SANAYİCİNİN GÖZÜ DE FINDIKTA

225

Ordulu sanayi esnafının yüzü yaz aylarında gurbetçilerin de gelmesiyle gülerken,kışın ise işlerin tamamen düştüğü belirtildi.

Organize Sanayi’nde kaportacı esnaflığı yapan Fatih Yılmaz, fındıktan sonra bir hareketlilik olmasını beklediklerini söyleyerek, vatandaşın cebinde parası olunca arabasını tamire getirdiğini dile getirdi.

“Fındıktan sonra işler artar”

Gurbetçilerin Ordu’ya gelmesiyle işlerin arttığına değinen Yılmaz; “İşlerimiz yaz dönemi ile birlikte hareketli geçiyor. Çünkü gurbetçilerden fındık hasadı ve tatil için gelenler oldu. Araçlarında sorun olduğu zaman geliyorlar. İşlerimizde bundan kaynaklı bir hareketlenme var. Fındık hasadından sonra da sanayide işlerimiz artıyor. Çünkü vatandaşın cebine para giriyor, aracında yaptırması gereken bir şey varsa rahatlıkla getirip yaptırıyor. Yaz sezonu hareketli geçiyor ama kışın oldukça durgun geçiyor. Bu kışta yine durgun geçecek. Çünkü mazot fiyatları yüksek, böyle olunca vatandaş kilometre yapmıyor.” dedi.

“Ne öldürdü ne güldürdü”

Parça fiyatlarında da artışlar yaşandığının altını çizen Fatih Yılmaz; “Doların artmasıyla birlikte parça fiyatlarında % 40 artış oldu ve buda bizi çok etkiledi. Vatandaş parça alırken yan sanayiye yöneliyor. Çoğu zaman parça yerine oturmuyor uğraştırıyor. Parça fiyatları yükselince mecburen bizde satış fiyatının üstüne koymak durumunda kalıyoruz. Bizimde kendimize göre ödemelerimiz var. Bu ödemelere bile zam geldiği için zorluk yaşıyoruz. Yaz sezonunda işlerimizde bizi ne öldürdü ne güldürdü.”

“Çevre Yolu’nun katkısı olmadı”

Sanayici esnafına katkı sağlaması beklenen Çevre Yolu’nun kendilerine hiçbir getirisi olmadığını söyleyen Yılmaz, “Çevre yolu işlerimizi aslında çok fazla etkilemedi ama sanayiye girişlerimiz zorlaştı. Vatandaş aracı arıza yapmadığı sürece sanayi girmeden çevre yoluna gidiyor.” diye konuştu.