardan bir tanesidir. Yeni rektör hocamıza biz üniversite ile ilgili gelmiş olduğumuz noktanın dünü, bugünü ve yapılacak olan işlemler ile ilgili ciddi anlamda bir bilgi verdik.”dedi.

2B Arazileri içinde çalışmalar yapıldığını söyleyen Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan,” Orman vasfını kaybetmiş olan tarım arazileri dediğimiz bu 2b arazilerinin satışı ile ilgili bir süreç başlamıştı. Bu anlamda Ünye’nin bazı kesimlerinde 2b arazilerinin satışları yapıldı, bazılarında ise yapılamadı. Biz bu satışın gerçekleşmesi için Hem orada orman vasfını kaybetmiş yerleri kullanan fındık üreticilerimizin hak sahibi olmaları hem de devletimizin kazanç elde etmesi açısından bu uygulamanın ünitenin tamamından gerçekleşmesi için talepte bulunduk. Geriye dönüş olumlu şekilde oldu” şeklinde konuştu.

Çamyar’a Ve Yılmaz’a Teşekkür

İlçe Başkanı Argan Ünye Belediye Eski Başkanı Ahmet Çamyar ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Enver Yılmaz’a teşekkür ederek,”Ben Ünye’de kim ne yatırımı yaparsa yapsın Ahmet Çamyar’ın adını toplantılarda da dile getirmişimdir. Ünye’ye, Ordu’ya ve memlekete kim ne hizmet ediyorsa hepsine Allah razı olsun dememiz gerekir. Bunda Enver Yılmaz’ın ciddi katkıları da var çünkü bu Ünye Çöplüğü projesi onundur. Hilmi Güler’in farkı ise 15 günde bu projeyi hayata geçirmiştir.” ifadelerini kullandı.

Ünyelilerin İstemediği Bir Proje Asla Olmayacaktır

Çamlıkla alakalı konuşan Argan,”Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımızın Çamlık ile alakalı güzel düşünceleri olduğuna ben şahidim. Ünyelilerin istemediği bir proje asla olmayacaktır. Ünye Belediye ile 15 gün önce yaptığımız koordinasyon toplantısında gündeme gelen bir konudur Çamlık meselesi. Ünye Çamlık baktığınız zaman herkesin çocukluğunu geçirdiği bir yerdir. Biz o yüzden Çamlığa hassasiyet ve özen ile yaklaşıyoruz Ünyelilerin istemediği bir şey yapılmayacak.  Şuan hali hazırda Çamlığa 3, 4 tane çalışmanın yapılacağını söyleyebilirim. Koordinasyon toplantısında 3, 4 tane projeyi oluşturup Ünyelilerin beğenisine sunalım ve onlar karar versin diye bir öneri ortaya atıldı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Hilmi Güler  ve Ünye Belediye Başkanımız Hüseyin Tavlı’nın Ünyelilerin isteği doğrultusunda hareket ederek güzel ve nadide bir mekan oluşturacaklarının inancındayız.”diye konuştu.

Yeni Atamalar Ünye Ve Ordu’daki Açığımızı Kapatacaktır

Ünye Devlet Hastanesinde 1, 2 branşta doktor eksikliğimizin olduğunu biliyoruz. Bu konu ile ilgili Ankara’ya gittiğimde Şenel Yediyıldız hocam ile görüştüm. Ünye’de doktor eksikliğinin olduğunu  biz ayrıca Başkan Vekilimize de ilettik. Bizim burada en büyük sıkıntımız zorunlu hizmet sınırımız olmadığından doktorlarımız geliyor ve çok durmadan geri gidiyor. Şunu da söylemek istiyorum doktorlarımız geldi ama akademik durumlardan dolayı gittiler, doktor sorunu sadece burada yok Türkiye’nin genel sorunu olmaya başladı artık. Ağustos ayındaki yeni atamalar Ünye ve Ordu’daki açığımızı kapatacaktır. Sağlık bakanımız 2019 yılı içerisinde ciddi bir sağlık personeli ataması yapacağını açıkladı.

Hastane önü kavşağı artık ölüm kavşağı oldu kazalar artmaya devam ediyor ve biz bu sorunu nasıl çözeriz diye arayış içindeyiz. Kara yolları Bölge Müdürümüz ile görüştük, oraya köprülü kavşağın uygun olduğunu düşünüyoruz ve bizde yerin altına istiyoruz ama Bölge Müdürümüz orada yerin altında bir derebaks olduğunu ve kazı çalışması yaparken onun daha da altından yapmamız gerektiğini ve o zamanda deniz seviyesinde olacağını söyledi. Yerinde tekrardan bir inceleme yapalım ondan sonra tekrardan bu konuyu masaya yatıracağız ama bizim öngörümüz oraya hemen bir çözüm bulmaktır” diyerek sözlerini tamamladı.