Vatandaş Virüsü Pek Ciddiye Almıyor

Dünya genelinde hızla yayılan Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) nedeniyle tüm Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığı ve Valilikler aracılığıyla uyarılar devam ederken, Ünyeli vatandaşların ise bu hastalığı pek ciddiye almadığı gözlemlendi. Alp TV ailesi olarak sokakta vatandaşlarımıza sorduğumuzda aldığımız cevaplar ise bizleri hem şaşırttı hem de olayın gerekli ciddiyetinin farkında olunmadığı görüldü.

Ünye’de çeşitli cadde ve sokaklarda farklı yaş gurupları olarak herkesin normal hayatta gezdiği ve dışarıda olduğu gözlemlenirken, özellikle yaşlı gurup insanların ise yasaklara rağmen sokaklarda olduğu gözlemlendi.

Vatandaşların devletine karşı duyarsız davrandığını söyleyen Ünyeli vatandaş Cevat Akçay,” Devletimiz bütün uyarılarını yaptığı halde bizler vatandaş olarak bu gibi uyarıları kabul etmiyoruz. Bize televizyonlarda uzmanlar bağırarak tedbir alın diyorlar ancak biz insan olarak bize o virüs tesir etmez diyoruz. Devletimiz bizim iyiliğimizi ister. Devletimiz 65 yaşındaki insanları koruma altına almaya çalışıyor ama ne yazık ki bizim yaşlılarımız bunu basit görüyorlar. Ölürsek ölür, kalırsak kalırız zihniyeti ile sağlıklarını tehlikeye attıklarının farkında değiller. Bu kadar uyalar olmasına rağmen yaşlılarımız geziyor ve dolaşıyorlar” dedi.

“Bizim Vatandaşımız Kendisini Devlet Gibi Görüyor”

Bir diğer vatandaş Nebati Keskin ise ,” Şu an bütün verilen yasaklara insanlarımız uyacaktır. Devlet hiçbir vatandaşının kötülüğünü düşünmez. Devletimiz bu kadar insan için önlemini alıyorsa bizlerinde biraz bu konuya duyarlı olmamız lazım. Benim yaşım 50 ve bende çıkmıyorum bu yaşım olduğu halde. Ama temek ihtiyacım olduğu için mecburen çıkmak zorunda kaldım. O devletimizi dinlemeyenler zaten kendini devlet gibi gördüğü için sokağa kafasına göre çıkıyor. Yani benim devlet diyorlar ama öyle bir zihniyet yok. Zaten böyle olduğu için birden beşe, beşten ona derken bu hastalık böyle yayılıyor” diye konuştu.