Sarıkahraman ” Üretici Üzerinde Oynanan Oyunlar Var”

335
Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman Toprak Mahsulleri Ofisinin vermiş olduğu fiyatı kartel firmalar ve iş birlikçilerinin üretici üzerinde oyunlar oynadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık fiyatını açıklamasının ardından bazı kişilerin fındık üzerinde oyunlar oynadığını ifade eden Sarıkahraman,” Cumhurbaşkanımız tarafından 16.5 ve 17 TL olarak fındık taban fiyatı açıklanmasının ardından bazı iş birlikçiler fiyatları 15 ile 14 liraya düşürerek üreticinin kaderiyle oynamaya devam ediyorlar” dedi.
 
“Fındık fiyatları açıklanmasının ardından kartel firmalar devreye girdi”
 
Başkan Sarıkahraman,”Tüm kamuoyunun bildiği üzere 2018 fındığı çeşitli doğal afetler neticesinde rekolte düşüklüğü yaşamış, iki ay gecikmelide olsa 14 TL taban fiyatı ile TMO fındık alımı yapmıştı. 2019 sezonuna yaklaşırken yaptığımız maliyet çalışmalarında çeşitli kuruluşlar ve Ünye Ziraat Odası olarak, en iyi niyetle 14 TL yi aşağıya düşürmedik. Hatta bazı bölgelerimizde 15 ile 16 TL yi bulan maliyetler oldu. Toprak Mahsulleri Ofisi 2018 fındığını 18 TL den satmış olması da eklendiğinde, 2019 yılı yeni sezonun en az 18 TL taban fiyatı açıklanmalı ve ağustos ayı sonu itibari ile alıma başlanması noktasında görüşlerimizi bildirdik. Fındık bölgelerinde yapılan, bölgesel toplantılar ile bunu kamuoyu ile paylaştık. Bizler gibi bir takım sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler de açıklamalarını yaparak sürece destek verdiler. Bu arada serbest piyasada fındık 18 TL bandına yükselmiş ve bizim istediğimiz 18 TL taban fiyatında ne kadar haklı olduğumuzu görülmüştü. 2019 rekolte tahminleri başlamış asparagas haberler ve devletin bizimde içinde bulunduğumuz bir ekip ile sahaya çıkmamızdan sonra yüksek rekolte sesi kesilmişti. Fakat Uluslararası kartel firma ve onun işbirlikçileri hemen B planına geçerek piyasada 18 TL olan fındığımızı kademeli olarak 12 TL ye düşürmüştü. Odalar olarak başta genel başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar olmak üzere koyduğumuz tepkiler siyasi hareketlenmeler neticesinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 16.5 ve 17 TL olarak taban fiyatı açıklandı. Beklediğimiz fiyatın altında idi ancak halktan karşılık buldu ve bizde kabul ettik” dedi.
 
Kim bu oyunun içindeyse kıbleye dönmesin
 
Uluslararası bazı firmaların üretici ve fındığın üzerinde oyun oynadığını ifade eden Sarıkahraman,” Bu yılın tüm paydalar tarafından ekmeği bölüşme yılı olduğunu, herkesin güzel ekmek yiyebileceğini ,Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de alım politikası hem alma günü olarak hem de fiyat olarak insanları mutlu etmişti. Üretici bin bir emek ile ürettiği üründen 15 -16 TL kazanmamalıydı. Fındık karteli ve onun iş birlikçileri boş durmadılar. Sezon öncesi en büyük alıcıların piyasa 15.5 TL den aşağı düşmez dediklerini biliyorum. Bütün bunlar aslında ölümü gösterip sıtmaya razı etmektir. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Bu ülkede bu oyuna kim alet oluyorsa kimler işbirlikçilik yapıyorsa boşuna kıbleye dönmesin. Çünkü biz çarşambadan sonra perşembenin geleceğini biliyoruz. O yüzden bu açıklamalarımızı 4 ay öncede yapmıştık. Türkiye üzerinde büyük oyunlar oynanırken fındığımız üzerinde de oynanan oyunları görmezden gelemeyiz. Özellikle Karadeniz fındığı üzerindeki oyun bambaşkadır. Kartel firma, bölgemizde şirin gözükmek adına aklına ne geliyorsa yapmaktadır. Oysa aynı insanlar kendi ülkelerinde ulusal yayın yapan televizyonlarında, Ordu’da alanlarda Suriyelilere zorla fındık toplatıldığını, çocuk işçi çalıştırıldığını ve Türk fındığı özellikle Karadeniz Ordu fındığı zehir içermektedir gibi yayınlar yaparak ürünümüzü kötülemektedir. Kendi aralarında anlaşarak hem ilaçta hem de tohumda kartelleşmektedir. Bu çok tehlikeli bir durumdur ve geleceğimizi tehdit etmektedir. Fındığımızda da buna benzer oyunlar oynayıp sonunda kiralama ve satın almaya başlayacaklardır. Bu çok daha tehlikelidir. Hakkımızda yapılan kara propagandaya sessiz kalmamalıyız. Aklımızı başımıza almamız ürünümüze çok iyi sahip çıkmamız lazım. Yıllardır söylüyorum; Türkiye bir tarım ülkesi Karadeniz fındık cennetidir. Dünyanın en iyi fındığı en güzel damak tadı buradadır. Bunun içindir ki daima söylüyorum Ordu Giresun Trabzon fındıkta koruma altına alınmalıdır” diyerek sözlerini tamamladı.